У ЗМІ, що здійснило друк програм кандидатів на замовлення 179 виборчої комісії, відсутні передвиборчі програми трьох кандидатів у народні депутати: Вікторії Пташник, Юлії Світличної та Ігоря Швайки.

Програми кандидатів у народні депутати були надруковані в офіційному додатку газети «Загальна Справа» від 6 березня 2020 року відповідно до укладеної з окружною комісією угоди. Видавець – ФОП Бєляєва Т.І., наклад – 2000 примірників.

Програми кандидатів Валерія Бебика та Ігоря Федоренка були надруковані двічі, а Вікторії Пташник, Юлії Світличної та Ігоря Швайки – відсутні.

Член окружної виборчої комісії Еллан Панченко повідомляє, що до комісії надійшла заява довіреної особи однієї з кандидаток щодо порушення ст. 73 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Заява стосувалась відсутності передвиборчої програми кандидатки, а також необхідності встановлення приналежності друкованого засобу інформації до форми державної чи комунальної власності, як того вимагає Закон.

«Чи є видання приватним або ні – ми не знаємо, адже комісія відмовилась розглядати заяву під час засідання та прийняла рішення надати відповідь на заяву у порядку розгляду звернень. На засіданні комісія прийняла рішення щодо усунення порушень виборчого законодавства та передруку примірників газети», - зазначив Еллан Панченко.

Комісія доручила голові ОВК усунути відповідні порушення. «Ми надали виправлені макети до друку і сьогодні вони будуть передруковані», - прокоментував Олександр Чорний.

Згідно з ч. 1 ст. 73 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі має право за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів, опублікувати в однаковому для всіх кандидатів поліграфічному виконанні в одному з регіональних (місцевих) друкованих засобів масової інформації державної чи комунальної форми власності свою передвиборну програму обсягом не більше трьох тисяч дев'ятисот друкованих знаків.  Угода про публікацію вказаних матеріалів з редакціями зазначених засобів масової інформації укладається відповідно Центральною виборчою комісією або окружною виборчою комісією у відповідному регіоні.

Також, у відповідності до ч. 19 ст. 107 цього ж Закону, редакції регіональних (місцевих) друкованих засобів масової інформації державної чи комунальної форми власності, з якими укладено угоди про опублікування передвиборних програм партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, не пізніш як за вісім днів до дня виборів зобов’язані надрукувати передвиборні програми суб’єктів виборчого процесу в окремому спеціальному випуску видання.

Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Харківській області зазначає: «Відповідні дії комісії можна вважати такими, що мають ознаки порушення принципу рівності кандидатів, а також ст. 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Адже, за цією нормою програми усіх кандидатів мають бути надруковані за вісім днів до дня голосування, що наразі вже неможливо. Таким чином, виборці матимуть менше часу на ознайомлення з програмами усіх без виключення кандидатів, що може трактуватися як порушення вищезазначених прав кандидатів».

Нагадаємо, проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 відбудуться 15 березня 2020 року. Вибори відбудуться у зв’язку з призначенням Олексія Кучера, що представляв 179 ВО У Верховній Раді (фракція «Слуга народу»), головою Харківської обласної державної адміністрації. Громадянська мережа ОПОРА здійснює спостереження за перебігом виборчого процесу.

Згідно з «Прикінцевими та перехідними положеннями» Виборчого кодексу України, проміжні вибори у 179 ВО відбудуться за Законом про вибори народних депутатів України 2012 року.

За коментарями звертайтеся: