Незважаючи на неможливість проведення виборів у містах обласного значення Луганщини Сєвєродонецьку та Лисичанську, спостерігачі ОПОРИ фіксують рекламну продукцію політичного характеру.

Нагадаємо, що 30 серпня 2020 року Центральна виборча комісія провела чергове засідання, під час якого прийняла Постанову № 208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року». При цьому, ЦВК взяла до уваги власну постанову від 8 серпня 2020 року № 161 «Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року». Таким чином, ЦВК визначала неможливим провести вибори у територіальних громадах Луганщини та Донеччини. Насамперед, це торкнулося виборів у Сєвєродонецькій міській територіальній громаді, Лисичанській міській територіальній громаді, Попаснянській міській територіальній громаді, Гірській міській територіальній громаді (Сєвєродонецький район), а також Щастинської міської територіальної громади, Широківської селищної територіальної громади, Станично-Луганської селищної територіальної громади та Нижньотеплівської сільської територіальної громади (Щастинський район).

Втім, незважаючи на непроведення виборів, у Сєвєродонецьку та Лисичанську фіксуються як факти розміщення політичної реклами, так і проведення окремими політиками масових заходів.

Найбільш показовим є розміщення у вересні цього року наочної реклами на білбордах. Зокрема, у Сєвєродонецьку у перші два тижня вересня помітно збільшили свою присутність на носіях зовнішньої реклами «Європейська солідарність» (6 бордів) та «Опозиційна платформа – за життя» (19) з новими політичними слоганами.  Так, якщо «Європейська солідарність» вказує на те, що мета партії «збудувати Європу в Україні», то «Опозиційна платформа – за життя» відзначилася меседжами, що «зможе відновити економіку» (6), «зможе відновити медицину» (7) та «зможе відновити мир» (6).

На цьому фоні значно зменшилася кількість білбордів «Нашого краю» та «Перемоги Пальчевського», які були беззаперечними лідерами серпня за обсягами розміщення.

Аналогічна ситуація  склалася і у сусідньому Лисичанську. Втім, на відміну від Сєвєродонецька, у Лисичанську також зафіксовані 3 «іменні» постери – лідерки Луганської обласної організації партії «За майбутнє» Ірини Конової «Ти – господар на своїй землі».

Втім,  трохи інша ситуація спостерігається у площині Інтернету. Так, «Наш край» значно збільшив обсяги власної контекстної реклами через інструменти «Google Ads». Як правило, в межах Сєвєродонецька партійна символіка поєднувалася із зображеннями Юрія Фурмана (представник «Нашого краю», у 2019 році балотувався у народні депутати України у окрузі з центром у Сєвєродонецьку).   

Крім того, активність у соціальних мережах фіксувалася і зі сторінки співголови «Нашого краю» Сергія Шахова, який з акцентом на Сєвєродонецьк поширював допис із привітаннями до міжнародного дня миру.

Поряд із цим, у Лисичанську також відзначається активність у розповсюдженні «гуманітарної допомоги» (проднабори) від «Нашого краю» та активу команди Сергія Шахова, а також допомога у вирішенні побутових проблем населення. Так, 5 вересня представники «Команди» встановили новий балконний блок замість аварійного в Лисичанську на проспекті Перемоги, 129/125. Водночас, загалом, обсяг реальних (не «мережевих») активностей з боку партійних чи політичних команд у Сєвєродонецьку та Лисичанську значно знизився порівняно з аналогічним періодом минулого місяця.

«Зважаючи на те, що в межах окремих територій області місцеві вибори не відбудуться 25 жовтня, то складається цікава ситуація щодо перспектив політичної реклами/передвиборчої агітації. Так, окремі особи, які розглядають можливість балотування та мають надію на проведення виборів у найближчий час, фактично можуть розпочати власну піар-кампанію без обмежень з боку виборчого законодавства. Втім, це дуже туманна перспектива. Тому, здебільшого, на територіях, де виборів не буде – ми фіксуємо політичний контент з боку всеукраїнських гравців – політичних партій, які працюють на перспективу, тоді як політичний піар з боку певних персон носить поодинокий характер», - підсумовує Олексій Кормілецький, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Луганській області.  

За коментарями звертайтеся:

Олексій Кормілецький, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Луганській області

тел.: 0502752808

email: lugansk@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)