Спостерігач ОПОРИ зіштовхнувся з примушуванням покинути захід із боку кандидатів у депутати Чорноморської міської ради Одеської області.

Як повідомив спостерігач, він отримав інформацію із загальнодоступної групи жителів міста Чорноморська у Viber, де мешканців запрошували відвідати етнопарк «Нью-Васюки у селі Молодіжне. У повідомленні дорослим обіцяли шашлик та «антидепресанти», а дітям – аніматорів та пригощання. Охочим пропонували зібратись о 12:00 4 жовтня на зупинці громадського транспорту ЖК «Кольоровий бульвар» в місті Чорноморськ, щоб скористатись послугами безкоштовного автобусу. Згідно з цим же повідомленням, на безоплатній основі також пропонувались розваги.

У цей день, 4 жовтня, спостерігач ОПОРИ самостійно добрався до етнопарку «Нью-Васюки», щоб перевірити інформацію щодо проведення ймовірного агітаційного заходу. Приблизно о 12:30 біля входу до етнопарку, на парковці, він помітив автобус з написами: «Бесплатный маршрут. За майбутнє. Василий Гуляев с заботой о людях», а біля входу – натовп людей з дітьми.

У одного з присутніх біля входу чоловіків спостерігач помітив друкований матеріал, схожий на квиток з символікою, подібною до тієї, що використовується кандидатами від місцевої організації політичної партії «За майбутнє». Спостерігач ОПОРИ підійшов до цього чоловіка з наміром розпитати про квиток, на що отримав відповідь, що це дійсно безкоштовний квиток до етнопарку.

Після цього спостерігач попрямував сфотографувати автобус, однак у цей момент до нього підійшов Василь Волошинов, кандидат у депутати Чорноморської міської ради, висунутий місцевою організацією політичної партії «За майбутнє» і зареєстрований рішенням Чорноморської міської територіальної виборчої комісії 25 вересня, та запропонував спостерігачеві заплатити, аби той не відвідував партійні заходи.

Спостерігач ОПОРИ відмовився від цієї пропозиції, після чого, за його словами, кандидат почав примушувати спостерігача до подальшого припинення ним реалізації його прав офіційного спостерігача. Крім того, до спостерігача підійшли ще двоє чоловіків – Андрій Левченко, кандидат у депутати Чорноморської міської ради, висунутий місцевою організацією політичної партії «За майбутнє» (зареєстрований рішенням Чорноморської міської ТВК 25 вересня) та ще один  невідомий чоловік. Вони почали говорити спостерігачеві, щоб той покинув захід і не проводив відеозйомку.

Після цього спостерігач звернувся до Приморського відділу поліції в м. Одесі із заявою щодо ознак кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 160 Кримінального кодексу України (пропозиція офіційному спостерігачеві припинити передбачену Виборчим кодексом реалізацію виборчих прав за грошову винагороду) та ч. 1 ст. 157 Кримінального кодексу (примушування офіційного спостерігача до припинення реалізації права на здійснення спостереження).

Станом на 8 жовтня, як повідомили спостерігачеві, відомості щодо цих фактів не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, оскільки заяву передали до іншого відділу поліції, за територіальною приналежністю, де стався інцидент.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 9 ст. 60 Виборчого кодексу України офіційний спостерігач від громадської організації має право бути присутнім на зустрічах кандидатів, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб партій (організацій партій) - суб’єктів виборчого процесу з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, а також здійснювати фото-, відеозйомку та аудіозапис.

 
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.