Серед великої кількості політичної реклами та друкованої агітації є чимало випадків порушень. Найчастіше на агітації не вказуються дані передбачені Законом щодо замовника й виконавця робіт та тиражу, політична реклама розміщується в місцях заборонених Законом, а також поширюється політична реклама, виготовлена ще до відкриття партіями виборчого фонду.

Відповідно до ч.7 ст.69 Закону України «Про вибори народних депутатів України», «друковані матеріали передвиборчої агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб відповідальних за випуск».

Але цієї норми дотримуються не всі учасники виборів. За минулий тиждень спостерігачі ОПОРИ зафіксували кілька таких випадків.

У місті Луцьк (ВО № 22) роздають календарі від «Радикальної партії» без інформації про те, хто її виготовив. На календарі зображений лідер партії Олег Ляшко разом з жінкою і коровою. Також тут зазначені назва партії та її логотип.

1 kalendar Liashka

Також у обласному центрі Волинської області розміщені сітілайти політичної партії «Опозиційний блок» на яких зазначений слоган «Мир. Стабільність. Відродження». На цій політичній рекламі не зазначено вихідних даних щодо замовника та тиражу.

2 opozyc blok

Порушують цю норму і кандидати-мажоритарники в 22 окрузі. Так, на агітаційних наметах кандидатів в депутати Ігоря Лапіна та Анатолія Грицюка розміщені банери з їх зображеннями та іменами, але даних про те, хто і на чиє замовлення їх виготовляв немає.

3 plakat Lapin 4 plakat Hryciuk

При в’їзді у місто Володимир-Волинський (ВО № 19) на вул. Луцькій на агітаційному білборді кандидата в народні депутати України Сергія Дзеніка немає вихідних даних.

5 bord Dzenik

Таке ж порушення вчинив й інший кандидат в депутати по цьому округу - Костянтин Зінкевич. На будинках, де в нього розміщені штаби, кандидат розмістив агітаційні білборди без вихідних даних, зокрема у м. Нововолинськ за адресою вул. Святого Володимира 5а та у м. Володимир-Волинський по вул. Ковельська, 181.

6 plakat Zinkevycz

Іншим типом порушень, до якого часто вдаються суб’єкти виборчого процесу є розміщення агітації в місцях заборонених Законом. Так, згідно ч.5 ст.74 Закону про вибори забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на території підприємств, установ і організацій державної і комунальної форми власності. А ч.9 цієї ж статті забороняє ще розміщення політичної реклами на будівлях автобусних та залізничних вокзалів. Натомість партії з кандидатами, як і рекламні фірми, які надають площу для розміщення політичної реклами, дуже часто не звертають на це уваги.

Так, білборд кандидата в депутати по 19 округу Сергія Дзеніка розміщений на будівлі автостанції міста Володимир-Волинський (вул. Данила Галицького 14). (дод.7). В тому ж місті білборди кандидата Віктора Яреми розміщені на будинках державної власності, зокрема на приміщенні Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості (вул. Устилузька, 17) та Володимир-Волинського вищого професійного училища (вул. Данила Галицького, 10).

8 bord Yarema

Третім типом порушення є виготовлення агітаційної продукції не з коштів виборчого фонду. Адже згідно ч.6 ст.68 вищенаведеного Закону «використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи інших коштів з інших джерел для проведення передвиборчої агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється».

Наприклад, в поштових скриньках багатоповерхових будинків в спальних районах Луцька на початку жовтня були розповсюджені газети з агітацією за Об’єднання «Самопоміч». В газеті міститься інформація про те, що партія бере участь у виборах та вказані кандидати в депутати з першої десятки виборчого списку. Видавцем цієї газети значиться ГО «Об’єднання «Самопоміч». І хоча датою виходу газети вказано 21 вересня, а партія була зареєстрована в ЦВК лише 25 вересня, однак розповсюджували цю поліграфію вже в перших числах жовтня.

10 hazeta Samopomicz

Продовжують цього типу порушення і партії ВО «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка» та Ліберальна партія України. Станом на початок жовтня і далі висіли у місті Ковель на вулиці Володимирській (ВО № 21) рекламні білборди цих політсил, які були розміщені ще до їх реєстрації в ЦВК.

Громадянська мережа ОПОРА закликає усіх кандидатів та партії уважно вивчати вимоги виборчого законодавства та здійснювати власну агітаційну кампанію відповідно до його вимог. Адже від рівня дотримання суб’єктами виборчого процесу вимог закону залежатиме й оцінка світовою громадськістю якості проведення цих позачергових парламентських виборів.

Мая Голуб,
Прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області
 
За коментарями звертайтеся:
 
Михайло Шелеп
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області
067 416 50 86, [email protected]
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів. 
 
Twitter: https://twitter.com/opora(@opora)