Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у селі Мисайлівка на Київщині стали свідками порушення чинного виборчого законодавства. Зокрема, на виборчій дільниці №320101 члени комісії намагалися видати бюлетень для голосування без паспорту. На цій же дільниці зафіксований факт голосування виборцями, поза межами спеціальної кабінки.

Інциденти відбулися в перші години від початку волевиявлення на місцевих виборах. ОПОРА зафіксувала, що виборець намагається отримати бюлетень та проголосувати без пред’явлення паспорта громадянина України. Цей факт був озвучений членам комісії, котрі видавали бюлетень. Однак, на зауваження спостерігача ОПОРИ одна із членкинь зазначила, що знає виборця особисто і всі присутні його знають.

Після вказування спостерігачем ОПОРИ на порушення чинного законодавства, порушення виправили.

На цій же дільниці спостерігач ОПОРИ помітив, що деякі виборці віддають голоси просто посеред зали, не зайшовши до спеціально відведених кабінок.

Члени комісії на зауваження ОПОРИ спочатку заперечували факт, що люди голосують, натомість казали: виборці просто ознайомлюються. Лунали твердження, що в кабінці для голосування темно, а літня жінка не може розгледіти бюлетень.

Відповідно до частини 5  статті 248 Виборчого кодексу: «Виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб. Виборець, який внаслідок порушення здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров'я, віком) не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача».

Згідно з частиною 6 статті 8 Виборчого кодексу України: документами, які є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях під час голосування на місцевих виборах, є паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки) та тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Відповідно до ч.1 ст 158-1 Кримінального кодексу України надання або отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особою, яка не має права його надавати чи отримувати, або надання виборцю, учаснику референдуму заповненого виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі, або голосування виборцем, учасником референдуму більше одного разу, незаконне опускання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі до виборчої скриньки - караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до двох років.

За коментарями звертайтеся:

Олексій Рєпік, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Київській  області

тел.: 073 060 76 78

email: oleksii.riepik@gmail.com

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)