Протягом 4-10 жовтня у Вінницькій області спостерігачі ОПОРИ фіксували банери та білборди без вихідних даних кандидатів на посади міських голів та в депутати місцевих рад. Також трапляються випадки, коли вихідні дані доклеєні на агітаційні матеріали.

Так, зокрема, у місті Могилів-Подільський зафіксовано білборд кандидата на посаду міського голови Григорія Федорова (самовисування) без вихідних даних.

У місті Вінниця на паркані біля Центрального ринку розміщено агітацію без вихідних даних кандидата у депутати Вінницької міської ради від політичної партії ВО «Батьківщина» Романа Ларіна.

Також у Вінниці біля кінотеатру «Мир» було розміщено банери без вихідних даних кандидата на посаду міського голови від політичної партії «Європейська солідарність» Сергія Кудлаєнка.

У Вінниці на Хмельницькому шосе спостерігач ОПОРИ зафіксував банер із чотирьох частин на користь політичної партії «Слуга народу», на якому зображено кандидата на посаду міського голови Сергія Борзова, кандидата у депутати Вінницької міської ради Родіона Ємельянова та символіку політичної партії. На жодній зі сторін банера не зафіксовано вихідних даних. Без вихідних даних було розміщено також банер кандидата у депутати Вінницької міської ради Олександра Орленка на площі біля ринку «Урожай».


На автотрасі М12, м. Вінниця - с. Якушенці було зафіксовано розміщення друкованих матеріалів зовнішньої реклами з написами «Вінниця - це моя Батьківщина» та з логотипом партії без зазначення відомостей про установу, що здійснила друк, про тираж та осіб, відповідальних за випуск.

На цій же автотрасі розміщено зовнішню рекламу без вихідних даних з написом «Партія Вінничан - це твоя партія» та з логотипом партії.

Також у Вінниці спостерігачі ОПОРИ зафіксували банери деяких кандидатів від політичної партії «Слуга народу» з доклеєними вихідними даними. У такий спосіб додано визначені виборчим законодавством обов’язкові відомості до зовнішньої реклами кандидатів.

Зокрема, зафіксовано банери з доклеєними вихідними даними кандидата у депутати Вінницької міської ради Віктора Малахова та кандидатки у депутати Вінницької міської ради Юлії Головчук.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 22 Виборчого кодексу України суб’єктом виборчого процесу відповідних виборів є: партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах.

У частинах 1-2 статті 53 Виборчого кодексу України йдеться про те, що кандидат, партія (організація партії) – суб’єкти виборчого процесу можуть на власний розсуд виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів свого виборчого фонду. Кандидат, партія (організація партії) – суб’єкт виборчого процесу можуть також виготовляти друковані матеріали передвиборної агітації з використанням обладнання, що їм належить. Відомості, що містяться у таких матеріалах, повинні відповідати вимогам законодавства. Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.

Відповідно до частини 1 статті 52 Виборчого кодексу передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування. Згідно з частиною 3 статті 52 Виборчого кодексу передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється.

Згідно зі статтею 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.