Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині 5 липня 2019 року звернулися до поліції із заявами через відсутність вихідних даних на матеріалах щодо кандидата у депутати. Також виявили розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без маркування під час агітаційного заходу  команди кандидатів в нардепи.

Зокрема, 5 липня у Луцьку (виборчий округ №22) особи у футболках із надписом «Тільки разом - тільки Палиця» розповсюджували два види друкованих матеріалів. Йдеться про передвиборну програму кандидата по округу Ігоря Палиці та брошуру «Луцьк: вісім років змін».  Ігоря Палицю, нагадаємо, зареєстрували кандидатом  згідно із постановою №1003 від 14 червня.

Перший агітматеріал містив необхідні вихідні дані, а от брошура не містить жодної інформації про тираж, замовника, виконавця друку та відповідальних за друк осіб. Проте на першій сторінці є логотип «іменного» фонду кандидата та портрет Ігоря Палиці. Всередині на шести листах розповідають про діяльність фонду «Тільки разом», а на останній сторінці розмістили звертання до лучан, підписане командою фонду. У ньому, зокрема, йдеться, що «команда фонду уперше звертається до вас із таким важливим проханням - підтримати Ігоря Петровича у його прагненні гідно відстоювати права та інтереси лучан у парламенті». Далі – блок, присвяченій «бездоганній репутації та беззаперечному авторитету кандидата».  Наприкінці ж знову міститься звертання до містян: «Саме тому ми просимо лучан засвідчити небайдужість і відповідальність за долю міста й підтримати Ігоря Палицю».

У зв’язку із поширенням цієї продукції спостерігач ОПОРИ викликав поліцію та звернувся із заявою щодо можливого порушення частини 23 статті 74 Закону України «Про вибори  народних депутатів України».  Зауважимо, що згодом стало відомо про поширення аналогічної продукції на проспекті Соборності у Луцьку.

Окрім того, 3 липня під час зустрічі у Луцьку із кандидатами від партії «Слуга народу» серед присутніх поширювали програму партії, надруковану на листках А4, яка не містила вихідних даних. На зустрічі були два кандидати-мажоритарники від «Слуги народу» Максим Приймачук (округ №23) та Сергій Пісачук (округ №22). Спікерами також виступили офіційно зареєстровані кандидати по списку партії Галина Янченко (№5), Святослав Юраш (№27), Олександр Маріковський (№91), Мар’ян Заблоцький (№82) та Василь Мокан (№103).

Нагадаємо, ОПОРА на Волині вже неодноразово зверталася до поліції через відсутність вихідних даних на друкованій продукції кандидатів та партій.

Відповідно до частини 6 статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України», передвиборну агітацію фінансують із коштів Держбюджету, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Використання власних коштів партій, кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.

Відповідно до частини 7 статті 69 Закону України «Про вибори народних депутатів України», друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

В разі невідповідності друкованих агітаційних матеріалів зазначеним нормам закону особу-розповсюджувача таких агітматеріалів може чекати відповідальність, передбачена статтею 212-13 КУпАП, у якій йдеться, що виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно передбачають накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження караються накладенням штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За коментарями звертайтеся:
Катерина Шарпата, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Волинській області
тел.: +38 (098) 278 82 90
Василина Боруцька, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер