У Хмельницькому спостерігачі ОПОРИ зафіксували одночасне голосування двох виборців у одній кабіні, а також фотографування бюлетеня.

На виборчій дільниці №681484, що в м. Хмельницькому, двоє виборців одночасно зайшли в кабіну і проголосували. На зауваження спостерігача здивувалися, що так робити не можна.

На відео ОПОРИ видно, як виборці з дитиною виходять з кабіни для голосування.

Ще одне порушення норми про таємницю голосування помітили на іншій виборчій дільниці обласного центру. Так, фотографування бюлетеня зафіксовано на дільниці №681506. Після зауваження спостерігачки ОПОРИ жінка видалила фото з телефона.

На дільниці №681484 (м. Хмельницький) чоловік знімав на відео процес голосування, а також те, як він вкидає до скриньки свій бюлетень. Раптово виборець почав вигукувати: «Я за Пороха проголосував!». Чоловіка затримала і вивела на вулицю поліція.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про вибори Президента України» голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб (ч. 4 ст. 76 Закону України «Про вибори Президента України»).

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90