ОПОРА дослідила для кого з політичних партій Facebook є системним інструментом комунікації з виборцями Івано-Франківщини: для кого така форма комунікації є частиною регулярної роботи з виборцями, хто про неї згадує лише під час виборчих кампаній та які партії нещодавно активізувалися у Facebook, і хто використовував інструмент  політичної  реклами, скільки її було та в яку суму вона обійшлася політикам.

Для аналізу сформовано перелік з політичний партій, які на парламентських виборах 2019 року отримали більше 2% голосів виборців, політичних партій; які мають представництво у Івано-Франківській обласній раді; та партій які проявляють публічну активність в області. З них, активність у Facebook проявляють 12 політичних партій, 1 партія не має пов’язаних з Івано-Франківщиною сторінок у Facebook. Це – Опозиційна платформа – За життя. Сторінки Радикальної партії Олега Ляшка, Української стратегії Гройсмана та Опозиційного блоку тривалий час активності не виявляють. Останній пост на сторінці «Радикальна Франківщина» оприлюднений у грудні 2019 року, а на сторінці «Радикальна Партія. Івано-Франківська міська організація» останній пост датований червнем 2016 року. Сторінка «Опозиційний блок Івано-Франківська область» не проявляє активності з березня 2019 року, а сторінки «Прикарпаття За Гройсмана» та «Івано-Франківці з Гройсманом» неактивні з літа 2019 року.

Активність і характеристика дописів на партійних сторінках

Для поширення інформації найактивніше Facebook використовують Українська Галицька Партія та Європейська Солідарність.

Протягом квітня на сторінках «Європейська Солідарність – Івано-Франківськ», «Солідарна Молодь Івано-Франківськ» та «Солідарна Молодь Івано-Франківщини» сукупно опубліковано 95 дописів. Судячи з кількості дописів, основною для комунікації з виборцями є перша сторінка, на якій протягом минулого місяця опубліковано 59 дописів. Дописи на сторінці Солідарної Молоді здебільшого присвячені висвітленню благодійних заходів (засоби індивідуального захисту для медиків та продуктові набори для соціально вразливих груп громадян) під час карантину. Дописи на сторінці Європейська Солідарність – Івано-Франківськ теж в більшості присвячені благодійній діяльності партії, пов’язаній з протидією коронавірусу. Крім цих дописів, на Європейська Солідарність через свою сторінку поширювала заяви лідерів партії.

На другій позиції за кількістю опублікованих дописів перебуває Українська Галицька Партія (партія не брала участі у останніх виборах та не має представництва у Івано-Франківській міській раді, проте включена до переліку досліджуваних через здійснення регулярної діяльності та системну публічну активність), яка протягом минулого місяця на своїй сторінці опублікувала 92 дописи. Значна частина цих дописів прямо або опосередковано також пов’язана з темою карантину і коронавірусу. Через Facebook партія інформувала про ініційовані нею та її однопартійцями заходи, поради як діяти в умовах карантину, інформацію про міжнародний досвід виходу з карантину, інформацію про роботу «гарячої лінії» юридичної підтримки, яка надається партією тощо.

На третій позиції у використанні Facebook для інформування виборців – ВО «Свобода». У квітні на сторінках «Свобода Прикарпаття» та «ВО «Свобода» Івано-Франківська» оприлюднено 68 дописів. Більш активною є друга сторінка, на якій минулого місяця опубліковано 56 дописів, що спрямовані на висвітлення діяльності народної депутатки України Оксани Савчук. Не залишилась поза увагою тема коронавірусу. У квітні через сторінку «ВО «Свобода» Івано-Франківська» поширювалась інформація про заходи з дезінфекції у Івано-Франківську, які були ініційовані депутатами міської ради від «Свободи» та інформація про благодійну діяльність партійців (засоби індивідуального захисту для медиків та продуктові набори для соціально вразливих груп громадян) спрямовану на протидію коронавірусу. Ця сторінка у квітні також використовувалась для поширення інформації про діяльність міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, інформування виборців про ініційовані партійцями заходи у Івано-Франківську, привітань депутатів Івано-Франківської міськради з днем народження тощо.

Сторінка «Свобода Прикарпаття» спрямована на висвітлення діяльності обласної партійної організації. Протягом минулого місяця на сторінці опубліковано 12 дописів, які спрямовані на поширення заяв і цитат лідера обласної партійної організації Михайла Королика, голови облради Олександра Сича та лідера партії Олега Тягнибока.

На сторінках «Голос. Івано-Франківська область» та «Голос. Івано-Франківськ» у квітні сукупно опубліковано 44 дописи. Судячи з статистики, основною для партії Голос є сторінка «Голос. Івано-Франківська область» де протягом квітня розміщено 42 дописи. Сторінка присвячена діяльності партії у парламенті, заявам і цитатам національних лідерів партії. Інформацію про активність партії на рівні області жодна з двох Facebook-сторінок не відображає.

