Виборчу кампанію на Полтавщині кандидати провели не без порушень. Спостерігачі ОПОРИ зверталися до поліції із заявами про ознаки непрямого підкупу виборців (роздача кандидатами їжі, екоторбинок, кришок для консервування) та щодо розповсюдження агітматеріалів без вихідних даних. Про це ОПОРА розповіла на пресконференції 22 жовтня.

Кандидати роздавали кашу, кришки для консервування та дарували смартфони

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА помітили неодноразові спроби кандидатів здобути прихильність потенційних виборців через роздачу подарунків. Зокрема, члени команди Андрія Матковського (кандидат на посаду Полтавського міського голови, ВО «Батьківщина») влаштовували у спальних мікрорайонах Полтави масові заходи з концертами місцевих зірок, під час яких бажаючих пригощали кашею, чаєм, солодкою ватою та соломкою. При цьому роздавачі були у фартухах, брендованих у кольорах ВО «Батьківщина», такими ж кольорами брендували паперові стаканчики та банери, що висіли у місцях проведення свят.

Кандидат на посаду Полтавського міського голови Олександр Мамай (висувається від партії «За майбутнє»), у свою чергу, проводив дитячий конкурс, за підсумками якого дарував дітлахам набір канцтоварів. Його вкладали у пакет, брендованих символікою «За майбутнє». Проте, робив це він ще до офіційної реєстрації в якості кандидата.

Ще один кандидат на посаду очільника Полтави («Партія простих людей Сергія Капліна») — Сергій Каплін — на зустрічах роздавав кришки для консервації з написом «Олігархам і корупціонерам — кришка. Ми за партію простих людей Сергія Капліна».

А от на сторінці, що розповідає про передвиборчу діяльність висуванця від «Слуги народу» Сергія Іващенка, провели розіграш смартфону Xiaomi Redmi Note 9S. Серед користувачів, котрі завантажили стікери із зображенням особи, схожої на Сергія Іващенка у Telegram чи Viber та надіслали будь-кому хоча б один стікер. Учасники також мали зробити скріншот цього повідомлення та опублікувати його у коментарях під постом з умовами розіграшу. Розіграш теж провели до моменту реєстрації кандидата.

Спостерігачі ОПОРИ також зафіксували проведення Дня здоров’я у місті Полтава, який організували на підтримку Соціал-демократичної партії та кандидата у міські голови Олександра Шамоти. Усім охочим вимірювали тиск та рівень цукру в крові, а також можна було отримати еко-торбинки та подивитися виступ місцевого гурту та фаєр-шоу.

«У Полтаві ОПОРА зафіксувала найбільшу кількість порушень. Це, напевно, пов’язано з тим, що в обласному центрі немає очільника, тож кандидати активно боролися за вакантну посаду. А Кременчук був менш активним. Та і менш креативним. Бо в Полтаві кандидати, як ми бачимо, проводили дитячі конкурси, роздавали кашу, цукерки, кришки для консервації, провели розіграш смартфону», — відзначив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області.

Агітаційні матеріали без вихідних даних та пошкодження зовнішньої реклами

Крім того, спостерігачі ОПОРИ неодноразово зверталися до правоохоронних органів через розповсюдження кандидатами агітаційних матеріалів без вихідних даних. Зокрема, у Полтаві зафіксовані банери та агітаційні листівки представників партії «За майбутнє», «Рідне місто», «Слуга народу», ВО «Свобода». Тільки у Полтаві спостерігачі ОПОРИ подали з цього приводу 17 заяв до поліції.

Фіксували спостерігачі ОПОРИ і пошкодження зовнішньої реклами. Найчастіше агітаційні матеріали обливали фарбою. Правоохоронці кажуть: за час кампанії зареєстрували понад 200 інцидентів, пов’язаних з виборами.

«Працівники поліції склали 48 адміністративних протоколів, також є 18 карних проваджень. В основному, за підкуп виборців. Крім того, зафіксовані три хуліганства, перешкоджання журналістській діяльності та умисне пошкодження майна. Правоохоронці готові до проведення волевиявлення. Особовий склад пройшов інструктаж та відпрацював алгоритм дій», — повідомив заступник начальника ГУ НП у Полтавській області Максим Ахрамєєв.

Судові позови до ТВК

Виборча кампанія традиційно не минає і без судових позовів від політичних сил до ТВК. Чи не найбільша увага була прикута до Кременчуцької міської територіальної виборчої комісії, яка спершу відмовилася реєструвати виборчий список кандидатів до міської ради від «Європейської солідарності». Члени комісії оголосили, що партія завчасно не попередила ТВК про проведення партійної конференції щодо висування кандидатів. Також було виявлено невідповідність заяв про реєстрацію кандидатів та доданих до них документів. Партія висунула 42 кандидати, проте були відсутні окремі особисті заяви кандидатів, заяви про наявність чи відсутність заборгованості, копії паспортів.

Крім того, 13 осіб, включених до списку партії «Європейська Солідарність», подали до комісії заяви про відмову балотуватися. Це призвело до кількості кандидатів на округах менше ніж 5, що суперечить ч. 5 ст. 219 Виборчого кодексу України. Також через відмови потенційних кандидатів неможливим стало й дотримання гендерної квоти. Тож у реєстрації усіх кандидатів у депутати Кременчуцької міськради від політичної партії «Європейська солідарність» політичній силі відмовили. 

Через це представники політичної сили позивалися до ТВК. Полтавський окружний адмінсуд рішення комісії скасував, зобов’язавши повторно розглянути документи від партії. Після того члени ТВК заявили про необхідність консультацій із ЦВК, а вже наступного дня списки зареєстрували.

Після засідання позивалися до членів Кременчуцької міської ТВК представники міського осередку партії «Слуга народу» за начебто незаконну реєстрацію списків «Європейської солідарності». Полтавський окружний адмінсуд позов політичної сили залишив без задоволення.

«Кандидати традиційно використали передвиборчу кампанію, щоб вплинути на потенційних виборців шляхом роздачі подарунків чи заохочень. Нагадую, що ч. 6 ст. 57 Виборчого кодексу встановлює заборону надання виборцям будь-яких матеріальних чи нематеріальних активів, що супроводжується закликом голосувати чи не голосувати за певного кандидата, згадкою імені кандидата (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, що містять візуальні зображення партійної символіки та брендування виборчої кампанії, згадування імені або зображення кандидата, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян)», — додав координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області.

За коментарями звертайтеся:

 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.