Станом на 14 червня 2019 р. ЦВК зареєструвала лише п'ять кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах на Волині. Втім, окремі місцеві політики, у тому числі і чинні народні депутати, уже достроково розпочали передвиборну активність у кількох виборчих округах Волинської області. Від початку виборчого процесу представники ОПОРИ зібрали десятки фактів дочасної активності з боку потенційних кандидатів.

Заяви

Ще наприкінці травня 2019 р. волинські політики почали поширювати в публічному просторі заяви про своє бажання брати участь у виборах народних депутатів. Таку інформацію можна було знайти на сторінках політиків у Facebook, на офіційних сайтах політичних партій, у медіа.  Серед тих, хто публічно оголосив про намір балотуватися є і двоє чинних нардепів – Ігор Гузь та Ірина Констанкевич.

30 травня народний депутат Ігор Гузь поширив на своїй офіційній сторінці у Facebook відеозвернення до виборців з заявою про прийняте рішення балотуватись до Верховної Ради України ще на один термін, а уже 13 червня повідомив про подані до ЦВК документи.

«Я прийняв рішення знову балотуватися у нашому 19-му виборчому окрузі. В запитаєте мене – аргументація? Я скажу вам – мені не соромно ні за свої дії, ні за дії моєї команди, ні за те, що нам вдалося зробити за ці п’ять років. Я відвідав усі 211 населених пунктів округу для того, щоб дізнатися про проблеми і вирішувати їх. Провів більше 1500 зустрічей в трудових колективах в селах, селищах, дворах багатоквартирних будинків. На них було присутні більше 30 тисяч виборців. Ми щиро і відверто спілкувався з вами, тому я готовий. А разом з вами ми зробимо значно більше, ніж зробили до цього», - йдеться у відеозверненні потенційного кандидата.

В цей же день про своє рішення повторно балотуватися до Ради заявила і чинний народний депутат Ірина Констанкевич під час зустрічі з мешканцями смт Колки.

«Я буду балотуватися по 23 округу, бо ви стали мені рідними, а ваші проблеми стали нашими спільними. Нам вдалося багато зробити разом, початі справи потребують продовження», - зауважила Ірина Констанкевич.

Про своє рішення брати участь у виборах по одномандатному виборчому округу №20 повідомив на своїй сторінці у Facebook керівник обласного осередку партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», яка нині перейменована у «Європейську Солідарність», Іван Мирка. Зокрема, він написав на своїй сторінці: «Зустрінемось на 20-му! Друзі, приєднуйтесь, ми все робили разом, зробимо разом і цей округ!».

Про свою участь у виборах народних депутатів у виборчому окрузі №20 заявив депутат Луцької міської ради із фракції ВО «Батьківщина» Андрій Козюра. 10 червня 2019 р. він поширив відеозвернення на своїй сторінці у Facebook із відповідною заявою. «Сьогодні з’їздом партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» мене висунуто кандидатом у народні депутати по 20-му виборчому округу на Волині. Це для мене честь, виклик і серйозна відповідальність…», - заявив Андрій Козюра.

Із офіційного сайту «Європейської Солідарності» стало відомо про участь ще двох місцевих політиків у виборах, які балотуватимуться по списку політичної партії. Це чинний народний депутат Ігор Лапін та заступник голови Волинської ОДА Денис П’ятигорець. Перший у списку оновленої «Солідарності» під номером 49, другий – під номером 28.

Визначились із участю у виборах і в партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода». 9 червня 2019 р. на офіційній сторінці місцевого лідера ВО «Свобода», першого заступника голови Волинської обласної ради Олександра Пирожика було опубліковано допис про участь «свободівців» у позачергових парламентських виборах. «З'їзд ВО «Свобода» 9 червня висунув список узгоджених кандидатів по мажоритарних округах від об'єднаних сил націоналістів. Узгоджені кандидати й по чотирьох округах Волинської області. Ними стали: в.о. 20 (центр округу – Горохів) – депутат Волинської обласної ради від ВО «Свобода» Юрій Цейко; в.о. 21 (Ковель) – депутат Волинської обласної ради від ВО «Свобода» Юрій Поліщук; в.о. 22 (Луцьк) – голова фракції ВО «Свобода» в Луцькій міській раді Микола Федік; в.о. 23 (Маневичі) – перший заступник голови Волинської обласної ради, свободівець Олександр Пирожик. По в.о. 19 (Володимир-Волинський) наразі тривають перемовини з партнерами з націоналістичного табору щодо кандидатури єдиного узгодженого кандидата від націоналістів», – повідомив Олександр Пирожик.

Крім того, в іншому дописі політика на сторінці у Facebook повідомляється, що по списку «об’єднаних українських націоналістів» від партії ВО «Свобода» буде балотуватися під №12 лідер партії на Волині Анатолій Вітів.

Також заявив про бажання брати участь у виборах як кандидат відомий у Луцьку громадський діяч  Юрій Моклиця. На своїй сторінці у Facebook він написав: «Казали «пора робити заяву». Роблю: 22 округ (Луцьк). Я йду на вибори».

На офіційному сайті «Об’єднання «Самопоміч» було оприлюднено список кандидатів по списку політсили. Голова первинної профспілкової організації ДП «Волиньторф» Аліна Базарнова повідомила на своїй сторінці у Facebook про свою участь та участь у виборах народних депутатів інших представників з Волині. Зокрема, у дописі йдеться, що п’ятеро волинян було включено до списку: Руслана Хомича – під номером 13, Аліну Базарнову – під номером 56, Костянтина Зінькевича – під номером 78, Любов Балицьку – під номером 94 та Олексія Панасюка – під номером 104.

