Протягом грудня та січня у Вінницькій області зафіксовано 14 випадків непрямої агітації з ймовірним використанням державних субвенцій народними депутатами України.

Як і при підготовці попереднього матеріалу ОПОРИ на цю тему, цього разу під час моніторингу діяльності нардепів, обраних в округах області, використовувались як джерела інформації ЗМІ, сайти органів місцевого самоврядування та районних адміністрацій, також офіційні сайти та сторінки народних обранців у соцмережах.

05.01.2019 vinnytsia subvencii dombrovskyi

За вказаний період зафіксовано один випадок ймовірного піару Олександра Домбровського (виборчий округ №11) на субвенціях, що виділені на соціально-економічний розвиток. На офіційній сторінці прес-служби народного депутата в мережі Фейсбук, розміщено матеріал, в якому зазначено:

«За останній час зроблено чимало для модернізації матеріальної бази дитячої лікарні. У першу чергу, це придбання найсучаснішого обладнання для лікування дітей. Із головним лікарем Василем Паненком ми обговорили, що можна ще встигнути зробити до кінця 2018 року, і які завдання визначити на 2019 рік, які проблеми розв’язати».

Водночас у публікації немає чіткого уточнення факту, за рахунок яких джерел зроблено модернізацію лікарні, яка частина коштів виділена субвенцією і яка, ймовірно, є допомогою депутата.

05.01.2019 vinnytsia subvencii yurchyshyn

Петро Юрчишин (виборчий округ №13)5 разів скористався подібною нагодою для непрямої агітації. У грудні його дружина Любов Юрчишинавручила сертифікат представникам школи села Широка Гребля на придбання меблів, комп’ютерної і побутової техніки, також сертифікат на облаштування конструкції для велопарковки (ця техніка була придбана за рахунок коштів субвенцій на соціально-економічний розвиток). Решту випадків піару було зафіксовано на сторінці «Громадська приймальня народного депутата України Петра Юрчишина м.Козятин»:

11 січня опубліковано повідомлення, що помічниця народного депутата Петра Юрчишина завітала до дитячого санаторію «Лісова пісня». Також в повідомленні йшлося, що «минулоріч з державного бюджету за ініціативи та поданням Петра Юрчишина були виділені кошти для придбання оргтехніки Кашперівському дитячому санаторію «Лісова пісня». Окрім того, Петро Юрчишин неодноразово передавав маленьким вихованцям закладу різні подарунки від себе особисто та своєї родини».

21 січня повідомлялось про свято української новорічно-різдвяної пісні в клубі села Селища. Йшлося про те, що із державного бюджету у 2018 р. за ініціативи та поданням нардепа виділено 20 тис. грн, за які закуплено аудіосистему. А кількома днями раніше на сайті Козятинської РДА також наголошувалось, що: «проведення заходу озвучено музичним обладнанням, закупленим напередодні Нового року за підтримки народного депутата Петра Юрчишина, за що вся громада села висловлює Петру Васильовичу вдячність».

24 січня від імені громади та керівниці клубу с.МедведівкаМахнівської територіальної громади опубліковано подяку за придбання ноутбука та принтера для клубу села. Однак в повідомленні не йдеться про джерела фінансування, виділені на  ноутбук та принтер.

05.01.2019 vinnytsia subvencii kucher

На початку грудня нардеп Микола Кучер (виборчий округ №17) на офіційній сторінці у Фейсбук повідомив, що «13 млн грн субвенції за моїм поданням до кінця 2018 року буде виділено на соціально-економічний розвиток територій Бершадського, Гайсинського, Тростянецького, Теплицького районів, міста Ладижин».

