Спостерігачі ОПОРИ в Дніпропетровській області завадили спробі видачі бюлетенів для голосування особам без паспортів.

Так, зокрема на виборчій дільниці №120439 у Покровському районі Дніпропетровської області (39 виборчий округ) виборці станом на 9:00 вже неодноразово намагались отримати виборчі бюлетені без пред’явлення паспорта громадянина України. Спостерігачі ОПОРИ повідомляють, що члени комісії наразі відмовляються надавати бюлетені без належного підтвердження особи виборця.

На виборчій дільниці №120116 в смт Слобожанське неподалік міста Дніпра (29 виборчий округ) члени комісії відмовились видавати виборчий бюлетень по закордонному паспорту. Нагадаємо, що закордонний паспорт громадянина України є підставою отримання виборчого бюлетеня лише на закордонній виборчій дільниці.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Закону України «Про вибори Президента», при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та на визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня. А згідно з ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про вибори Президента України», документом, який підтверджує громадянство України, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і може бути використаний на звичайних та спеціальних виборчих дільницях, є: паспорт громадянина України, військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби) та тимчасове посвідчення громадянина України.

Зазначимо, що надання та отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його надавати чи отримувати, містить ознаки порушення статті 158-1 Кримінального кодексу України, що карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльнітю на строк від двох до трьох років.

Нагадуємо, що у Дніпропетровській області до суду передано два кримінальні провадження щодо порушення виборчого законодавства під час голосування 31 березня (першого туру), відкриті за заявами спостерігачів ОПОРИ.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаа  нгажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Вадим Головченко, координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами в Дніпропетровській області
тел.: 067 850 65 92
 
Юлія Лисенко, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА в Дніпропетровській області
тел.: 050 100 88 91
(#вибори; #opora; #опора)