Як людям, які живуть не за місцем реєстрації або не мають реєстрації,
проголосувати на місцевих виборах
25 жовтня 2020 року?
#КоженГолосВпливає
У 2019 році перед другим туром президентських виборів рекордна кількість людей тимчасово змінили місце голосування без зміни виборчої адреси — 325 604 виборців. Але ця процедура стосується лише президентських та парламентських виборів, й лише голосування за списки партій на останніх.

1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, в якому було закладено норми законопроєкту №6240, що передбачав можливість для всіх виборців голосувати за місцем фактичного проживання, в тому числі й на місцевих виборах. Ці новації спільно з народними депутатами розробляли також експерти громадських організацій, зокрема і Громадянської мережі ОПОРА.
Тож, тепер усі мобільні всередині країни громадяни зможуть змінити або визначити свою виборчу адресу та проголосувати за місцем фактичного проживання на всіх видах виборів. Ця процедура — довготривала, її не доведеться повторювати перед кожними виборами, якщо людина не змінить місце проживання.

За офіційною статистикою мобільних всередині країни громадян на сьогодні більше 5 млн: 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб; більше 1 млн людей, які не мають зареєстрованого місця проживання; 3,3 млн так званих «трудових мігрантів», які мають місце реєстрації в одному населеному пункті, а реально живуть в іншому.
дедлайн
Змінити або визначити виборчу адресу за новими правилами,
аби проголосувати на місцевих виборах вже цієї осені
можна буде лише з 1 липня до 9 вересня включно.
Підтверджувальний документ
На сьогодні Виборчий кодекс визначає вичерпний перелік документів, що підтверджують фактичне місце проживання виборця. Тобто підійде 1 з 6, а саме:
договір оренди житла;
довідка ВПО;
документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою (наприклад, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань тощо);
документ про право власності на житло (наприклад, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни тощо);
документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо);
документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах із особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою (наприклад, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо).
5 простих кроків
Я хочу особисто прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців та подати паперову заяву про зміну виборчої адреси. Що мені робити?
*У такому форматі зміна виборчої адреси буде дещо схожа на процедуру, якою багато хто скористався на президентських та парламентських виборах у 2019 році, проте буде й кілька принципових відмінностей.
Прийти до відділу ведення ДРВ
З 1 липня можна буде прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців за фактичним місцем проживання. Знайти свій відділ ДРВ, який відноситься до адреси, що стане новою виборчою адресою, можна за посиланням.
Подати заяву та копію підтверджувального документа
Треба буде подати заяву та копію документа, що підтверджує відношення до зазначеної адреси. З собою необхідно мати паспорт.

Бланк заяви можна завантажити із додатку до Постанови ЦВК №88, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі ДРВ.

До заяви треба додати копію документа, що підтверджує проживання за вказаною адресою.

Із собою також треба мати оригінал документа, що підтверджує проживання за вказаною адресою та паспорт громадянина України (або тимчасове посвідчення, якщо громадянство набуте лише нещодавно).
Отримати повідомлення про зміну виборчої адреси*
У відповідь на заяву відділ ведення ДРВ має повідомити, що виборча адреса була змінена. На це Держреєстр має 15 днів, крім того для такого інформування передбачено кілька способів. Повідомлення може бути:
 • видано безпосередньо у відділі ведення ДРВ;
 • надіслано поштою на нову виборчу адресу;
 • надіслано електронною поштою, але для цього необхідно заповнити відповідне поле під час подачі паперової заяви.

Варто зазначити, що це лише повідомлення виборця про зміну в реєстрі виборців, тож його не потрібно брати з собою на виборчу дільницю.

