На Кіровоградщині в окрузі № 102 на дільниці № 350520 (село Кримки Олександрівського району) після зауважень спостерігачів ОПОРИ виборцю не видали бюлетень без паспорта.

А в окрузі № 99 на дільниці № 3508587 (науковий ліцей № 18 м. Кропивницький) вели протокол ранкового засідання в електронній формі. Після зауважень представників ОПОРИ документ роздрукували.

В окрузі № 99 на дільниці № 350920 (економічно-правовий ліцей «Сучасник», м. Кропивницький) вели чорновий варіант протоколу. Члени комісій спочатку не дали сфотографувати документ спостерігачам ОПОРИ, але згодом погодилися.

У цьому ж окрузі на дільниці № 350903 (дитячий садок № 37 «Ластівка») на засідання не прийшла секретар комісії, телефоном повідомила, що їй погано. Члени комісії обрали із свого складу нового секретаря на засідання. Спостерігачі ОПОРИ повідомлюють, що в протоколі не зазначили про обрання нового секретаря. Представники ОПОРИ склали акт та скаргу.

«Наразі найпоширенішим порушенням, яке фіксуюють спостерігачі ОПОРИ, є неведення протоколу ранкового засідання», – зазначила координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами  в Кіровоградській області Зоя Лебідь.

Згідно з пунктами 1, 7, 8 частини 2, статті 2 Закону України «Про вибори Президента України» документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби) та тимчасове посвідчення громадянина України. Ці документи є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях (частини 2, статті 2 Закону України «Про вибори Президента України»). Документи, зазначені у пунктах 2-4 частини другої цієї статті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонних виборчих дільницях, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України.

Видача бюлетеня виборцю без пред’явлення паспорта містить ознаки порушення статті 158-1 Кримінального кодексу України, що карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням права обіймати певні посади, або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

Згідно з частиною 12 статті 28 Закону України «Про вибори Президента України» на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень, на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов’язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Зоя Лебідь, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами  в Кіровоградській області
тел.: 0957943072

(#вибори; #opora; #опора)