26 вересня у газеті «Новини Костопільщини» було опубліковано статтю під назвою «Активісти «Самопомочі» допомогли облаштувати дитячий стоматкабінет». Відповідний матеріал має ознаки «джинси» та містить інформацію про технології матеріального стимулювання виборців зі сторони потенційних кандидатів.

news 29.09 Rivne Na Rivnenshchini OPORA zafiksuvala vypadok viborchoyi  blahodiynosti  vid  Samopomochi

У статті йдеться про те, що представники «Самопомочі» та окремі депутати Костопільської міської ради дізналися, що у приміщенні дитячого відділення Костопільської стоматологічної поліклінніки потрібно облаштувати дитячий стоматологічного кабінету і дізнавшись облаштували його за власні кошти. «Дізнавшись про це, голова районної організації політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» Юрій Завада спільно з депутатом міської ради Анатолієм Романюком та Андрієм Коренчуком за власні кошті закупили конструкції з металопрофілю, гіпсокартон та зробили добудову, де встановили енергозберігаюче вікно», - йдеться у статті.

До моменту офіційної реєстрації кандидата в депутати чи реєстрації кандидата на посаду міського, сільського або селищного голови неможливо довести, що такі дії зі сторони потенційних суб’єктів виборчого процесу є передвиборною агітацією, яка здійснюється із порушенням закону. Проте, після офіційної реєстрації кандидата такі дії з його сторони будуть мати ознаки підкупу виборців.

Громадянська мережа «ОПОРА» наголошує, що згідно до ч. 4 ст. 60 Закону «Про місцеві вибори» забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 % розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

Окрім цього, зазначимо, ЗМІ не маркувало вказаний матеріали відповідними позначками. Зважаючи на це, такий матеріал має ознаки «джинси» (прихована реклама, замовні матеріали, які видаються за звичайні журналістські матеріали).

ОПОРА акцентує, що згідно ч. 3 ст.9 ЗУ «Про рекламу», інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Окрім цього, x. 8 ст. 60 «Про місцеві вибори» передбачає, що усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі.

За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бондарчук
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області
+380969187408
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства черезефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.