Голова Верховної Ради оголосив, що наступного тижня тема оновлення Центральної виборчої комісії буде ключовою. Експерти Громадянської мережі ОПОРА сходили до Верховної Ради, аби спитати народних депутатів, які їх прогнози щодо можливості оновлення складу ЦВК до виборів. Виявилося, що невтішні.

Вчора в інтерв’ю 112 телеканалу Спікер Верховної Ради Андрій Парубій пообіцяв наступного тижня підняти питання оновлення складу ЦВК. «Наступного тижня ключовим питанням, яке я планую поставити на голосування, це буде рішення про оновлення складу Центральної виборчої комісії. Я зустрічався ще місяць тому з головами фракцій та звернувся до них з проханням провести консультації для того, щоб виробити формулу, як ми будемо з 14 кандидатів обирати 13. Але теж сказав, що неможливо цей процес затягувати безконечно. 1 липня – є ця дата, коли я знову зберу всіх голів фракцій і буду рекомендувати їм, щоб ми не відтягували цей процес, щоб ми наступного тижня увійшли в процес оновлення ЦВК», – зазначив він.

Представники Громадянської мережі ОПОРА сходили до Верховної Ради України, аби запитати народних депутатів, які вони бачать часові перспективи оновлення ЦВК та чи ведуться наразі консультації щодо кандидатів до складу Комісії.

Голова фракції «Об’єднання «Самопоміч» Олег Березюк сказав, що з їхньою фракцією консультації щодо оновлення складу ЦВК не ведуться. «Ми – опозиція, з нами переговори не проводять. У нас чітка й зрозуміла справа. В оновленому списку є наш претендент, який не є політизованим, високопрофесійна людина у виборчій справі. Тому ми за це й можемо голосувати, хоч сьогодні», – зауважив він.

Іван Вінник, член фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність», розповів: «Хто переговори веде – я не знаю, а ЦВК до виборів не зміниться. Вікно можливостей закрито, адже виборча кампанія розпочнеться фактично восени, й до завершення кількох поспіль виборчих процесів ніхто комісію міняти не стане», – зазначив він.

Співголова депутатської групи «Партія «Відродження» Віктор Бондар вважає, що шанс оновити склад ЦВК до осені нульовий. «До цього питання ми повернемося, у кращому випадку, восени. Всі бояться чіпати це питання. Влада хоче провести свій варіант, коли вони будуть контролювати більшість складу у Центральній виборчій комісії. А на цей варіант не згодні ні опозиційні фракції, ні більшість депутатів. Вони подали стільки кандидатів, що на всі інші фракції парламенту не вистачає місць. Ну так же не буває! Невже не було можливості дати по одному члену комісії кожній фракції й не було би цих проблем – всі би розуміли, що є демократія. А коли пробують під тиском протиснути свою позицію й отримати абсолютну більшість, всі опозиційні фракції стають на диби», – поділився думками депутат.

