Напередодні парламентських виборів в Україні експерти коаліції «Енергетичні реформи» назвали першочергові завдання для виконання Угоди про асоціацію у секторах енергетики та довкілля. 

Про це йшлося під час брифінгу «Реформи в енергетиці та довкіллі: осінь близько», організованого коаліцією експертів «Енергетичні реформи» в рамках проекту «Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію» за фінансової підтримки Європейського Союзу та співфінансування Міжнародного фонду «Відродження».

ГАЗ

Однією із суттєвих змін на ринку газу став довгоочікуваний запуск добового балансування - режиму роботи, максимально близького до роботи ринків у ЄС. Водночас, ініціативи уряду щодо регульованих цін для населення мали політичний характер та не вирішили структурних проблем відкриття цього сегменту ринку для конкуренції. 

«Платіжна криза, що виникла у "Нафтогазі", також потребує оперативних рішень. Із наближенням осені все гостріше постануть не лише ці питання. Проведення "анбандлінгу" та створення незалежного оператора ГТС, де поки немає повної згоди між урядом і "Нафтогазом", а також ведення переговорів про транзит газу - виклики, відповіді на які потребують координації і всередині країни, і на міжнародному рівні,» - наголосив експерт коаліції «Енергетичні реформи», директор з досліджень «ДІКСІ ГРУП» Роман Ніцович.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ ТА БІЗНЕС-КЛІМАТ

Без попереднього повноцінного тестування з 1 липня 2019 року в Україні почала діяти нова модель ринку електричної енергії. «Імплементація вже не відповідає ЗУ "Про ринок електричної енергії" і може спричинити серйозні фінансові та технічні наслідки. Експертне середовище має працювати над мінімізацією негативних наслідків та над шляхами належної імплементації Закону,» - підкреслив член коаліції «Енергетичні реформи» Ілля Полулях. 

Також експерт звернув увагу на необхідність напрацювання рішення щодо подальшого статусу НКРЕКП з огляду на суттєві ризики для бізнес-клімату і всієї енергосистеми. На думкуучасників коаліції, питання (не)залежності Регулятора буде одним з ключових цієї осені.

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ

Експерти «Енергетичних реформ» вважають, що енергоефективність повинна залишитися державним пріоритетом разом з ринковими/паритетними до ринкових цінами на енергоносії. За умов штучного зниження цін на газ та комунальні послуги, відбудеться зниження суспільного інтересу до енергоефективних заходів. 

«Проблема сьогодення - постійне переривання єдиної державної програми «теплі кредити», а також затягування із запуском Фонду енергоефективності. У державному бюджеті на 2020 рік потрібно передбачитити мінімум 2 млрд грн на програму «теплих кредитів», а також запустити Фонд і повну монетизацію житлових субсидій,» - наголосила експертка коаліції, координаторка енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.

ДОВКІЛЛЯ

У сфері охорони довкілля уваги потребує Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок. Цей документ є важливим для скорочення викидів діоксиду сірки, оксидів азоту та пилу від великих спалювальних установок, потужність яких становить 50 МВТ і більше. 

«Аналіз позицій з питань довкілля політичних сил, що прийдуть на зміну існуючому парламенту та уряду, не вселяє великого оптимізму щодо пріоритетності для них екологічних питань, проте ми все-таки сподіваємось на незворотність вже проведених реформ та підтримку виконання Угоди про асоціацію у сфері охорони довкілля та зміни клімату,» - зауважила експертка коаліції «Енергетичні реформи», голова правління ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Наталія Андрусевич.

НАФТА

«Потребує якнайшвидшого вирішення питання вибору моделі створення нафтових резервів та ухвалення нормативно-правових актів, що врегулюють механізми формування резервів, умови їх зберігання, розблокування (використання) та оновлення,» - зазначив експерт Геннадій Рябцев. 

Імплементація вимог Директиви 2009/119/ЄC, на думку експертів, потребуватиме доопрацювання, подання та ухвалення таких нормативно-правових актів:

  • постанови Кабінету Міністрів України про затвердження вибраної моделі мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів; 

  • Закону України «Про мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів»; 

  • зміін до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI стосовно цільового спрямування частини акцизного податку з реалізованих нафтопродуктів на формування й підтримання мінімальних запасів;

  • змін до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 р. № 222-VIII щодо внесення до переліку ліцензованих видів господарської діяльності з підтримання мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів;

  • змін до Закону України «Про державний матеріальний резерв» від 24 січня 1997 р. № 51/97-ВР та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державне агентство резерву України» від 8 жовтня 2014 р. № 517 стосовно встановлення відповідальності та обов'язків Держрезерву в системі формування й підтримання мінімальних запасів нафти й нафтопродуктів;

  • постанови Уряду про затвердження положення про центральну компанію з управління мінімальними запасами нафти й нафтопродуктів.

Оскільки наявність лише нафтових резервів у їх нинішньому розумінні не гарантує надійне функціонування критичної інфраструктури, експерти коаліції «Енергетичні реформи» радять імплементацію Директиви 2009/119/ЄС здійснювати одночасно із формуванням запасів палива та енергії всіх видів, а також надлишку маневрових потужностей в енергетиці.

Експертні висновки ґрунтуються на результатах регулярного моніторингу імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля. Учасники шести робочих груп є відповідальними за експертизу та надають найновішу інформацію про реформи та відповідні аналітичні продукти.

До складу коаліції входять: громадська організація «ДІКСІ ГРУП», Громадянська мережа «ОПОРА», Всеукраїнська громадська організація «Енергетична Асоціація України», Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» та Асоціація «Європейсько-Українське агентство».

Результати регулярного моніторингу імплементації Україною Угоди про асоціацію з ЄС у сферах енергетики та довкілля, а також аналітичну записку «Створення нафтових резервів: годі зволікати» можна знайти на офіційному сайті коаліції «Енергетичні реформи» (http://enref.org/)