Ознаки непрямого підкупу виборців, агітація з порушеннями, ймовірне фінансування не з виборчого фонду - такі тенденції дострокової виборчої кампанії до парламенту фіксують закарпатські спостерігачі ОПОРИ протягом липня. Найбільше порушень зафіксовано щодо ведення кампанії з боку кандидатів-мажоритарників. Про це розповіли представники Громадянської мережі ОПОРА під час пресконференції в Ужгороді 19 липня.

«У липні 2019 року партії та окремі кандидати у Закарпатській області найактивніше використовували такі форми агітації як зовнішня реклама, реклама у ЗМІ, розповсюдження друкованих матеріалів із агітаційних наметів. Але, на відміну від червня, кандидати доволі активно також організовували особисті зустрічі із виборцями. Зафіксовано кілька візитів до регіону партійних лідерів, які стали і ВІП-агітаторами, - зазначив під час пресконференції координатор Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан. - Прикметно, що майже у всіх цих сегментах агітації спостерігачі ОПОРИ фіксували ознаки порушення Закону “Про вибори народних депутатів України”, а відтак подавали відповідні заяви до поліції. Загалом, із початку виборчої кампанії наші спостерігачі подали приблизно 30 заяв щодо порушень правил ведення агітації  -  це розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних, можлива агітація не з виборчого фонду, ознаки непрямого підкупу виборців».

За останньою інформацією із ГУНП у Закарпатській області, нині в краї у контексті порушень виборчого законодавства є 4 кримінальних проваджень, складено 31 адміністративних протоколи, а загалом було 72 звернення громадян.

В останній тиждень ведення виборчої кампанії ОПОРА фіксували зовнішню рекламу без вихідних даних. Зокрема, борди без вихідних даних в Ужгороді виявлені із назвою партії «Патріот» та кандидата за її списком Михайлом Чурило, а у Рахівському районі - з іменем кандидата від цієї партії в окрузі 72 Василем Юращуком. Також в Ужгороді зафіксовано борд без вихідних даних  із іменем кандидата від партії «Голос» в окрузі 68 Михайла Савчина, а також, без вихідних даних, із назвою партії «Незалежність. В окрузі № 72 помічені розтяжки без вихідних даних  із іменем кандидата-самовисуванця Віталія Кута. Також вчора, 18 липня, спостерігачі ОПОРИ на мукачівському автовокзалі виявили агітаційну друковану продукцію - газету із назвою «Руху нових сил Михаїла Саакашвілі». Газети були розкладені чітко по одній на кріслах. Варто пам’ятати, що агітація на вокзалах, так само як, наприклад, в аеропортах, маршрутних автобусах, таксі - заборонена. Про більшість із цих подій представники ОПОРИ повідомили до поліції.

У різних районах області окремі кандидати-мажоритарники проводили діяльність, яка межує із непрямим підкупом виборців. У законодавстві під непрямим підкупом мається на увазі агітація, під час якої надаються кошти, послуги, товари дорожчі за 3 % мінімальної зарплати, інші матеріальні цінності. Відповідальність за такі дії, залежно від деталей обставин, може бути як адміністративна, так і кримінальна. “Ми зафіксували чимало кейсів, коли кандидати інформували про свої так звані “благодійні проекти”, зокрема - спонсорували спортивні турніри, фінансували ремонт доріг, давали фінансову допомогу, долучалися до організації концертів чи інших масових заходів. Загалом такі тенденції фіксуються по всій країні і, на жаль, є наслідком мажоритарної системи, оскільки чимало кандидатів, власне, намагаються так чи інакше, але матеріально стимулювати виборця. Тут однозначно можна говорити про порушення принципу рівних прав і можливостей кандидатів, що є неприйнятним для демократичного суспільства. Чи є в таких діях закарпатських мажоритарників ознаки криміналу чи адмінправопорушення, тут уже оцінку мають надати правоохоронці, а згодом - суд”, - сказав Ярослав Гулан.  

