У березні на білбордах Луганської області представлені 7 з 39 зареєстрованих кандидатів у Президенти України. При цьому, їхня агітаційна продукція займає близько 67,2 %  від загальної кількості металоконструкцій в області (за умов її збільшення на 13 одиниць), що на 7,7% більше, ніж минулого місяця. Про це повідомляють рекламні агентства області, а також спостерігачі ОПОРИ.

Найбільша концентрація агітаційних матеріалів, розміщених на рекламних щитах, традиційно фіксується у найбільш урбанізованому регіоні області з великою густотою населення – агломерації Лисичанськ – Сєвєродонецьк – Рубіжне.

На період дослідження в області налічувалося 186 офіційно встановлених металоконструкцій, які призначені та готові до використання в якості білбордів. З них 117 знаходиться у  трьох містах: Сєвєродонецьку (49), Лисичанську (46) та Рубіжному (22).

Найбільшу представленість у цьому сегменті зберіг чинний Президент Петро Порошенко («Кандидатів багато – президент один. Петро Олексійович Порошенко»). Зокрема, агітматеріали на його користь займають 33% у агломерації (39 бордів: Сєвєродонецьк – 23, Лисичанськ – 12, Рубіжне - 4) та 40,5% (28 бордів: Попасна – 6, Кремінна – 4, Сватово – 1, Старобільськ – 5, Біловодськ – 2, Білокуракине – 1, Новопсков – 2, Марківка – 2, Троїцьке – 2, Новоайдар, Станиця Луганська та Щастя – по 1) у сільській місцевості. Загалом ця цифра становить 36 % за область.

На другому місці за обсягами використання політичної реклами на рекламних металоконструкціях Луганщини займає Юлія Тимошенко. Її постери «Новий курс України. Зміни, на які всі чекають. Юлія Тимошенко 2019» та «Україна обирає зміни. Юлія Тимошенко» займають 22 щити у регіоні, тобто 11,8 %. З них у містах обласного значення – 17 (14,5% від загальної кількості у Сєвєродонецьку – Лисичанську – Рубіжному: 8 у Лисичанську, 6 у Сєвєродонецьку та 3 у Рубіжному), у сільській місцевості – 5 (7,2% від загальної кількості «сільських» бордів: 3 у Старобільську та 2 у Кремінній).

При цьому, в підтримку кандидатки Юлії Тимошенко можна також віднести і 8 білбордів кандидата Сергія Тарути (4 у Лисичанську, 2 у Старобільську та по 1 – у Сєвєродонецьку та Кремінній). Це пов’язано з їх змістом: постери містять фото Сергія Тарути з написом «Тарута за Юлію Тимошенко. Голос за мир».

Третє місце в розрізі присутності на рекламних площинах займає Юрій Бойко («Повернемо нормальні тарифи. Юрій Бойко» та «Юрій Бойко – це вибір мирного життя»). Його агітаційна продукція у кількості 10 білбордів розташована  виключно у вищезазначеній агломерації і складає 5,37% від загальної кількості і 8,5% від міської (5 у Сєвєродонецьку, 3 у Рубіжному та 2 у Лисичанську).

Порівняно з ними, меншу зацікавленість до цього сегменту рекламного ринку регіону проявили Олександр Вілкул (постери з Євгенієм Мураєвим, який зняв свою кандидатуру на його користь: фото обох зазначених політиків з меседжем «Вілкул 2019. Усі НАШІ – ЗА!»), Анатолій Гриценко («Мародерам-тюрми, людям-добробут, країні-порядок»  із зображенням обличчя Анатолія Гриценка» та написом «Чесних більше») та Юрій Дерев’янко («Обирай майбутнє. Юрій Дерев’янко. Воля» з портретним зображенням кандидата).

Олександр Вілкул розмістив у регіоні 8 білбордів (4 – у Лисичанську, 3 – у Рубіжному та 1 у Кремінній), тоді як Анатолій Гриценко – тільки 5 (по 1 – у Сєвєродонецьку, Рубіжному та Кремінній  і 2 у Лисичанську). Юрій Дерев’янко  також представлений на 5 білбордах:  у Сєвєродонецьку – 2 та Лисичанську – 3.

Слід зазначити, що в результаті моніторингу представниками ОПОРИ середня ціна місячної оренди 1 металоконструкції в регіоні у лютому коливається в межах 3-5 тисяч гривень (сільська/міська місцевість). Роздруківка стандартного розміру постера коштує 300 гривень, а його поклейка – 400 гривень. Загалом «утримання» 1 рекламного матеріалу на білборді в адмінцентрі області обходиться політикам в середньому – 5500 тисяч гривень  (тоді як у сільській місцевості – близько 3500 гривень). Таким чином, ми маємо змогу оцінити загальні витрати політичних штабів на цей напрямок агітаційної роботи на Луганщині.

Нагадаємо, відповідно до ст. 57 ЗУ «Про вибори Президента України» передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Олексій Кормілецький, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Луганській області

тел.:  +38 050 275 28 08

e-mail: lugansk@opora.org.ua

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)