*Звісно, також є кілька підстав, на основі яких можуть відмовити у зміні виборчої адреси. Наприклад, недостовірні дані в заяві, порушені терміни подачі чи відсутні підтверджувальні документи. Але якщо відповідно до законодавства виборець має підстави та всі відповідні документи змінити виборчу адресу й вважає відмову неправомірною, то її можна оскаржити в суді. Адже відомі приклади успішних судових оскаржень відмов у минулорічній процедурі зміни місця голосування. А допомогти з такими оскарженнями можуть громадські омбудсмені із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА, які є в кожній області.
Перевірити себе в списку виборців
Після отримання повідомлення про зміну виборчої адреси можна побачити оновлену інформацію в Реєстрі, зайшовши в «Особистий кабінет виборця» на сайті ДРВ. У розділі «Перевірка включення» потрібно уважно, без жодних описок, ввести свої персональні дані, ввести підтверджуючий код, який прийде на електронну пошту, та упевнитись, що відображається вже нова виборча адреса. Після цього варто також відстежити номер та адресу нової виборчої дільниці, яка відноситься до нової виборчої адреси. Це можна зробити тут.

Крім того, коли вже триватиме виборчий процес і на дільниці передадуть друковані попередні списки виборців, то можна буде прийти на свою нову дільницю та перевірити коректність своїх даних у списках виборців.
25 жовтня з 8:00 до 20:00 прийти на нову дільницю
У день голосування, 25 жовтня 2020 року, треба буде прийти на нову виборчу дільницю, яка відноситься до нової виборчої адреси, та проголосувати. Це можна буде зробити з 8:00 до 20:00, маючи з собою лише паспорт громадянина України.

Варто зазначити, що на відміну від минулорічної процедури, коли наприкінці списку друкувався додаток із переліком усіх виборців, які змінили місце голосування, після зміни виборчої адреси виборець буде знаходитись у списку саме за адресою. Крім того, жодного повідомлення про зміну виборчої адреси з собою на дільницю брати не треба, лише повідомити свою адресу членам комісії. Член комісії має просто перевірити паспорт, перевірити наявність виборця у списку за названою адресою та видати бюлетень.

* Що ще зміниться для виборців на цих виборах восени? Ми підготували матеріал про основні зміни, серед яких і абсолютно новий зовнішній вигляд бюлетенів, орієнтовну модель яких можна знайти за посиланням.
Уповноважена особа
Я — людина з інвалідністю й мені дещо складно дістатися відділу ведення ДРВ.
Тому я хочу, аби мою паперову заяву про зміну моєї виборчої адреси до відділу ведення ДРВ подала моя уповноважена особа. Як це зробити?
Уповноваженій особі треба буде пройти той самий шлях подачі заяви в паперовому вигляді з єдиною різницею — ця особа повинна мати з собою саме свій паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу будуть змінювати, посвідчену відповідно до вимог законодавства.
Онлайн
Яким має бути алгоритм дій, якщо я хочу подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн?
Процедура зміни виборчої адреси з можливістю подати електронну заяву доступна лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців https://www.drv.gov.ua/.

Здійснити її можна лише за наявності ЕЦП (електронного цифрового підпису).

Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані та підвантажити підтверджувальний документ щодо зазначеної виборчої адреси у форматі .JPG або .PDF.
Якщо раніше не доводилось користуватись кабінетом виборця на сайті ДРВ, то спочатку необхідно буде пройти ідентифікацію із застосуванням ЕЦП.
 1. На сайті ДРВ у правому верхньому куті зайти в «Особистий кабінет виборця».
 2. При спробі увійти в розділ «Заяви, запити» з'явиться повідомлення про необхідність ідентифікації.
 3. Натиснувши на кнопку «Ідентифікуватися за ЕП», необхідно буде підвантажити свій ЕЦП з того носія, де він зберігається та ввести пароль.
 4. Перевірити та підтвердити дані. Має з'явитись напис «Ідентифікація успішна».
 5. Після чого необхідно ввести свої персональні дані. УВАГА! Поля з червонити кутиками обов'язкові для заповнення. Наприкінці треба відмітити «Так» та натиснути на кнопку «Зберегти ідентифікаційні дані».
Тільки після ідентифікації можна подати заяву на зміну виборчої адреси.
 1. На сайті ДРВ у правому верхньому куті зайти в «Особистий кабінет виборця» та перейти до розділу «Заяви, запити».
 2. Обрати пункт «Звернення щодо зміни виборчої адреси», після чого перейти до створення відповідної заяви, обравши вид «щодо зміни виборчої адреси».
 3. Із випадаючого списку обрати свою підставу зміни виборчої адреси (для ВПО і внутрішніх трудових мігрантів це найчастіше буде «Мотивоване звернення») та заповнити усі поля з червоними кутиками щодо місця реєстрації та фактичного місця проживання.
 4. Натиснути «Додати документ». З огляду на підставу зміни виборчої адреси випадаюче меню документів буде відрізнятися. Треба вибрати відповідний вид документа, ввести його серію і номер (чи інші ідентифікаційні ознаки) та підвантажити свій підтверджувальний документ у форматі .JPG або .PDF (не більше 2 Мб).
 5. Натиснути «Подати заяву». На вказану електронну пошту прийде лист із кодом підтвердження, який буде актуальним впродовж 15 хв.
 6. Після чого необхідно буде накласти свій ЕЦП за таким же алгоритмом, як і під час ідентифікації. Заява подана. Окрім сповіщення на екрані на електронну адресу також прийде відповідний лист.
УВАГА!

Дані до заяви треба вносити дуже уважно і без помилок. Адже, якщо, наприклад, під час заповнення обрати із випадаючого списку не ту підставу чи не той вид документа, то змінити це після подачі заяви буде неможливо.

Подати заяву з коректними даними можна буде лише після отримання відповідної відмови у задоволенні некоретно поданої заяви, на що може піти не один день.
Визначення виборчої адреси
Ще одна грандіозна новація Виборчого кодексу — можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання. Офіційно в Україні нараховується більше 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення були «виписані» звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві; і люди, які були «виписані» рішенням суду після розлучення; і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі; тощо.

Загалом же покроковий алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як при подачі паперової заяви, так і онлайн. Є лише кілька відмінностей, зокрема — в переліку документів, що підтверджують місце проживання вказані також «інші документи, що підтверджують право користування житлом за адресою, яку виборець просить визначити його виборчою адресою».
Є кілька підходів для людей без зареєстрованого місця проживання, аби визначити виборчу адресу. Який з них обрати — залежить від обставин, через які людина не має зареєстрованого місця проживання. Ось три основні:
За погодженням із центром обліку визначити виборчою адресою виборця адресу центру
Якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатись за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб. Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру обліку.
1
За мотивованим зверненням до відділу ведення ДРВ
Якщо людині нещодавно виповнилось 18 років, але вона не має зареєстрованого місця проживання, або якщо людина також не має зареєстрованого місця проживання, але давно має право голосу й виявила, що не була включена до списку виборців раніше, то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання із заявою про визначення виборчої адреси. До заяви необхідно буде надати копію документа, що обґрунтовує визначення виборчої адреси.

