Кандидати та політичні партії на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2020 року, активно використовують останні тижні перед волевиявленням виборців - агітують та рекламують себе. Не обходиться і без продукції з символікою політсил, яку роздають місцевим мешканцям, солодощів, обклеєних символікою маршрутних таксі та навіть діджиталізації. Спостерігачі ОПОРИ в Київській області зафіксували чимало заходів від імені кандидатів.

«Гарний настрій  та повітряні кульки»

Впродовж останніх двох тижнів кандидати та партії на місцевих виборах проводили заходи та дійства під відкритим небом, користуючись сприятливими погодними умовами. У хід пішли агітаційні намети, рекламні банери, нові рекламні конструкції та повітряні кульки. Останніми, до слова, не гребували майже всі партійні осередки й кандидати, описані нижче у тексті.

Так, 10 жовтня в Броварах, в центральному парку «Перемога» агітатори політсили «Партії Шарія» розмістили агітаційний намет, фотозону, а дітей, до слова російською мовою, розважали безкоштовні аніматори. Роздавали й характерні для партії повітряні кульки червоного кольору.

Стопкадр із відео, фейсбук-сторінка «Brovarymedia»

Агітатори місцевого осередку політичної партії «Перемога Пальчевського» натомість, окрім повітряних кульок із символікою роздавали безкоштовну солодку вату. Дійство відбувалося в тому ж броварському парку «Перемога». Охочих отримати безкоштовну солодку вату було чимало і не тільки дітей.

Світлина фейсбук-сторінка «Brovarymedia»

Без повітряних кульок були агітатори від політичної партії чинного міського голови Броварів та водночас кандидата на посаду голови Броварської громади Ігоря Сапожка - «Команда Ігоря Сапожка «Єдність». Натомість, охочим роздавали пакети, де містилися блокноти з виборчими гаслами на них та брендованими ручками.

Дійство для виборців відбувалося знову ж в парку «Перемога», в Броварах, поблизу будівлі міської ради. Також були встановлені агітаційні намети партії.

Того ж дня, 10 жовтня, до Броварів завітали й кандидат на посаду міського голови Києва від політичної партії «Голос» - Сергій Притула та народний депутат від однойменної фракції Ярослав Железняк. Зустріч була організована на підтримку кандидата на міського голову Броварів Андрія Саука.

За кілька годин до події на сторінці кандидата на міського голову Броварів від партії «Голос» Андрія Саука з’явився відповідний анонс. Було зазначено – зустріч організовано для обговорення Києва та Броварів та їхнього спільного розвитку, зокрема.

фейсбук-сторінка Голос. Андрій Саук

Осередок партії «Голос» розмістив неподалік агітаційний банер, розташував стільці, на вантажівках поруч були наклеєні зображення Андрія Саука та Леоніда Черепейніка (кандидата на посаду депутата Київської обласної ради).

Активісти роздавали помаранчеві кульки з символікою партії. Була також представлена команда від осередку партії «Голос» на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, лунали агітаційні заклики та відповіді на питання виборців.

Про візит до Броварів написав у своєму фейсбуці й вищезгаданий народний депутат фракції «Голос» Ярослав Железняк.

Водночас, неподалік заходу політсили «Голос» в Броварах, була розміщена рекламна конструкція від осередку політичної партії «Наш край».

Ще один із кандидатів на посаду голови Броварської громади від політичної партії «Слуга народу» Дмитро Ратніков роздавав свої партійні інтерактивні газети в агітаційних наметах,  разом із членами команди, спілкувався із виборцями та показував, як саме працює інтерактив на особистому смартфоні (мова про спеціальні QR-коди, при наведенні на які відображається інформація, котрої немає в друкованій версії газети). Дійство від кандидата відбувалося в парку ім. Т.Г.Шевченка в Броварах.

