Кандидат у народні депутати на проміжних виборах у окрузі №87 від партії “За майбутнє” Олександр Шевченко на своїй верифікованій сторінці у Facebook повідомляє про передачу кисневих концентраторів лікувальним закладам, які знаходяться на території виборчого округу. Також про передачу апарату штучної вентиляції легень інформує кандидат від ВО “Свобода” Руслан Кошулинський. 

Слід відзначити, що наприкінці минулого тижня отримали кисневі концентратори лікувальні заклади Івано-Франківська, що не знаходяться на території виборчого округу №87. Проте вже на початку цього тижня ці прилади передали у лікувальні заклади, які обслуговують територію цього виборчого округу. Зокрема, як слідує з оприлюдненої на Facebook-сторінці Олександра Шевченка інформації, кисневі концентратори були передані Надвірнянській центральній районній лікарні, Яремчанській центральній міській лікарні, Солотвинській лікарні та Коломийській центральній районній лікарні. Кожний вищезгаданий випадок благодійної допомоги виступив сюжетом для  поширених рекламних повідомлень на сторінці Олександара Шевченка, що може свідчити про пріоритетність цих заходів у публічній активності кандидата протягом останнього тижня

У відеороликах про передачу концентраторів Олександра Шевченка позиціонують як депутата Івано-Франківської обласної ради, а медичне обладнання передається від імені благодійного фонду лідера партії “За майбутнє” «Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», який є однопартійцем Шевченка. 

Нагадаємо, що до складу одномандатного виборчого округу №87 входять Надвірнянський район, значна частина колишнього Богородчанського району та невелика частина Коломийського району. 

Крім того, сторінка кандидата у народні депутати Руслана Кошулинського повідомляє про передачу апарату штучної вентиляції легень від меценатки з Івано-Франківська на потреби Надвірнянської центральної районної лікарні та медичних засобів та препаратів від Інформаційного центру "Істина", діаспори-мешканців м.Чикаго. 

«Безумовно, проблема поширення COVID-19 надзвичайно актуальна, особливо для Івано-Франківщини, проте коли до благодійних заходів, спрямованих на подолання цієї проблеми, залучаються кандидати, а їхня роль у ньому процесі забезпечується широким інформаційним супроводом, то це “гра на межі фолу”, адже використання під час виборів благодійності як приводу для формування позитивного іміджу кандидатів межує з забороною проводити агітацію, яка супроводжується актами безоплатного надання виборцям, установам і організаціям товарів та послуг.

Якщо розглядати ці конкретні випадки, то про ознаки порушення закону можна говорити лише у тому випадку, якби було підтвердження, що у момент безоплатної передачі відбувалась агітація. Водночас це не перешкоджає оцінювати цій події, як порушення стандартів конкурентної боротьби, оскільки парламентські вибори це точно не змагання між ресурсними можливостями кандидатів», - коментує координатор спостереження ОПОРИ за виборами у Івано-Франківській області.

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА, про порушення законодавства можна говорити тоді, коли передача матеріальних цінностей відбувається одночасно з агітацією. Так, за порушення частини 14 статті 74 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, яка  забороняє поєднувати агітацію з роздачею матеріальних цінностей, крім брендованої партійної продукції вартістю до 180 грн,  настає адміністративна  (ч. 2 ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або кримінальна відповідальність (ч. 3 ст. 160 Кримінального кодексу України) за непрямий підкуп виборців. Однак в цій ситуації, виходячи із опублікованих матеріалів в мережі Інтернет, одночасної агітації із роздачею матеріальних цінностей спостерігачі ОПОРИ не зафіксували, відтак стверджувати про  непрямий підкуп наразі підстав немає. Однак сам факт безоплатної роздачі та подальшого піару на цьому порушує принцип рівності учасників виборчого процесу на участь у ньому. Адже одним із  основних принципів рівності права і можливості кандидатів є фінансування своєї агітації виключно за рахунок коштів виборчого фонду. Також юристка нагадує, що благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації (ч.3 ст. 3 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”).

Відповідно до частини 14 статті 74 Закону України “Про вибори народних депутатів України” забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Згідно з ч. 2 ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення надання виборцям, учасникам референдуму грошових коштів чи безоплатно або на пільгових умовах товарів (крім матеріалів агітації, визначених законом), пільг, переваг, подарункових сертифікатів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів за умови, що їх вартість не перевищує 0,06 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що супроводжується передвиборною агітацією або агітацією з референдуму, згадуванням імені кандидата, назви політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, або використанням зображення кандидата, символіки політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, - тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 3 ст. 160 Кримінального кодексу України надання виборцям, учасникам референдуму, юридичним особам неправомірної вигоди, що супроводжується передвиборною агітацією або агітацією з референдуму, згадуванням імені кандидата, назви політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, або використанням зображення кандидата, символіки політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, - караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.

За коментарями звертайтеся:

email: [email protected]