8 липня у брендованих наметах кандидата у депутати Ігоря Побера проводили безкоштовний тест на визначення рівня глюкози у крові. Бажаючих пройти обстеження просили заповнити анкету і вказати свої персональні дані. Водночас з наметів розповсюджували друковані матеріали передвиборної агітації кандидата Ігоря Побера. Щодо двох випадків спостерігачі ОПОРИ заявляли у поліцію.

8 липня у житловому масиві Новий Світ в обласному центрі представники ОПОРИ зафіксували брендований намет кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі №163 (м. Тернопіль) від партії «УДАР Віталія Кличка» Ігоря Побера. У ньому проводили безкоштовне обстеження. За словами присутнього там агітатора, бажаючим громадянам проводили тест на визначення рівня «цукру» в крові. Він пояснив, що відбувається акція, яку фінансує кандидат.

При цьому особам, які хотіли пройти це обстеження, пропонували заповнити анкету. У ній потрібно було вказати прізвище, ім’я, місце проживання та контактний номер телефону. Також у анкеті була передбачена графа для підпису респондента, чим він засвідчував згоду на обробку та зберігання своїх персональних даних. Жінка, яка проводила процедуру, пояснила, що анкета потрібна для контролю над використаним матеріалом. Також вона додала, що за вказаним номером можуть зателефонувати і розпитати про якість обслуговування.

Оскільки факт проведення безкоштовного медичного обстеження під час розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів за кандидата в народні депутати мав ознаки порушення частини 14 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», представники ОПОРИ викликали поліцію для з'ясування всіх обставин. Після приїзду правоохоронців у наметі припинили надавати описану вище послугу.

Подібну ситуацію із проведенням безкоштовного тестування громадян на визначення рівня глюкози у крові спостерігачка ОПОРИ зафіксувала в іншому брендованому наметі кандидата у депутати Ігоря Побера, який був розміщений на бульварі Шевченка у місті Тернополі. Щодо цього факту спостерігачка ОПОРИ також звернулися у Тернопільський відділ поліції  ГУНП та склала відповідну заяву.

ОПОРА телефонувала декілька разів у приймальню народного депутата та кандидата Ігоря Побера за номером телефону вказаним у буклеті з його передвиборною агітацією. Та поки що офіційний коментар взяти не вдалося. Якщо згодом ОПОРА отримає коментар, то його буде опубліковано.

«Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» розповсюдження виборчих листівок чи інших друкованих агітаційних матеріалів є однієї із дозволених форм проведення агітації. Водночас в цьому ж Законі зазначено, що забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям безоплатно послуг», - коментує координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільській області.

Відповідно до частини 14 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України» забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)