Opora

Громадський прес-центр «Місцеві вибори-2010. Факти, порушення, тенденції» створено громадськими організаціями, які ведуть моніторинг і спостереження за місцевими виборами: Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА, Мережа підтримки реформ, Фонд «Демократичні ініціативи», Громадянська асамблея України.

Вперше місцеві вибори відбуваються окремо від парламентських. Це може привернути більшу увагу громадськості до обрання місцевої влади. Проте велика кількість одночасних виборів, відсутність виборів у столиці, де зосереджені головні медіа – це також і розосередження уваги, особливо на національному рівні.

Доступ громадськості до повної інформації про перебіг виборів та висвітлення найважливіших чи типових фактів зловживань зможе перешкодити безкарному застосуванню адмінресурсу та інших форм виборчих фальсифікацій чи порушень.

Перші порушення розпочалися ще до місцевих виборів, із прийняттям змін до закону із недотриманням процедури та встановленням обмежень для реалізації виборчих прав українців. Вже сьогодні про зловживання та загрози повідомляють члени Центральної виборчої комісії, громадські спостерігачі, виборці, журналісти, доповідачі ПАРЄ. Такі тенденції ми трактуємо як спроби повернути радянські традиції «ручного» регулювання суспільних процесів. Якщо ці порушення матимуть системний характер – це спотворить результати вільного демократичного волевиявлення.

Ми можемо попередити цю загрозу через взаємний публічний обмін інформацією.

Мета громадського прес-центру «Місцеві вибори-2010. Факти, порушення, тенденції» – докладне інформування про перебіг виборчої кампанії, ключові моменти та тенденції, оцінки експертів та спостерігачів, зловживання та спроби застосування адмінресурсу, позитиви та негативи місцевих виборчих кампаній.

Організатор громадського прес-центру «Місцеві вибори-2010. Факти, порушення, тенденції» – Громадянська асамблея України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Що відбуватиметься у рамках прес-центру:
1. Щотижневі прес-конференції учасників консорціуму громадських організацій, які спостерігають за виборами (щочетверга), на яких буде висвітлено теми виборчих технологій (маніпуляції та чорний піар), застосування адмінресурсу, загроз виборам (гарячі точки).
2. «День виборів»: у неділю, 31 жовтня, із наданням найсвіжішої інформації з регіонів про хід голосування та результати місцевих екзитполів, а також коротким підсумковим брифінгом за першими результатами у понеділок, 1 листопада.
3. Поточні прес-конференції з інформуванням про перебіг виборів та інформацією від спостерігачів, у тому числі за участі експертів з регіонів, з відео та фотоматеріалами.


10 загроз місцевим виборам

У рамках громадського прес-центру «Місцеві вибори-2010. Факти, порушення, тенденції», відбулася прес-конференція, на якій громадськість оприлюднила 10 найбільших загроз цьогорічним місцевим виборам.

1. Нерівномірне представництво політичних партій у територіальних виборчих комісіях, що створює умови для зловживань.
ТВК мають безпосередній вплив на прийняття рішення щодо реєстрації та зняття з реєстрації кандидатів, оголошення офіційних результатів виборів тощо. ТВК в такому складі можуть працювати найближчі 5 років. Крім того, призначення на керівні посади в ТВК (голови, секретарі, заступники) здійснювалося за нечіткими критеріями. Перевірку та відбір серед 10700 кандидатів найдосвідченіших, за відсутності бази даних членів виборчих комісій попередніх кампаній, члени ЦВК не могли зробити фізично.

2. Дозвіл держслужбовцям на агітацію.
Закон дозволяє державним службовцям брати участь у агітації в неробочий час, що може призвести до адміністративного впливу керівництва владних інституцій на підлеглих, чи представників бюджетної сфери.

3. Використання силових відомств для тиску на кандидатів.
Все більше повідомлень надходить щодо використання правоохоронних органів, податкової, КРУ, з метою перешкоджання ведення ними повноцінної виборчої кампанії. Не поодинокими є факти відкриття кримінальних справ на державних службовців, представників місцевого бізнесу одразу після їх публічних заяв щодо участі у виборах.

4. Зняття кандидатів з реєстрації під надуманими приводами.
Ми прогнозуємо, що непоодинокими будуть випадки використання судів та тиску на ТВК, з метою зняття кандидатів з реєстрації. Адже, ще до закінчення терміну для подання документів кандидатами (до 6 жовтня), розпочався процес винесення з боку ТВК «технічних» попереджень щойно зареєстрованим кандидатам. Нагадуємо, що 2 попередження є підставою для скасування реєстрації. Варто очікувати і тиску на суди, на які покладено повноваження розв’язувати виборчі спори. Нагадуємо, що оружні суди є новоствореними, а всі судді призначені на перші 5 випробувальних роки.

5. Погана якість виборчих списків і мало часу на їх уточнення.

6. Погана організація виборчого процесу.
Короткі строки, що зумовлюють фактичну відсутність повноцінної виборчої кампанії.
Такі терміни виборчої кампанії не надають шансів новим обличчям місцевої політики провести повноцінну агітаційну кампанію, що вже призвело до порушення ними строків ведення агітації. Кандидати були змушені ще з серпня обходити закон та організовувати сплановану кампанію з використанням прихованої реклами.
Погана організація дня голосування – хаос на дільницях.
Це може призвести до спотворення результатів виборів через порушення під час голосування і під час підрахунку голосів

7. Фальсифікації під час голосування.
Можливість кількаразового голосування.
Занепокоєння викликають зміни до ЗУ «Про державний реєстр виборців», що спрощують процедуру зміни виборчої адреси і можуть призвести до організованого голосування виборців як за місцем реєстрації, так і за новоотриманою виборчою адресою. Не варто забувати, що норма чинного виборчого закону, передбачає кримінальну відповідальність тільки в разі кратного голосування на одній дільниці.
Порушення під час голосування на дому.

8. Маніпулятивні технології, метою яких є розпорошення голосів виборців.
Реєстрація кандидатів з однаковими прізвищами та іменами.
Наприклад, вже в 4 громадах різних регіонів зафіксовано реєстрацію кандидатів з однаковими ПІП. Тобто, виборець, отримавши на руки бюлетень, щоб проголосувати за кандидата на посаду міського голови, може побачити в переліку 2-х кандидатів з абсолютно ідентичними даними.
Поширення чорного ПР і неправдивої інформації.

9. Підкуп виборців.
Підкуп виборців напередодні дня голосування.
Непрямий підкуп.
Утворення т.зв. «соціальних магазинів» (згідно закону, підкупом можна вважати в тому числі і надання безоплатних товарів чи послуг, або за заниженими цінами, що супроводжується закликом голосувати, чи не голосувати за кандидата).

10. Зрив виборів та визнання виборів не дійсними в окремих містах.

Громадянська асамблея України
Андрій Когут

керівник проекту
063-617-97-05
Ярина Ясиневич
063-628-68-69
assembly@gau.org.ua

facebook logos PNG19750 greytwitter PNG29 grey2instagram greyyoutube PNG19 greyOPORA Githubtelegram PNG34 greyAndroid grey

Інші новини з регіонів:

13 грудня 2018
20:28
20:00
19:43
19:42
19:28
18:47
18:39
18:25
18:02
16:20
13:51
12:50
11 грудня 2018
19:26
18:07
17:34
16:47
16:38
15:22
14:33
13:19
12:23
12:12
11:48
Усі новини

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2018