Facebook-сторінки «Івано-Франківська обласна Батьківщина» та «Батьківщина Івано-Франківськ» минулого місяця сукупно опублікували 43 дописи. Сторінка обласної організації протягом минулого місяця була сконцентрована на анонсуванні участі лідерки партії Юлії Тимошенко у ефірах національних телеканалів, на поширенні її заяв і цитат.  Тема коронавірусу протягом квітня теж була притаманною для локальної інформаційної активності партії, зокрема через дописи «Батьківщина» інформувала про те, що у Івано-Франківську партія організувала пошиття медичних масок, надавала благодійну допомогу медичним закладам, а у Снятинському районі продуктові набори соціально вразливим громадянам. Інформаційне наповнення сторінки Івано-Франківської міської партійної організації принципово не відрізняється від обласної. Сторінка більше присвячена активності національних партійних лідерів, а про локальну активність діяльність згадується в контексті фінансової допомоги медичним закладам, тощо.

Сторінка «Слуга Народу – Команда Зеленського Івано-Франківськ» сконцентрована на поширенні інформації про діяльність фракції «Слуги народу» у парламенті, заявам та коментарям національних партійних лідерів.  Інформації про діяльність партії в області немає. У квітні на вищезгаданій Facebook-сторінці опубліковано 37 дописів з інформацією загальнонаціонального характеру.

Партія Шарія через сторінку в Facebook почала працювати з виборцями Івано-Франківщини з березня цього року (сторінка Партія Шарія – Івано-Франківськ зареєстрована 10 березня 2020 року). У квітні на Facebook-сторінці цієї партії опубліковано 32 дописи, значна частина яких – це поширення відео блогів лідера партії.

На сторінці «Івано-Франківськ «Сила і Честь» протягом квітня опубліковано 31 допис, переважна більшість яких стосується поширення заяв та цитат лідера партії Ігоря Смешка.

Значна частина з 13 квітневих дописів на сторінці «Івано-Франківська Крайова організація НРУ» присвячена привітанням з релігійними святами. Крім цього, на сторінці поширювались записи телевізійних програм за участю заступника голови Івано-Франківської Крайової організації НРУ та інформація про його благодійну допомогу (засоби індивідуального захисту) медичним закладам для боротьби з коронавірусом. Ця партія не брала участі у останніх виборах та не має представництва у Івано-Франківській міській раді, проте її сторінка включена до огляду активності в соцмережах через найбільшу кількість уподобань серед сторінок політичних партій області.

У квітні на сторінках «ВОЛЯ-Прикарпаття» та «ВОЛЯ Івано-Франківськ» оприлюднено 11 дописів. Дописи сторінки «ВОЛЯ-Прикарпаття» частково були спрямовані на висвітлення діяльності депутатів обласної ради від партії Воля, а три квітневі «ВОЛЯ Івано-Франківськ» – це привітання з релігійними святами.

Найменшу активність виявляли сторінки «Самопомочі» та УКРОПу.  Сторінки «Об'єднання «Самопоміч» – Івано-Франківщина» та «Об'єднання «Самопоміч" – Івано-Франківськ» сукупно опублікували 4 дописи. Три дописи стосувались онлайн обговорення державної програми кредитування бізнесу 5-7-9%, яку модерував голова обласної партійної організації Богдан Станіславський, а один допис присвячений виступу лідерки партії Оксани Сироїд на Львівському безпековому форумі. УКРОП протягом квітня оприлюднив лише один допис – анонс участі народного депутата Ігоря Палиці у ефірі національного телеканалу.

Хто поширює політичну рекламу і скільки на це витрачає

Політична реклама у Facebook не надто популярний інструмент серед осередків політичних партій Івано-Франківщини. Протягом останнього місяця політичну рекламу поширювали сторінки двох політичних партій – «Європейська Солідарність – Івано-Франківськ» та «Українська Галицька Партія. Івано-Франківщина». Дані отримані зі звіту Facebook свідчать, що в період з 9 квітня до 9 травня  Європейська Солідарність рекламувала 1 допис, на який витратили менше ста доларів (точних даних по сумах менше 100 доларів Facebook не надає). Українська Галицька Партія, яка в цей період 18 разів рекламувала власні дописи, – витратила 156 доларів.  Сторінки інших місцевих осередків політичних партій не використовували платну політичну рекламу у цій соцмережі.

Політичною рекламою у Facebook користується дещо ширше коло осіб, порівняно з партіями. Як свідчать дані сервісу Fb Analyzer, протягом квітня поширено 16 рекламних постів з таргетингом на Івано-Франівську область 90-100 % з 6 Facebook-сторінок політиків. Більша частина цієї політичної реклами не належить сторінкам місцевих політиків. Найбільш активним поширювачем політичної реклами на івано-франківську Facebook-аудиторію була сторінка політика Андрія Портнова – 9 рекламних дописів. Серед сторінок місцевих політиків у квітні найактивніше поширювала політичну рекламу сторінка Тараса Виноградника (Народний Рух України) – 3 рекламні дописи. Сторінки інших місцевих політиків були менш активними. По одному рекламному допису поширено зі сторінок Андрія Карманського (ВО «Батьківщина»)  і Василя Ревчука (ВО «Батьківщина»), народного депутата України Ігоря Фріса (Слуга народу) та голови Тлумацької РДА Сергія Гаєвського. На кожний з рекламних постів вищезгаданих сторінок витрачено менше 100 доларів.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Іван Маруняк, координатор Громадянської мережі ОПОРА у Івано-Франківській області
тел.: 063 628 67 68