У Вінницькій області відбулася низка відмов у реєстрації партійних списків та окремих кандидатів. Причини відмов різні – через неповідомлення про конференції. Недотримання гендерних квот, приналежність до інших партій. Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала список відмов.

Так, Іллінецька міська ТВК відмовила Вінницькій обласній організації політичної партії «За майбутнє» у реєстрації кандидатів до Іллінецької міської ради через недотримання кількості поданих кандидатів у списках. Зокрема, комісія винесла постанову, керуючись частиною 5 і 6 статті 219, пунктом 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України (порушення встановленого Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії…), а також частини 8 Постанови ЦВК №249 Роз’яснення щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах.

Через недотримання гендерної квоти Іллінецька міська ТВК відмовила Вінницькій обласній організації політичної партії «Наш край» у реєстрації кандидатів до Іллінецької міської ради. Своє рішення у постанові вона підтвердила частиною 9 статті 219, пунктом 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України, а також частини 8 Постанови ЦВК №249 Роз’яснення щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах.

Погребищенська міська ТВК відмовила політичній партії «Наш край» у реєстрації  кандидатів у депутати через неповідомлення про конференцію. 

Хмільницька міська ТВК відмовила Вінницькій обласній організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» у реєстрації кандидатів до Хмільницької міської ради, мотивувавши своє рішення тим, що осередок цієї політсили порушив порядок висунення кандидатів (не дотримався гендерної квоти при формуванні списку). Осередок ВО «Свобода» оскаржив постанову ТВК у Вінницькому окружному адміністративному суді. Суд позов не задовільнив.

Раніше ОПОРА повідомляла про те, що Оратівська селищна ТВК Вінницького району Вінницької області відмовила політичній партії «Наш край» у реєстрації  кандидатів у депутати через неповідомлення про конференцію.  Вінницька обласна організація політичної партії «Наш край» подавала позов до Вінницького окружного адміністративного суду щодо рішення Оратівської селищної ТВК, проте суд відхилив позов.

Також ОПОРА повідомляла, що Козятинська міська ТВК відмовила чинному міському голові в реєстрації кандидатом на цю ж посаду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі: порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій.

Згідно з ч. 2 ст. 218 Кодексу про дату, час і місце проведення зборів, конференції з метою висування кандидатів організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів, конференції.

Відповідно до ч. 2 ст. 217 Виборчого кодексу України організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

 
За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785
 
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 0977052366
 
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.