Стопкадр з відео, зі фейсбук-сторінки «Громадська організація ЗНАЮ ЯК 20-25»

15 жовтня посеред дитячого майданчика у житловому комплексі «Лісовий квартал» відбувся захід «Правила дорожнього руху дітям». Організаторами виступили кандидат на посаду  міського голови Броварів від політичної партії «Голос» Андрія Саука. В анонсі події було зазначено – під час зустрічі дітям наголосять на правилах дорожнього руху, а їхні батьки зможуть підписати колективне звернення щодо встановлення засобів заспокоєння руху на одній із Броварських вулиць, аби діти могли безпечно ходити до школи. Під час проведення заходу агітатори роздавали друковані матеріали та кульки із символікою політсили «Голос».

На заході був присутній і кандидат на крісло Броварського міського голови Андрій Саук, він спілкувався з мешканцями житлового масиву. На запитання спостерігача ОПОРИ щодо фінансування цього заходу із виборчого фонду партії відповів, що поки не знає, однак має уточнити цей момент. Одночасно активістка збирала підписи під колективним зверненням щодо встановлення засобів заспокоєння дорожнього руху біля житлового кварталу для безпечного переходу дороги дітям, що прямують до школи №5.

«Партизанська реклама»

До слова, зовнішньої реклами місцевого осередку партії «Голос» та кандидата на посаду міського голови Броварів Андрія Саука немає по всьому місту. Однак, активісти партії вигадали інший варіант – так звану «партизанську» зовнішню рекламу – банери із символікою на фасадах будинків. Приклади такої анонсують у соціальних мережах та закликають прихильників політсили та її кандидатів робити те саме.

Безкоштовна їжа, ремонт доріг та «політичні» маршрутки

У Білій Церкві місто заполонила зовнішня реклама та продукція із символікою партій та кандидатів. Так, спостерігач ОПОРИ зафіксував такі дії від політсил «Європейська солідарність», «Слуга народу», «Наш край» та «Сила і честь».

фейсбук-сторінка Політичної партії «Сила і честь» Білоцерківська міська організація

Обличчя кандидата на посаду міського голови Білої Церкви від політичної партії «Слуга народу» Дмитра Киришуна нині розташували на будинках, рекламних конструкціях. Інші кандидати у депутати від цієї політсили прикрашають собою громадські зупинки, а маршрутні таксі «пофарбувалися» у кольори партії.

Білоцерківський осередок політичної партії ВО «Свобода» використав класичну передвиборчу рекламу – асфальтування доріг. Однак кошти на асфальтоукладання були виділені з обласного бюджету, а не окремими кандидатами на місцевих виборах.

фейсбук-сторінка «Свобода» Біла Церква

14 жовтня місцевий осередок політичної партії «Голос» пригощав у Білій Церкві безкоштовним борщем, про що відзвітували на своїй партійній сторінці у фейсбуці.

фейсбук-сторінка Голос Білої Церкви

Асфальтування доріг, як піар, використав і кандидат у депутати до Київської обласної ради від політичної партії «Європейська солідарність» Арташес Татоян. Щонайменше чотири публікації  на цю тему було опубліковано у спільноті Фейсбуку «ЄС - Богуславщина». У публікаціях зазначено – техніку, працівників та матеріали надав особисто вищезгаданий кандидат.

фейсбук-сторінка «ЄС - Богуславщина»

Рейтинги кандидатів

У Броварах команди кандидатів публікують на своїх сторінках у мережі соціологічні дослідження, однак невідомі широкому загалу. Так, кандидат в депутати Київської обласної ради від партії «Перемога Пальчевського» та чинний депутат облради Олексій Дорошенко на своїй сторінці у фейсбуці опублікував дослідження, за яким нова для броварчан партія «Перемога Пальчевського» посідає третє місце поряд з політсилою «Слуга народу». Листівки із рейтингом надруковані та роздаються в агітаційних наметах партії, без зазначення замовника та виконавця соціологічного дослідження.

