Факти фотографування виборчих бюлетенів із волевиявленнями були зафіксовані на двох дільницях. В одному з випадків порушення виборчого законодавства вдалося попередити. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

На дільниці №480441 у селі Степове Миколаївського району один із виборців зробив фото з заповненим виборчим бюлетенем, порушивши тим самим таємницю голосування. Про це спостерігачу ОПОРИ повідомили мешканці. У поліції прокоментували, що для перевірки даної інформації направили на місце події слідчо-оперативну групу.

А на дільниці №480655 спостерігачка ОПОРИ зафіксувала фотографування бюлетеня в кабінці для голосування та звернула увагу голови ДВК на даний факт. Той, у свою чергу, підійшов до виборця та пояснив йому, що такі дії є незаконними. Виборець видалив фотографію з телефону.

Згідно з частиною 1 статті 7 Закону «Про вибори Президента України» голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Дмитро Баштовий,
координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Миколаївській області
тел.: +380634171339