Станом на 3 вересня 2020 року в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів на Хмельниччині, відбулося 103 заміни. Як свідчить аналіз ОПОРИ, найчастіше своїх представників у ТВК змінювали партії «Голос», «Слуга народу», «Опозиційна платформа – За життя», «Солідарність жінок України», «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» та «За майбутнє».

Постановою №172 від 10 серпня 2020 року Центральна виборча комісія сформувала у Хмельницькій області 17 територіальних виборчих комісій. Як повідомляла ОПОРА, перші зміни до складу ТВК в області ЦВК внесла 14 серпня своєю постановою №179. Відтак, станом на 3 вересня, склад ТВК на Хмельниччині змінювався ще 6 разів: відповідно до постанов ЦВК №183 від 18 серпня 2020 року, №191 від 20 серпня 2020 року, №198 від 21 серпня 2020 року, №202 від 25 серпня 2020 року, 207 від 28 серпня 2020 року та №216 від 1 вересня 2020 року.

Загалом, від часу створення ТВК і дотепер, в комісіях області відбулося 103 заміни від 33 партій. Підставою для усіх замін стало внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Найбільше змін зазнав склад Кам’янець-Подільської міської ТВК – 11 замін. 10 осіб замінили у Хмельницькій районній ТВК, по 9 – у Кам’янець-Подільській районній та Ізяславській міській ТВК, по 8 – у Хмельницькій обласній та Городоцькій міській ТВК, по 7 – у Славутській та Дунаєвецькій міських ТВК, по 6 – у Волочиській та Нетішинській міських ТВК, по 5 – у Старокостянтинівській та Хмельницькій міських ТВК, по 4 – у Красилівській та Шепетівській міських ТВК.  Найменше від часу формування змінився склад Шепетівської районної ТВК (2 заміни) та Полонської і Деражнянської міських ТВК (по 1 заміні).

Голів ТВК в області змінювали 9 разів: у Хмельницькій обласній, Шепетівській районній ТВК, Волочиській, Ізяславській, Старокостянтинівській, Городоцькій, Полонській, Кам’янець-Подільській та Нетішинській міських ТВК; заступників голів – 6: у Кам’янець-Подільській районній ТВК, Дунаєвецькій, Славутській, Старокостянтинівській, Кам’янець-Подільській та Шепетівській міських ТВК. Секретарі змінилися у 7 ТВК області: в Хмельницькій обласній, Хмельницькій районній, Ізяславській, Шепетівській, Волочиській, Кам’янець-Подільській та Славутській міських ТВК.

За кількістю подань про заміну своїх представників лідирують партії «Голос» (19), «Слуга народу» (12), «Опозиційна платформа – За життя» (6),«Солідарність жінок України» (6), «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (6) та «За майбутнє» (5).

Зафіксовано випадки, коли після припинення повноважень у складі ТВК в результаті заміни члени комісії поверталися до складу цих комісій або ж розпочинали роботу в іншій ТВК.

Наприклад, у Городоцькій міській ТВК Гаєвську Євгенію Євгенівну, 1978 року народження – голову комісії від місцевої організації політичної партії «Слуга народу» згідно з постановою ЦВК №191 від 20 серпня 2020 року замінили на іншу представницю цієї політичної сили. Проте згодом також Гаєвська Євгенія Євгенівна, 1978 року народження, стала членкинею цієї ж комісії, замінивши представницю партії «Слуга народу» Світлану Сєрову (відповідно до постанови ЦВК №207 від 28 серпня 2020 року).

Заганяч Алла Василівна, 1957 року народження, від місцевої організації політичної партії «За майбутнє», після припинення повноважень у зв’язку із заміною в складі Хмельницької міської ТВК (постанова ЦВК №202 від 25 серпня 2020 року) увійшла до складу Хмельницької обласної ТВК, уже від партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» (постанова ЦВК №207 від 28 серпня 2020 року).

Відповідно до постанови №198 від 21 серпня 2020 року за поданням політичної партії «Команда Дніпра» Ростислав Карпінський замінив у складі Кам’янець-Подільської районної ТВК Анну Бабій. Проте уже постановою №207 від 28 серпня 2020 року за поданням тієї ж «Команди Дніпра» Анну Бабій повернули до складу ТВК, замінивши Ростислава Карпінського.

Данилишина Наталія Василівна, 1968 року народження, яку на посаді голови Кам’янець-Подільської ТВК за поданням партії «Слуга народу» замінила інша представниця цієї партії (постанова ЦВК №207 від 28 серпня 2020 року), в результаті заміни повернулася до складу цієї ТВК уже в статусі заступниці голови комісії і як представниця партії «Солідарність жінок України» (постанова ЦВК №216 від 1 вересня 2020 року).

Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 208 Виборчого кодексу України однією з причин дострокового припинення повноважень члена відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії є внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Крім того, як зазначено у цій статті, повноваження членів ТВК припиняються достроково і з інших причин: у зв’язку з особистою заявою про складення повноважень члена комісії; припиненням його громадянства України; вибуттям на період до дня виборів за межі відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що унеможливлює виконання обов’язків члена комісії; реєстрацією його кандидатом у депутати місцевої ради, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови; реєстрацією його довіреною особою кандидата в депутати або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови; відмовою від складення присяги члена комісії; порушенням присяги члена виборчої комісії, що виявилося як систематичне невиконання покладених на нього обов’язків, засвідчене не менш як двома рішеннями з цього приводу виборчої комісії, до складу якої він входить; систематичним невиконанням покладених на нього обов’язків або одноразовим грубим порушенням ним законодавства України про місцеві вибори, що встановлено рішенням суду або рішеннями виборчої комісії, яка утворила відповідну комісію (сформувала її склад), двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування; набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення; набуттям ним членства в іншій виборчій комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів; визнанням його судом недієздатним або безвісно відсутнім; виявленням обставин, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії; його смертю або оголошення його померлим.

Нагадаємо, ОПОРА повідомляла, що «Голос» на Хмельниччині «відкликатиме» з ТВК усіх своїх представників.

За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90

 

Довідково:Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)