14 грудня Микола Кучер завітав на Станцію юних техніків у м. Бершадь, про щоповідомлено на його офіційній сторінці.Наведено пряму мову депутата про ремонтні роботи для створенняІнклюзивно-ресурсного центру: «За цей рік на реконструкцію приміщення за моїм поданням з державного бюджету було виділено 500 тис. грн субвенції, а з районного бюджету, у свою чергу, було надано 540 тис. грн. Очікуємо, що ще майже 400 тис. грн субвенції буде затверджено до кінця цього року».

У переддень святаМиколая народний депутат опублікував допис, в якому інформував про візит до Тростянецької районної лікарні, в якій за рахунок держсубвенції зробили ремонт лікувального корпусу та термомодернізацію кількох відділень.

«Дуже важливим є оновлення медичного обладнання. Я вже подав пропозиції до Уряду щодо включення в перелік фінансування коштом державної субвенції осучаснення обладнання в Теплицьку і Тростянці - 700 тис. грн. та 520 тис. грн. відповідно», - йдеться в дописі.

Такожу повідомленні Миколи Кучера за 23 січня розповідається про ремонт у Бджільнянській школі Теплицького району, зроблений за його сприяння.

«Наша ГО «Соціальний центр МХП», виступила співфінансистом і підтримала проект разом з місцевими підприємцями та сільською радою», - йдеться у повідомленні на сторінці.

Навіть повідомлення про влаштування для дітей новорічних вистав були приводом згадати про субвенції. У дописі від 14 грудня до фотоальбому «Діти з 15 громад побували на новорічних виставах» Микола Кучер також наголошує, що «задля покращення соціальної інфраструктури цих населених пунктів коштом субвенції з державного бюджету за моїми зверненнями вже залучено: 1,133 млн грн - будівництво модульної котельні в ЗОШ І-ІІІ ступенів в с. Осіївка, 205 тис. грн - будівництво артезіанської свердловини та підвідних водогонів для водопостачання ЗОШ І-ІІІ ступенів та ДНЗ «Світанок+» в с. Велика Киріївка» тощо. Йшлося про сприяння у виділенні субвенцій також у коментарі до фотоальбому з новорічних вистав у Ладижині та Тростянці».

05.01.2019 vinnytsia subvencii liashko

Окрім мажоритарників, зафіксовано також повідомлення про причетність до виділення субвенцій депутата Олега Ляшка. Раніше ОПОРА повідомляла про випадки його ймовірного піару за рахунок державних коштів в іншій області. А28 січня на сторінці у Facebook Вінницької обласної організації Радикальної партії Олега Ляшка голова Іллінецької районної організації Руслан Пойта прозвітував, що у селі Кальник завершився ремонт дитсадка, частину коштів на який виділено за особистого сприяння Олега Ляшка.Це повідомлення містить агітацію за нього як за кандидата на посаду Президента: «Олег Ляшко неодноразово наголошував, що ставши Президентом України, заборонить усякі побори в навчально-виховних закладах… Тому для усіх батьків вибір очевидний - ОЛЕГ ЛЯШКО НАРОДНИЙ ПРЕЗИДЕНТ!».

Як відомо, Олег Ляшко зареєстрований кандидатом у Президенти постановою ЦВК від 25 січня.

ОПОРА нагадує, що державна субвенція – це дотація від держави органам місцевого самоврядування з чітко визначеною метою на певний локальний проект. Проте відсутність чітких критеріїв відбору та непрозорість засідань комісії з розподілу субвенцій дає підстави вважати систему виділення коштів заполітизованою. Окрім того, політики використовують бажання виборців отримати фінансування на проект задля отримання електоральних переваг в окрузі.

Громадянська мережа ОПОРА вкотре наголошує на важливості зміни механізму виділення державних субвенцій, на необхідності підвищення рівня прозорості та зрозумілості виділення коштів, а також на дотриманні принципів рівномірності, системності й пріоритетності розподілу бюджетних ресурсів між різними регіонами України. Для цього ОПОРА підготувала ґрунтовні рекомендації.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області

тел.: +380636286785

e-mail: v.nataliia@gmail.com

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)