Також було кілька масових заходів, де на сцені було розміщено або ім’я кандидата, або символіка конкретної партії. Хоча ці заходи не позиціонувалися як агітаційні, однак там були імена кандидатів чи назви партій, що вже містить ознаки агітації. Відтак спостерігачі ОПОРИ звернулися із заявами до поліції, щоб правоохоронці встановили чи ці заходи проведені за рахунок виборчого фонду.

Крім цього, спостерігачі ОПОРИ зафіксували кілька випадків використання адмінресурсу. Зокрема, окремі кандидати, які є чинними депутатами обласної чи Верховної Ради проводили заходи не як кандидати, а як чинні депутати.

Щодо повідомлень про факти прямого підкупу виборців - із офіційних повідомлень поліції відомо, що представники Департаменту захисту економіки на початку тижня почали проводити  на Закарпатті спецоперацію щодо виявлення осіб, які проводять підкуп виборців. Наразі відомо про обшуки у справі ймовірного підкупу виборців кандидата до парламенту в окрузі №71 Петра Добромільського, із сюжету телеканалу “UA:Закарпаття” від 18 липня відомо й про факт обшуку у депутата Ужгородської міської ради Євгенія Прозора. Депутат Закарпатської обласної ради Андрій Шекета поінформував і про обшуки представників ВО “Батьківщина” в окрузі №70. Також із сюжету каналу «Сіріус» стало відомо і про обшуки у представника партії «Єдиний Центр» у Воловецькому районі Олега Ціника. Станом на 10.00 19 липня поліція не оприлюднила деталей справи, зокрема невідомо чи є підозрювані і в інтересах якого кандидата проводився підкуп голосів.

«Ввечері, 18 липня, ми отримали листа на поштову скриньку з інформацією про нібито підготовку підкупу голосів на користь одного із кандидатів в окрузі №73. Втім це не верифікована інформація, тому ми передали цей лист, а також всі дані, що там були, у Головне управління Національної поліції в Закарпатській області», - зазначив Ярослав Гулан.

18 липня Центральна виборча комісія оголосила попередження 15 кандидатам-мажоритарникам на Закарпатті, які порушили строки відкриття виборчих фондів: округ №68 - Діана Кайнц, Олександр Пересоляк, округ №69 - Олег Казибрід, Мікловш Товт, №70 - Іван Балога (д.н. 14.11.1951), Олександр Соломко, округ №71 - Михайло Боднар, Михайло Попович, округ №72 -  Микола Несух, Іван Сурмачевський, округ №73 - Василь Брензович (д. н. 12.10.1977), Микола Ковач, Федір Костьо, Надія Онисько, Євген Ухач.

«Станом на 22 годину 18 липня на сайті ЦВК оприлюднили лише 4 проміжні фінансові звіти кандидатів-мажоритарників Закарпаття.  За інформацією, яку отримали спостерігачі ОПОРИ від окружних виборчих комісій, по округу №68 проміжний фінансовий звіт подали всі кандидати-мажоритарники - як самовисуванці так і кандидати від партій (крім Павла Федаки). Найбільші суми щодо фонду кампанії фігурують у Андрія Андріїва (440 тисяч гривень) та Роберта Горвата (321 тисяча 400 гривень).  За інформацією із окружної виборчої комісії №69, свої звіти подали 8 кандидатів із 9. ОПОРІ у комісії надали загальний аналіз проміжних звітів, згідно з яким кандидати накопичили у своїх фондах загалом 740 тисяч 970 гривень, із яких станом на 18 липня залишок становив 2 тисячі 62 гривні. По округу №71 проміжні фінансові звіти із 13 кандидатів надали 11. Найбільша сума у проміжному звіті фігурує у кандидата Валерія Лунченка (493 тисяч грн) та Олександра Пацкана (82 300 грн).  По округу №73 найбільша сума у проміжному виборчому звіті у кандидата Василя Брензовича - 469 тисяч 261 гривня. Загалом свої проміжні звіти подали до комісії 14 кандидатів», - зазначила під час пресконференції довготермінова спостерігачка ОПОРИ Лариса Романюк.

