У березні візити на Волинь кандидата у президенти Руслана Кошулинського (Всеукраїнського об’єднання «Свобода»), а також нардепа Івана Крулька та співаків у рамках туру на підтримку Юлії Тимошенко (Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина») афішували на електроопорах.

Про візит на Волинь кандидата у президенти  Руслана Кошулинського, який відбувся 3 березня, повідомляли у заборонених законом місцях. У м. Горохів кандидат мав зустріч із громадою у приміщенні, де міститься Центральна районна бібліотека та районна дитяча бібліотека. Бібліотека розміщена на вулиці Шевченка, 14. Відтак, постер про зустріч із Русланом Кошулинським, де анонсували час та місце, спостерігач Громадянської мережі ОПОРА виявив на фасаді бібліотеки. За вказаним фактом спостерігач написав заяву до поліції.

Також 3 березня Кошулинський  прибув до Луцька, де зустріч із ним запланували у приміщенні Палацу культури. Напередодні спостерігачі виявили аналогічні афіші зустрічі із кандидатом, розклеєні на електроопорах на вулиці Богдана Хмельницького та проспекті Перемоги.

Окрім того, візит до Луцька 5 березня у рамках всеукраїнського туру на підтримку Юлії Тимошенко «Вірю в Україну» нардепа Івана Крулька, співачки Анастасії Приходько та гурту «Patsyki z Franeka» також афішували на електропопорах. Відповідні афіші із часом та місцем концерту спостерігачі виявили 4 березня на вулиці Богдана Хмельницького.

Зауважимо, що напередодні аналогічного концерту, який відбувся у Ковелі 25 лютого, афіші також розклеювали на електроопорах, тож спостерігач звертався до поліції.

Нагадаємо, під час візиту у м. Ківерці 28 лютого афішу про приїзд кандидата у президенти Олега Ляшка (Радикальна партія Олега Ляшка) розмістили на частині будівлі районного будинку культури. Також низку афіш у місті Горохові наклеїли на електроопорах. Про вказані факти ОПОРА повідомила поліцію.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Юзвяк зазначає, що виборче законодавство містить ряд заборон на розміщення агітації у певних місцях: на пам’ятках архітектури, у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху (ч. 14 ст. 64 Закону України “Про вибори Президента України”), в приміщеннях та на будинках  органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності (ч.21 ст. 64 цього ж Закону). Серед іншого, згідно з ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу» розміщення   реклами   та/або   рекламних   засобів на підтримуючих,  опорних  та  інших  елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється.

Також звертає увагу, що для розміщення матеріалів передвиборної агітації органами місцевої влади відводяться та облаштовуються спеціально відведені місця, в яких всі без винятку суб’єкти виборчого процесу можуть вільно розміщувати агітаційну продукцію. Так, згідно  з частиною 4 статті 59 Закону України «Про вибори Президента України» місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування не пізніше як за дев’яносто днів до дня виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації. Разом з тим, відповідно до частини 21 статті 64 цього Закону забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.

Тому розміщення агітації на електроопорах матиме наслідок притягнення винних осіб до відповідальності за ст. 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення України (проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, порушення встановлених законом обмежень щодо ведення агітації) або за ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів ), а розміщення агітації на будівлі будинку культури (установи комунальної власності ) - за тією ж ст. 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Разом з тим, розміщення агітації у не визначених місцевою владою місцях може становити порушення ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів ). Таке розміщення агітації в заборонених місцях матиме наслідок притягнення винних осіб до відповідальності за ст. 212-10 Кодексу про адміністративні правопорушення України (проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, порушення встановлених законом обмежень щодо ведення агітації), а  розміщення агітації у не визначених місцевою владою місцях може становити порушення ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів ).

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку п роцесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата, координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області

(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua

Василина Боруцька, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)