Сьогодні робоча група щодо Виборчого кодексу врахувала поправки, що стосувались списків виборців та статистичних даних з Реєстру виборців. Про це повідомляють присутні на засіданні представники Громадянської мережі ОПОРА.

8 червня відбулось восьме засідання офіційної робочої групи з доопрацювання Виборчого кодексу. З 22 народних депутатів-членів робочої групи на ньому були присутні: Олена Бойко, Юрій Левченко,Олена Ледовських, Наталія Новак, Руслан Сидорович, Олександр Черненко. А також співавтор однієї з інших версій Кодексу Віктор Залізнюк, представники Центральної виборчої комісії та Державного реєстру виборців, помічники кількох народних обранців та члени громадських організацій.

На сьогоднішньому засіданні встигли розглянути статті 155-161 та 916-946, поправки до них. Вони стосувались перевірки достовірності відомостей про виборців, використання статистичної інформації, відповідальності за порушення встановленого порядку ведення Реєстру, складання попередніх списків виборців органами ведення Реєстру, повідомлення виборців про включення до попередніх списків виборців, громадський контроль за складанням попередніх списків виборців, передання попередніх списків виборців окружним чи територіальним виборчим комісіям. Варто зазначити, що розгляд частини з цих поправок перенесли на окреме засідання, адже вони стосуються питань людей з інвалідністю, блок яких розглядатиметься перед фіналізацією документа.

Загалом по цих статтях були прийняті поправки народного депутата Олександра Черненка, які напрацьовувались ним спільно з представниками Державного реєстру виборців. Так, пропонується:

- встановити перелік даних, які комісії нижчих рівнів можуть уточнювати щодо кандидатів через запит до Реєстру;

- Закріпити перелік даних, які подають відповідні органи до Реєстру для створення попередніх списків виборців;

- Визначити інформацію, що має міститися в іменному запрошенні на вибори для виборців;

- Виключити громадський контроль за складанням попередніх списків виборців з боку контрольних груп, що формуються за партійними поданнями, оскільки цей процес був актуальний, коли списки виборців складалися вручну.

Одну з найбільших дискусій викликала поправка до статті 156 щодо використання статистичної інформації.

Андрій Гевко, представник Реанімаційного пакету реформ: «Якщо розміщувати цю статистичну інформацію в форматі відкритих даних, то це зніматиме одразу багато питань. Для контролю процесу дуже важливо знати, наприклад, кількість виборців у тому чи іншому будинку без персоналізованої інформації. Якщо таку статистичну інформацію надавати у форматі відкритих даних на сайті ЦВК, то більше не доведеться її надавати на окремі запити комісій. Це дуже важливо для контролю з боку різних місцевих служб, адже їм також необхідно знати кількісні показники населення. Крім того, завжди є проблеми, коли по деяких будинках починається аномальне голосування. І це важливо, аби, наприклад, штаби політичних партій могли побачити, що на якійсь адресі зазначені не 1-2 виборці, а з десяток. Якщо ці дані будуть подаватись Реєстром деперсоналізовано та у форматі відкритих даних на сайті, то всі бажаючі зможуть цю інформацію аналізувати та відстежувати аномалії. Мова не йде про інформацію з обмеженим доступом, наприклад, відомості про військові частини, або персональні дані виборців».

Таким чином, робоча група запропонувала представникам громадськості текстово виписати цю статтю відповідно до бачення подання статистичної інформації Реєстром виборців у форматі відкритих даних до наступного засідання.

Група попередньо домовилась, що наступне засідання відбудеться 18 червня (понеділок) о 13:00. Розгляд розпочнеться зі 162 статті (947 поправка).

 

Нагадаємо, ця робоча група не має положення щодо своєї роботи й, відповідно, кворум та голосування не передбачені. Але важливо, щоб на засідання групи ходили всі учасники, аби якнайшвидше розглянути всі 4 400 поправок та розблокувати процес подальшого розгляду Виборчого кодексу.

За результатами розглядів ця робоча група надасть свої рекомендації Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя щодо поправок. Комітет на своєму засіданні розгляне напрацювання робочої групи та прийме рішення щодо висновку до проекту Виборчого кодексу для подальшого його винесення на друге читання в сесійній залі парламенту.

Варто зазначити, що 251 поправка була розглянута в рамках кількох зустрічей групи підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя. Попередній процес розгляду поправок у рамках цієї групи стартував 21 грудня. 28 лютого на засіданні Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя, що відбулось під куполом парламенту, депутати проголосували за створення офіційної робочої групи з підготовки до розгляду в другому читанні проекту Виборчого кодексу України №3112-1. А вже 4 квітня на наступному засіданні затвердили персональний склад цієї офіційної робочої групи. До неї увійшло 24 особи, серед яких 22 чинні народні депутати та двоє експертів-співавторів інших версій Виборчого кодексу.