У Полтаві зафіксований черговий факт розповсюдження серед населення газет з можливими елементами «очорнення» кандидата в Президенти Володимира Зеленського. 17 квітня газета під назвою «Вісник асоціації наркологів України», розповсюджувалась по поштових скриньках мешканців Полтави. 18 квітня агітаторами «Команди Порошенка» роздавався серед населення спецвипуск газети «Україна молода».

Газета «Вісник асоціації наркологів України» складається з чотирьох сторінок, на яких розповідається про те, що Володимир Зеленський, начебто, має наркотичну залежність. При цьому, в головній статті «Чи буде в Україні наркозалежний Президент?» наведені цитати Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, а також боксера Володимира Кличка, в яких вони розповідають про те, як виявити наявність психотропних речовин в організмі людини.

Дана газета не містить вихідних даних, а згідно з даними державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності не є зареєстрованою.

Також, 18 квітня в Полтаві спостерігачі ОПОРИ зафіксували факт розповсюдження серед населення агітаторами «Команди Порошенка» спецвипуску газети «Україна молода», який вийшов під назвою «Перед вибором». Спецвипуск має дві окремі газети по чотири сторінки. В одній з газет на обкладинці розміщено зображення Петра Порошенка та міститься заголовок «Зберегти Україну». Окрім цього, там розміщені матеріали під заголовками «Тільки Порошенко може гарантувати безпеку українцям», «Я голосую за Порошенка», в котрих створюється позитивний образ чинного Президента України.

Інша газета спецвипуску йде під заголовком «Чому Зеленський ховається від виборців», в якому розміщені матеріали з можливими ознаками «очорнення» репутації Володимира Зеленського.

Газета містить вихідні дані, а головний редактор Михайло Дорошенко підтвердив ОПОРІ, що «Україна молода» дійсно випустила дану газету на замовлення.

«Це дійсно наша газета, її в нас замовили. Крім цього, це є й наша позиція», – повідомив Дорошенко.

Раніше представники «Зе! Команди» в Полтаві повідомляли ОПОРІ, що не будуть реагувати на подібні «чорні» технології.

Згідно з частиною 5 статті 64 Закону України «Про вибори Президента» забороняється розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата на пост Президента України. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку кандидат на пост Президента України вважає явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів зобов'язаний надати кандидату на пост Президента України, партії, щодо яких поширено недостовірні відомості, на їх вимогу можливість спростувати такі матеріали: надати такий же ефірний час відповідно на телебаченні чи радіо або опублікувати в друкованому засобі масової інформації наданий кандидатом чи партією матеріал, який повинен бути набраний таким самим шрифтом і розміщений під рубрикою «спростування» на тому ж місці шпальти в обсязі не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується. Спростування повинно містити посилання на відповідні публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні, радіо та на факти, що спростовуються. Спростування має бути оприлюднене без додатків, коментарів та скорочень і здійснюватися за рахунок засобу масової інформації.

Це вже не перший випадок, коли в регіоні поширюються друковані матеріали з можливими ознаками «чорного піару» відносно Володимира Зеленського. До цього ОПОРА фіксувала розповсюдження серед населення області подібних газет від Сергія Капліна та Петра Порошенка.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Костянтин Донченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області
тел.: +380990797361
 
Ігор Литвиненко, комунікаційник Громадянської мережі ОПОРА в Полтавській області
тел.: +380504062015