Про з’їзд Аграрної партії України із висування кандидатів у народні депутати можна знайти допис на сторінці голови Волинської обласної організації Аграрної партії України Ігоря Волошенюка. Партія висунула його для участі у виборах під №18 у виборчому списку.

Зовнішня реклама

Протягом червня 2019 року у всіх округах Волинської області з’явились перші прояви агітаційного піару на носіях зовнішньої реклами (білборди, сітілайти, плакати). Зовнішню рекламу почали використовувати політичні партії «Європейська Солідарність», «Українська стратегія» Володимира Гройсмана, «Опозиційна платформа – За життя», «Голос» та «Національний корпус».

Зокрема, спостерігачі ОПОРИ виявили рекламні білборди політичної партії «Європейська Солідарність» у містах Луцьк, Любомль, Ківерці та в кількох селах Луцького району.  На білбордах міститься зображення лідера партії Петра Порошенка та надпис «Обирай Нато і ЄС! Долучайся! ЄС – Європейська Солідарність».

У містах Луцьку, Любомль, Володимир-Волинський та селищі Маневичі було виявлено білборди двох видів на користь політичної партії «Українська стратегія» Володимира Гройсмана із надписами «Українська стратегія. Володимир Гройсман» та «Лідерство – це відповідальність. Гройсман». В обласному центрі було зафіксовано також сітілайти такого ж змісту.

У с. Боголюби Луцького району на Волині було також виявлено білборд на користь політичної партії «Опозиційна платформа – За життя». На білборді міститься назва та логотип політичної сили, а також гасло «Об'єднані заради миру».

У Луцьку на вул. Соборності, Рівненській, Яровиця, Карпенка-Карого, Винниченка, Ковельській спостерігачі виявили білборди та сітілайти двох видів на користь політичної партії «Національний корпус». На носіях зовнішньої реклами розміщено портрет імовірного кандидата у народні депутати Андрія Білецького, а також гасла: «На захисті України Андрій Білецький. Національний корпус» та «Разом ми сила, що захищає Україну. Андрій Білецький. Національний корпус».

Разом з тим, у двох містах на Волині – Луцьку та Горохові – на тумбах та дошках оголошень для розміщення матеріалів передвиборної агітації спостерігачі зафіксували плакати на користь політичної партії «Голос». Вони містять зображення лідера партії Святослава Вакарчука, назву та логотип партії, а також адресу офіційного сайту політичної сили.

ТОП-3 активностей потенційних кандидатів

Окремі потенційні кандидати активізували свою діяльність, не дочекавшись своєї реєстрації в ЦВК. Такі прояви спостерігаються, у першу чергу, з боку чинних народних депутатів. Громадянська мережа ОПОРА виокремила ТОП-3 найпопулярніших активностей станом на 14 червня 2019 р.

1. Поширення інформації про попередні досягнення

На офіційній сторінці народного депутата України Ігоря Гузя у Facebook 2 червня було розміщено допис «Ігор Гузь відвідав усі населені пункти у виборчому окрузі №19», а 3 червня – «Щороку Ігор Гузь проводить 250-300 зустрічей у громадах округу».

На офіційній сторінці у Facebook іншого народного депутата – Ігоря Лапіна – 12 червня було виявлено допис «Більше 100 законопроектів: Як працював народний депутат Лапін Ігор в парламенті».

Ще один чинний народний депутат України Ірина Констанкевич 8 червня опублікувала на своїй офіційній сторінці у Facebook інформацію про те, що вона увійшла у Топ-10 найактивніших законотворців.

2. Піар на субвенціях з держбюджету

Найбільше дописів про «залучені» на округ з державного бюджету кошти «з ініціативи»/«за сприяння» народного депутата можна знайти на сторінці у Facebook народного депутата Ігоря Гузя. Одне з таких повідомлень було опубліковане 4 червня. У ньому йдеться, що за 5 років роботи йому вдалось залучити 110 млн державних та приватних коштів на ремонт різних об’єктів, оновлення інфраструктури, підтримку громадської активності та інші проекти для розвитку громад округу.

Натомість, народний депутат Ірина Констанкевич «похвалилась» на своїй сторінці у Facebook тим, що вона «залучила» понад 50 млн державних коштів на соціально-економічний розвиток свого виборчого округу №23.

3. Подарунки від імені благодійних фондів

Під час святкування Дня міста Горохова чинний народний депутат Сергій Мартиняк зробив «співочий» подарунок мешканцям громади – концерт артистки Тоні Матвієнко в рамках проекту «Свої», який реалізовується за підтримки Благодійного Фонду Сергія Мартиняка.

2 червня на сайті Ковельської міської ради було розміщено інформаційний матеріал за результатами творчого конкурсу «Танцююче місто». У матеріалі йдеться про благодійний фонд народного депутат Степана Івахіва та виділені за його сприяння подарунки для наймолодших учасників – похід у розважальний центр.

Відповідно до частини 1 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України»  партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати.

За коментарями звертайтеся:
Катерина Шарпата, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Волинській області
тел.: +38 (093) 664 26 56
Василина Боруцька, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  
 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)