У п’ятницю, 19 липня, усі шість окружних виборчих комісії запланували процес передачі бюлетенів на дільничні виборчі комісії, де їх мають перерахувати, поставити штамки із номером відповідних ДВК. А в окрузі №70 члени ДВК ще й мають поставити штамп «Вибув» зверху імені кандидатки Еріки Луців, яка зняла свою кандидатуру, втім бюлетені із її іменем уже пішли до друку.

У всіх шести округах Закарпатської області окружні виборчі комісії 19 липня почали процес передачі виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям. За інформацією спостерігача ОПОРИ, в окрузі №70 (центр - Свалява), 6 ДВК Перечинського району заявили, що їм не вистачає коштів на бензин для доставки бюлетенів, а також у день голосування - для виборців, які голосують на дому.

Щодо інших проявів кампанії в регіоні, протягом липня область з візитом відвідали і як кандидати, і як ВІП-агітатори Петро Порошенко, Іванка Климпуш-Цинцадже, Андрій Полтава, Ахтем Чийгоз («Європейська партія»), Іво Бобул, Микола Голомша («Патріот»), Олег Березюк («Об’єднання «Самопоміч»), Руслан Кошулинський (ВО «Свобода»), Олександр Вілкул («Опозиційний Блок»)».

Активність у різних сегментах агітації у тій чи іншій мірі проявляли партії «Голос», «Слуга народу», Радикальна партія Олега Ляшка, «Українська стратегія Гройсмана», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Опозиційна платформа – За життя», «Опозиційний Блок», «Європейська Солідарність». Зафіксовано поодинокі білборди із символікою «Руху Нових сил Саакашвілі», «Незалежність», «Патріот», «Громадянська позиція».

У мажоритарних округах найбільше спостерігалася активність у різних сегментах агітації таких мажоритарників: Роберта Горвата, Андрія Андріїва, Олександра Пекаря, Олександра Пересоляка, Йосипа Борто, Едгара Токаря, Михайла Лаби, Василя Щура, Івана Дрогобецького, Олександра Кеменяша, Валерія Лунченка, Олександра Пацкана, Наталії Дубчак, Владіслава Поляка, Василя Брензовича, Івана Маргітича, Вадима Носи, Василя Юращука, Віталія  Кута, Олега Куцина, Олександра Данилюка, які висунуті як від партій, так і балотуються шляхом самовисування.

В останній тиждень червня та протягом липня найбільше порушень стосувалися розміщення агітаційних матеріалів зовнішньої реклами без вихідних даних (партія «Патріот», партія «Незалежність», кандидат від партії «Голос» в окрузі 68 Михайло Савчин, кандидат від партії «Патріот» в окрузі 72 Василь Юращук, кандидат-мажоритарник від політичної партії ВО «Свобода» Іван Штулер, кандидат-самовисуванець в окрузі 72 Віталій Кут, кандидат-самовисуванець Павло Павлов). Також були білборди партії «Європейська стратегія Гройсмана» із вихідними даними, втім – до дати відкриття виборчого фонду (наступного дня після реєстрації). Замовником реклами із символікою та кандидатами «Опозиційного блоку» була вказана однойменна ГО, що може свідчити про оплату не з виборчого фонду.

«Щодо діяльності кандидатів-мажоритарників, то тут найбільші порушення відзначаються щодо організації масових заходів із ознаками агітації, які втім, ймовірно, не оплачені із виборчого фонду. А також прояви так званої «благодійності», яка може свідчити про непрямий підкуп виборців», - додав Ярослав Гулан і наголосив, що щодо найбільш резонасніших випадках підготовлено заяви до поліції.

Спостерігачі ОПОРИ нагадують, що на Закарпатті працює 810 дільничних виборчих комісій.  Виборці, які голосуватимуть за місцем своєї реєстрації отримають два бюлетені: один для голосування у багатомандатному виборчому округу, інший - у одномандатному мажоритарному виборчому округу.  Дільниці для виборців будуть відчинені з 8 години ранку до 20 години вечора, виборець який зайшов на дільницю о 19:59, зможе проголосувати і після 20 години вечора.

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.