У Дубечненській сільській громаді на Волині зафіксовано поширення друкованих матеріалів, що містять ознаки агітації за 21 кандидата у депутати, втім, власний виборчий фонд відкрив лише один з них. Про виявлений 23 жовтня факт спостерігач Громадянської мережі ОПОРА повідомив правоохоронні органи.

23 жовтня у с. Дубечне Старовижівського району Волинської області спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував факт, коли у наметі із логотипом політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» розповсюджували листівки, з явними ознаками агітації за кандидатів у депутати Дубечненської сільської ради об’єднаної територіальної громади, висунутих однойменною політичною силою у 21 одномандатному виборчому окрузі для участі у перших виборах в цій громаді 29 жовтня 2017 р.

Намет село Дубечне

Спостерігач поцікавився у членів Дубечненської сільської виборчої комісії, чи відповідні кандидати відкривали власні виборчі фонди і чи подавали зразок виявленого агітаційного матеріалу. У виборчій комісії розповіли, що відкривав виборчий фонд лише один із тих кандидатів, про яких ідеться у листівці, а саме кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 2 Іван Смолярчук. Він же і подав до виборчої комісії зразок агітаційної листівки. Повідомлення про відкриття виборчих фондів іншими кандидатами станом на 23 жовтня 2017 р. до ТВК не надходили.

Відповідно до частини 6 статті 54 Закону України «Про місцеві вибори» передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, а використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється. Фінансування передвиборної агітації, яка реалізовується спільно місцевою організацією партії та кандидатом, висунутим цією місцевою організацією партії у депутати в одномандатному виборчому окрузі, може здійснюватися за рахунок і в межах коштів виборчого фонду місцевої організації партії, яка висунула кандидата на відповідних місцевих виборах.

З розповсюджених агітаційних матеріалів можна припустити, що агітація можливо проводиться спільно місцевою організацією партії та кандидатами у депутати в одномандатних виборчих округах, висунутими цією організацією партії для участі у виборах. Втім, цей факт мають встановити правоохоронні органи. Такий факт може підпадати під статтю212-15 КУпАП – порушення порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації та статтю 212-9 КУпАП – порушення порядку ведення передвиборної агітації.

У зв’язку з виявленими обставинами, спостерігач Громадянської мережі ОПОРА 24 жовтня звернувся із заявою у Старовижівський районний відділ ГУНП у Волинській області з проханням внести відомості про порушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, провести перевірку цього факту в рамках досудового розслідування та повідомити про її результати.

Наступного дня, 25 жовтня, до Дубечненської селищної виборчої комісії надійшов лист, підписаний начальником Старовижівського відділу ГУНП у Волинській області Миколою Карпуком, у якому повідомляється, що на адресу ТВК направлено матеріали по факту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КУпАП.

«Протокол про зазначене правопорушення мають право складати голова, заступник голови, секретар, інші члени виборчої комісії», – зазначено у повідомленні.

Відповідь від поліції

Натомість члени Дубечненської сільської виборчої комісії складати протокол про адміністративне правопорушення відмовились.

Треба зазначити, що після цього інциденту спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували схожі зразки агітаційних матеріалів і в інших територіальних виборчих комісіях Волинської області, які забезпечують організацію та проведення перших виборів у громадах Волині 29 жовтня 2017 р

Як зазначає радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба, ситуація, що склалася, пов’язана також з недосконалістю закону.

"На сьогоднішній день закон не дозволяє місцевим організаціям політичних партій, які висунули своїх кандидатів  на виборах сільських та селищних рад, створювати виборчі фонди. Проте зазначений випадок ілюструє, що необхідність створення таких фондів об‘єктивного існує. Партії намагаються вийти з ситуації в обхід закону, що в свою чергу призводить до порушень. Закон про вибори визначає, що агітація кандидата повинна здійснюватися саме за рахунок його власного виборчого фонду. Таким чином фінансування кандидатом виборчих витрат інших кандидатів від тої ж партії законом не допускається",- зазначила Коцюруба. 

Відзначимо, що в Громадянській мережі ОПОРА працює «гаряча лінія», на яку можназвертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів–(044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).

 

 

Веб-сайт|Фейсбук |Твіттер

(#вибори17; #elect_ua; #opora; #опора)

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 29 жовтня 2017 року. Починаючи з 11 вересня у 24 областях працюватимуть 69 довготермінових спостерігачів. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.