фейсбук-сторінка Олексій Дорошенко

У популярній броварській фейсбук-спільноті «BrovaryNews» також були надруковані результати опитування групою «R&A», де були зазначені лише два лідера на посаду голови Броварської громади – нинішній міський голова та кандидат від політсили «Команда Ігоря Сапожка «Єдність» - Ігор Сапожко та кандидат від партії «Слуга народу» Дмитро Ратніков.

фейсбук-стоірнка BrovaryNews

Опитування нині проводять не лишень у всесвітній павутині, а й офлайн. Так, спостерігач ОПОРИ зафіксував у Броварах роботу декількох соціологічних компаній, зокрема, 16 жовтня компанії "Active Groupe". В опитувальному листі були зазначені не всі кандидати, що нині балотуються на ті чи інші політичні посади. Також працівник компанії записував особисті телефонні номери опитаних громадян. На запитання спостерігача ОПОРИ для чого це, відповів: «щоб мені заплатили».

Ще один рейтинг кандидатів на посаду Броварського міського голови оприлюднили 16 жовтня у фейсбуці на сторінці «Щотижнева газета Громадський Ревізор». У ньому лідерство віддане чинному міському голові Ігорю Сапожку та його політичній силі «Команда Ігоря Сапожка «Єдність». Опитування проведене консалтинговою агенцією «Фонд інноваційних проектів» та оприлюднене на їхньому сайті.

фейсбук-сторінка Щотижнева газета «Громадський ревізор»

VR – кандидат

У Броварах виборці мають змогу відчути діджиталізацію просто посеред вулиці. Команда одного із кандидатів на посаду голови Броварської громади від партії «Слуга народу» Дмитра Ратнікова розмістила на тротуарах Броварів наклейки чорно-білого кольору «Знаю як!» з QR-кодом на них. При наведенні за допомогою спеціального додатку можна побачити голограму кандидата Дмитра Ратнікова. У відео він розповідає про майбутнє міста без корупції та закликає прийти на вибори. Такі квадрати розміщені здебільшого в багатолюдних місцях та поблизу автобусних зупинок.

Електроавтобуси для виборців

На Бориспільщині кандидати підвозили виборців електротранспортом у одному із сіл району. Про подію вийшов телесюжет на youtube-каналі «Вісті», від 8 жовтня. Маркування «політична реклама» на ньому зазначено не було, хоча відео містить ознаки «джинси» та замовності. Героями сюжету були Владислав Байчас голова Бориспільської районної ради та за сумісництвом кандидат від політсили «Слуга народу» на голову Бориспільської громади та Ігор Шалімов лідер Бориспільського осередку партії «Слуга народу», депутат Бориспільської міської ради. У сюжеті кандидат та чинний депутат розповідали про ймовірність, як в майбутньому такий транспорт зможе з’явитися у одному із сіл району та покращити життя виборців. Електроавтобус був брендований у кольорах політсили «Слуга народу». Однак, яким чином цей транспорт повинен з’явитися у громаді - за кошти місцевих рад чи окремих кандидатів – невідомо. Однак у заголовку на youtube-каналі було зазначено «комунальні електроавтобуси», тобто такі, що перебувають на балансі місцевої влади та за кошти платників податків.

Юридичний коментар

Відповідно до частини 2 статті 53 Виборчого кодексу України друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів. Згідно із статтею 212-13 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розповсюдження відповідних матеріалів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 6 ст. 57 Виборчого кодексу України забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям незалежно від їх підпорядкування та форми власності грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду, вартість яких не перевищує 6 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), пільг, переваг, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних та нематеріальних активів, у тому числі від імені благодійних організацій, засновниками або членами яких є кандидат (кандидати), партія (місцева організація партії), та інших благодійних організацій, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата (кандидатів), партію (місцеву організацію партії) або згадуванням імені кандидата, назви партії (місцевої організації партії), символіки партії.

Експерти ОПОРИ підготували детальний текстовий експлейнер про різновиди підкупу виборців, відповідальність за нього та алгоритми дій з боку суб’єктів виборчого процесу, виборців та поліції.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)