У Хмельницькому та Красилові люди не знаходять себе у списках виборців, в окремих випадках – навіть попри отримані запрошення. Крім того, на дільниці в Хмельницькому спостерігачі ОПОРИ зафіксували спробу проголосувати за дорученням.

У Хмельницькому, на виборчій дільниці №681452 (ТВО №188), понад 20 осіб, за інформацією спостерігачів ОПОРИ, не виявили себе у списках виборців, хоча проживають за однією адресою уже тривалий час – від 4 до 20 років і раніше голосували на цій дільниці.

Громадяни звернулися до виборчої комісії зі скаргами.

На виборчій дільниці №680578 у м. Красилові (ТВО №189) спостерігачі ОПОРИ фіксують випадки, коли виборці не знаходять себе у списках, хоча запрошення від виборчої комісії отримали. 

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про вибори Президента України» органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені частиною 2 статті 32 цього Закону.

Внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії. У день голосування зміни до уточненого списку виборців не вносяться (частини 1 і 3 статті 31 Закону України «Про вибори Президента України»).

Спробу порушити закон спостерігачі ОПОРИ зафіксували на дільниці №681429 (ТВО №188) у м. Хмельницькому: мати і син, маючи доручення, хотіли проголосувати за батька, однак виборча комісія не дозволила їм цього зробити. Жінка вимагала в комісії роз’яснень, чому не може проголосувати за дорученням, оскільки, за її словами, нотаріус, який видав доручення, гарантував їй таку можливість. Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про вибори Президента України» кожен виборець голосує на виборах Президента України особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90