Тож, якщо такої людини без зареєстрованого місця проживання немає в Реєстрі й вона хоче подати заяву онлайн, то алгоритм дій буде подібним до процедури зміни виборчої адреси, але необхідно буде обрати пункт «Звернення щодо включення до Реєстру», а потім вказати опцію відсутності зареєстрованого місця проживання та додати підтверджувальні документи щодо фактичного місця проживання.
2
Зміна виборчої адреси, якщо раніше вже була визначена виборча адреса, але людина офіційно вибула з того місця проживання.
Якщо людина не має зареєстрованого місця проживання, але має запис у Реєстрі щодо попередньої виборчої адреси з позначкою «вибув», то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання або онлайн із заявою про зміну виборчої адреси. До заяви необхідно буде надати копію документа, що обґрунтовує визначення виборчої адреси (процедура зміни виборчої адреси описана на початку матеріалу).
3
Якими можуть бути ці «інші документи, що підтверджують право користування житлом за адресою, яку виборець просить визначити його виборчою адресою»? За приклад можемо взяти судову практику щодо уточнення списку виборців та спробувати отримати ті документи, які на думку конкретних суддів можуть підтержувати фактичне проживання особи за відповідною адресою. Звичайно, в Україні не діє судовий прецедент, проте наявність відповідного судового рішення є чудовим аргументом у мотивованій заяві виборця. А у випадку відмови у зміні виборчої адреси виборець зможе використати в подальшому судовому оскарженні.
Ольга Коцюруба
Старша радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА
На думку старшої радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольги Коцюруби, до інших документів можна віднести:
 • договір купівлі-продажу житла (справа №569/6272/19);
 • довідка сільради про постійне місце проживання без реєстрації (справа №345/1203/19);
 • акт про фактичне проживання особи (справа №463/3151/19);
 • акт обстеження матеріально-побутових умов (справа №606/917/19);
 • останнє місце реєстрації згідно з паспортом (справи №606/780/19, №459/874/19);
 • довідка ЖЕКу (справа №727/7356/19);
 • довідка ОСББ (справа №711/5854/19);
 • заява родича про спільне проживання та документи, що підтверджують родинні відносини (№592/10405/19);
 • довідки про проживання без реєстрації за певною адресою (справи №127/17041/19, №127/17042/19);
 • довідка про взяття на облік ВПО (справа №638/10797/19).
Тож, щоб зрозуміти, якою процедурою необхідно буде скористатися саме тобі, варто почати з перевірки своїх даних у Державному реєстрі виборців. Тим більше, що зробити це можна онлайн у будь-який момент.
На головній сторінці сайту ДРВ у правому верхньому куті знаходиться «Особистий кабінет виборця». У розділі «Перевірка включення» потрібно уважно, без жодних описок, ввести свої персональні дані, а потім — код підтвердження, який прийде на електронну пошту. Таким чином можна дізнатись, яка саме виборча адреса зазначена в тебе в Реєстрі й чи зазначена вона взагалі.

ВАЖЛИВО!

Зміну або визначення виборчої адреси, аби проголосувати на місцевих виборах цієї осені, можна буде здійснити лише з 1 липня до 9 вересня включно. Звісно, можна буде змінити виборчу адресу пізніше, в міжвиборчий період, але тоді не вийде проголосувати саме цієї осені.

Ця виборча адреса буде позначена як постійна, тож не доведеться більше проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на будь-яких наступних виборах або референдумах (звісно, якщо не буде якихось короткострокових відряджень, запланованих на день голосування).

Після зміни виборчої адреси в разі, наприклад, переїзду пройти таку процедуру повторно можна буде не раніше, ніж через 180 днів з останньої зміни й лише у міжвиборчий період.
До завершення процедури зміни виборчої адреси залишилось:
Днів
Годин
Хвилин
Секунд
Варто зазначити, що наразі розглядаються поправки до Виборчого кодексу, а до 17 липня Верховна Рада ще може підтримати деякі з них. Зокрема, серед пропозицій є подовження терміну заборони на повторну зміну місця голосування зі 180 днів до 1 року, а також можливість відмовитись від надання документів, що підтверджують місце проживання.

Проте, навіть у разі прийняття таких поправок парламентом, з 1 липня до моменту набуття ними чинності вже діятимуть вищеописані алгоритми зміни виборчої адреси. Тож не варто відкладати свій візит до відділу ведення ДРВ або подачу онлайн-заяви на останній момент.

А ми на цій сторінці постійно оновлюватимемо інформацію, якщо відбудуться якісь зміни з огляду на прийняті законодавчі пропозиції.
Закликаємо розповідати про особистий досвід зміни або визначення виборчої адреси в соціальних мережах із хештегом #КоженГолосВпливає, аби якомога більше виборців дізналися про новий механізм реалізації своїх конституційних прав.
Made on
Tilda