Упродовж півтора місяця до органів ведення Державного реєстру виборців звернулися 149 осіб, щоб змінити виборчу адресу з, до та в межах Хмельницької області. Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

Виборчий кодекс України, що набув чинності 1 січня 2020 року, передбачає для виборців оновлену можливість голосувати за місцем фактичного проживання. Завдяки цій нормі з 1 липня до 10 вересня цього року громадяни України можуть змінити свою виборчу адресу, щоб постійно голосувати там, де фактично мешкають.

За інформацією Державного реєстру виборців, станом на 15 серпня 2020 року процедурою зміни виборчої адреси скористалися 42 особи, які зареєстровані в Хмельницькій області, але мають намір голосувати в інших регіонах – там, де фактично мешкають. Натомість у виборах на Хмельниччині братимуть участь 30 осіб, зареєстрованих в інших областях. Ще 77 мешканців Хмельницької області змінили свою виборчу адресу в межах регіону.

Найбільше звернень про зміну виборчої адреси в громаду зареєстровано щодо Кам’янець-Подільської та Славутської міських громад: 20 і 15 звернень відповідно. Найбільше звернень щодо зміни виборчої адреси з громади зареєстровано від громадян, зареєстрованих у Кам’янець-Подільській та Хмельницькій міських громадах: 16 і 13 відповідно.

Нагадаємо, що ОПОРА підготувала детальну інструкцію про те, як людям, які живуть не за місцем реєстрації або не мають реєстрації, проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо інше не передбачене цією статтею, а згідно з частиною 3 цієї ж статті за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначено відповідно до частини 2 цієї статті. Відповідно до частини 4 статті 20 Закону «Про Державний реєстр виборців»  у разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі частини 3 статті 8 цього Закону у заяві виборця вказується адреса житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою.

 
За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.