У Луцьку на зустріч із кандидаткою у Президенти Юлією Тимошенко («Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина») людей з різних населених пунктів області масово привезли автобусами. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували у Луцьку на вулицях Набережній та Шевченка близько 30-ти автобусів, до яких люди масово вирушили після завершення заходу, на якому перед промовою кандидатки також виступив співак Олександр Пономарьов.

Юлія Тимошенко побувала у Луцьку 23 березня. Після завершення заходу люди розділилися на кілька потоків та масово вирушили із центру міста. Деякі учасники акції дещо затримувалися та чекали, поки підійдуть інші люди, а тоді вирушали групами. За такими групами вирушили й спостерігачі ОПОРИ.

Сотні людей рухалися на вулицю Набережну, де було припарковано близько 20-ти великих автобусів та маршруток із табличками «нерегулярні перевезення».

На питання, куди вирушає автобус, поблизу одного із транспортних засобів розповіли, що в селище Торчин. Люди, які постійно прибували на Набережну із центру, розсідалися у транспортні засоби.

Також спостерігач ОПОРИ зафіксував аналогічну картину та 10 автобусів поблизу cупермаркету «Наш край» на вулиці Шевченка.

Зауважимо, що зустріч із громадою відбувалася на центральній площі міста – Театральному майдані, де зібралося кілька тисяч людей. Чимало із тих, хто прибув на зустріч, мали сині та жовті шапки і шарфи із надписами «ВірЮ в Україну!». Перехожим роздавали агітаційну продукцію із наметів.

Окрім того, на площі чергували правоохоронці, а між натовпом і сценою утворили кордон.

Після короткого вступу від ведучого на сцені виступив співак Олександр Пономарьов, який виконав дві пісні.

Опісля на сцені з’явилася Юлія Тимошенко. У своїй промові кандидатка розповіла про засади Нового курсу, нарікала на недосконалу медичну, пенсійну, судову реформи та низьке фінансове забезпечення освітян, необхідність покарань корупціонерів, змін до Конституції тощо. Також згадала вона й про головних конкурентів на виборах та пункти, які виконає у разі перемоги.

Окрім того, Тимошенко розповіла, що категорично не можна голосувати за «людину, яка 5 років заробляла на Україні» та згадала навіть про підкуп громадян.

«Ну вони ще дещо там роблять, у них є окремі депутати, окремі люди, які представляють адмінресурс, і вони хочуть готівкою просто пороздавати. 500 гривень до голосування, потім на дільниці сфотографувати пташку, винести показати на телефоні цю пташку і хочуть давати другі 500 гривень за голос. Знов на допомогу прийшла вся креативна громада країни і зараз по інтернету розповсюджують поради один одному, як все-таки проголосувати, як совість підказує, але гроші не упустити – мудрість така є у нас. українців. Зараз вони розсилають по інтернету, як діяти на виборчій дільниці і я скажу вам так – з одного боку це жарт, а з іншого - ні, бо нам після Революції Гідності доводиться знову боротися проти фальшувань, проти підкупу. Так що за картинки розсилають українці один одному? Картинка така: перше – візьми із собою на виборчу дільницю котушечку синіх ниток, бо вся порада називається «голосуй ниткою». Друга картинка – людина вирізає шматочок нитки і викладає в бюлетені із нитки пташечку, третя картинка – мобільним телефоном фотографує цю пташечку, і четверта картинка – цю ниточку викидає і ставить пташечку там, де совість підказує. Хочу вам сказати – до чого людей довели, що вони вже обмінюються цими порадами і думають, як ухитрити цю владу, яка завела в такий глухий кут. Я хочу вам сказати – робіть, як вважаєте за потрібне, але жодного голосу не дайте тим, хто за 5 років довів Україну до такої крайньої межі», - сказала кандидатка у Президенти. Загалом її виступ тривав годину.

Нагадаємо, відповідно до статті 7 Закону України «Про вибори Президента України», голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Також згідно із частиною 1 статті 57 передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів. А відповідно до статті 58 цього ж закону передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України.

Також, відповідно до частини 6 статті 64, забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей. Така передвиборна агітація або надання виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата або згадуванням його імені, вважається підкупом виборців, зазначеним у пункті 1 частини третьої статті 56 цього Закону.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата,

координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області

(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua

Василина Боруцька,

комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)