Член депутатської фракції «Народний фронт» Леонід Ємець вважає, що питання можна вирішити за один день, якщо Президент оновить подання. «Я дуже сподіваюсь, що цей склад ЦВК не буде проводити президентські й парламентські вибори, але говорити, що це неймовірно – аж ніяк. Ми зараз говоримо про те, що два місяці тому були озвучені проблеми, які сьогодні не дозволяють парламенту вирішити питання ЦВК. Це – невідповідність того подання, яке сьогодні є в парламенті, рекомендаціям ПАРЄ та Європарламенту. Європейські стандарти вимагають присутність у складі Центральної виборчої комісії хоча б одного представника від кожної політичної партії, що є зараз у парламенті. На сьогодні в поданні немає всіх політичний фракцій. І поки ця проблема не буде вирішена, я вже мовчу, що там трошки більше кандидатів, ніж вакантних місць, приступати в парламенті до голосування неможливо. Це викличе серйозні дипломатичні проблеми для України в цілому. Бо санкції для Росії тримаються на тому, що вона не виконує резолюцію ПАРЄ. А якщо Україна сама не виконує резолюцію ПАРЄ, то, по-перше, ми втрачаємо комунікацію по збереженню санкцій проти Росії, бо з юридичної точки зору ми нічим не будемо кращі за них, а, по-друге, ми можемо очікувати на певні санкції на нас. Неприпустимо, щоб парламент прийняв таке рішення. Тому ми чекаємо поки подання буде приведено у відповідність до європейських стандартів і після цього можемо прийняти рішення про голосування. Президент є єдиним суб’єктом, який може вносити кандидатури або відкликати їх. Я не розумію, де тут можуть бути переговори – є чітка структура. Більш того, це питання можна було спокійно вирішити за один день. Достатньо відкликати дві кандидатури з 14, залишиться одна вакантна позиція. І ми нашим європейським партнерам зможемо пояснити, що ми тримаємо вакантне місце для представника фракції, яка відсутня, і, як тільки вони дадуть кандидатуру, то одразу їм віддамо – це вони сприймуть. Але, якщо ми наповнимо весь склад ЦВК, і там не буде усіх фракцій, то буде серйозна проблема. Набагато серйозніше, ніж проведення виборів старим складом комісії. Хоча з політичної та моральної точки зору нинішній склад Центральної виборчої комісії, м’яко кажучи, засидівся на своїх місцях, тому що строк їх повноважень, виписаний законом, закінчився більш ніж три роки тому. Але юридично вони безумовно правомочні. У них немає жодних підстав, щоб не виконувати свої обов’язки, а результати їх діяльності є абсолютно легітимними», – підкреслив він.

На думку позафракціного депутата Юрія Дерев’янка, ротація ЦВК принципово не змінить ситуацію допоки склад формуватиметься за таким квотним принципом від фракцій. «Я виступаю за те, щоб ЦВК був не політичний орган, яким він є сьогодні фактично, оскільки формується за квотами фракцій. А за те, щоб він складався з фахівців, які абсолютно незалежні від політичних партій, обраних за зрозумілим принципом, з систематичною ротацією, які виконують свої функції та захищені державним бюджетом та законодавством як члени Центральної виборчої комісії. Ви мене зараз питаєте про старий склад ЦВК. Президенту це вигідно, вони його задовільняють. Так, її треба оновити, але за тим форматом, за яким її будуть оновлювати, ЦВК також буде підконтрольна Президенту, навіть попри те, що всіх старих повикидають, а будуть обрані нові. Адже там більшість від БПП або Президент також «позасовував» свої кандидатури від депутатських груп. Тому в будь-якому випадку Президент буде контролювати ЦВК. Тому особливих надій на те, що перезавантаження ЦВК допоможе його зробити неупередженим та незалежним, в мене особисто немає», – наполіг він.

Як зазначає аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев, проведення наступних виборів старим складом ЦВК не є прийнятною опцією. «На нашу думку, таке зухвале затягування рішення щодо ЦВК є свідченням слабкості парламенту, який не може прийняти жодного рішення.  Парламент повинен підтримати подання Президента чи навпаки виступити проти запропонованого  Главою держави формату оновлення  виборчої комісії. Депутати мають зрозуміти, що проведення наступних загальнонаціональних виборів  старим складом ЦВК не є прийнятною опцією.  Це призведе до руйнування  довіри  суспільства до інституту виборів, а сама ЦВК стане легкою мішенню для політиків під час виборів. Тому єдиним варіантом залишається вихід цього питання з тіні й публічне визначення парламентом своєї позиції. Якою б не була ця позиція, але її виявлення  сформують нові обставини для вирішення проблеми. Парламент не може ховати голову в пісок», – підкреслив він.

Нагадаємо, на сьогодні строк повноважень 13 з 15 членів Центральної виборчої комісії добіг кінця. 1 червня 2014 року завершився термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК, а 3 лютого 2017 року – ще одного члена комісії. Натомість 1 квітня 2014 року новообрані члени Центральної виборчої комісії Катерина Махніцька (дівоче прізвище Березюк) та Олег Діденко склали присягу в парламенті. 3 червня 2016 року Петро Порошенко вже вносив до Верховної Ради подання на звільнення 12 із 15 членів ЦВК та призначення 11 нових, але до голосування в парламенті тоді так і не дійшло.