Напередодні візиту до Луцька кандидата Анатолія Гриценка («Громадянська позиція») афіші про приїзд розвісили на зупинках. Також на зупинках і електроопорах розміщують наліпки із кандидатом у президенти Русланом Кошулинським (Всеукраїнське об’єднання «Свобода»), а візит нардепа на його підтримку анонсували на будівлях комунальних установа.

Анатолій Гриценко побував у Луцьку 11 березня. Перед візитом кандидата у місті з’явилося чимало постерів-афіш. Частину із них розмістили на передбачених рішенням Луцькради тумбах та стендах, однак 11 березня спостерігачі ОПОРИ виявили і друковані афіші, розміщені у невідведених для цього місцях. Так, на проспекті Василя Мойсея та на проспекті Волі афіші поклеїли під стендом для оголошень, а також на каркасі зупинки громадського транспорту, проігнорувавши обладнану дошку для розміщення друкованої агітації.

Окрім того, у місті продовжують розміщувати матеріали на користь Руслана Кошулинського у невстановлених для цього місцях. Зокрема, 13 березня спостерігачі виявили наліпки із зображенням кандидата на каркасі зупинки громадського транспорту на вулиці Богдана Хмельницького, у той час, як на тій же зупинці була обладнана дошка для розміщення друкованих матеріалів.

Зауважимо, що спостерігачі також зафіксували порушення порядку розміщення матеріалів у селищі Маневичі. Афіші візиту у Маневичі соратника Руслана Кошулинського, нардепа Олега Осуховського, який відбувся 10 березня, прикріпили на приміщеннях комунальних установи. Зокрема, постер виявили ще 7 березня на будівлі Маневицького районного центру творчості дітей та юнацтва. Інформацію про це ОПОРА передала правоохоронним органам. Опісля аналогічну афішу виявили також на будівлі районного будинку культури та відділу культури і туризму Маневицької РДА.

Нагадаємо, що це не перший випадок, коли зустрічі із кандидатом анонсують не в належному місці. Так, концерт на підтримку Юлії Тимошенко (Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»), який відбувся 25 лютого у Ковелі, анонсували на електроопорах, як і приїзд на Волинь Олега Ляшка (Радикальна партія Олега Ляшка). Окрім того, напередодні візиту на Волинь Руслана Кошулинського, який відбувся 3 березня, його «рекламували» на будівлі центральної районної бібліотеки.

Нагадаємо, відповідно до частини 21 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України» забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Юзвяк, відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України «Про вибори Президента України» місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування не пізніш як за дев’яносто днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.

Також законом встановлено місця, які прямо забороняють розміщувати агітаційні матеріали у певних місцях: на пам’ятках архітектури, у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху (ч. 14 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України»), в приміщеннях та на будинках  органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності (ч. 21 ст. 64 цього ж Закону). Також згідно з ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу» розміщення   реклами   та/або   рекламних засобів на підтримуючих,  опорних  та  інших  елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється.

Недотримання вищевказаних норм може мати наслідком притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності або за ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України (порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів) або за  ст. 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення України (проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, порушення встановлених законом обмежень щодо ведення агітації).

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата,

координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області

(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua

Василина Боруцька,

комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)