Подільська міська територіальна виборча комісія Одеської області спочатку вирішила провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, потім змінила це рішення й пізніше прийняла протоколи без членів ДВК.

Як повідомляє спостерігач ОПОРИ, 27 жовтня Подільська міська ТВК здійснила повторний підрахунок голосів виборців на двох виборчих дільницях (№511059 і №511045) та мала здійснити цю процедуру щодо дільниці №510549. Проте територіальна виборча комісія змінила своє рішення і проголосувала за те, щоб зобов'язати ДВК №510549 скласти протокол з позначкою «Уточнений». Причиною прийняття рішення про повторний підрахунок, а пізніше – його зміни на зобов'язання скласти протокол з позначкою «Уточнений» була невірна кількість бюлетенів, що не підлягають врахуванню.

Наступного дня, 28 жовтня, Подільська міська ТВК, зібравшись після перерви, прийняла уточнені протоколи від ДВК №510549, проте під час прийому протоколів з позначкою «Уточнений» на засіданні були відсутні члени дільничної виборчої комісії. Водночас спостерігач ОПОРИ повідомляє, що бачив членів ДВК у приміщенні територіальної виборчої комісії до початку засідання.

Згідно з ч. 3 ст. 254 Виборчого кодексу на засіданні територіальної виборчої комісії голова територіальної виборчої комісії або визначений ним член комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами.

Відповідно до ч. ст. 254 Кодексу у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов’язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з позначкою «Уточнений».

Згідно з ч. 12 ст. 254 Кодексу повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку територіальною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі на відповідних місцевих виборах. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів здійснюється членами територіальної виборчої комісії.

Крім того, відповідно до ч. 5 цієї ж статті, за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог Виборчого кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: 1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; 2) зобов’язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений»; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому Кодексом.

За коментарями звертайтеся:
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.