Протягом трьох днів, з 13 по 15 березня, у Вінниці громадські активісти з різних міст України навчалися мистецтву діалогу та партисипації, а також розглядали теоретичні та практичні аспекти використання дієвих механізмів й інструментів залучення громадян до процесу прийняття рішень в громадах.

Партисипація – це мода чи необхідність, переваги публічної партисипації, український та закордонний досвід застосування партисипаторних практик у громадах, основні принципи залучення жителів до міського управління – на ціта інші питання детально давали відповіді тренери-експерти Школи відповідальної участі.

Про важливість формування культури діалогу, який є актуальним на всіх етапах прийняття рішень, розповіла Наталія Величко, представниця Громадянської мережі ОПОРА. «Успішність процесу передачі повноважень на локальний рівень залежить як від влади, так і від готовності громади брати відповідальність за зміни на місцевому рівні. У сучасних реаліях складно ефективно управляти громадою без розуміння мешканцями процесів, які відбуваються в ній», - зазначила експертка.

Директор Вінницького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олег Левченко говорив про основні аспекти реформи децентралізації в Україні, про її можливості та виклики.

«Процес децентралізації – дуже важливий процес, адже об’єднання громад – це відповідальність за свою територію. А де є центр прийняття рішень, там є відповідальність», - вважає експерт.

олег левченко

Також учасники Школи дізналися про електронну участь як інструмент залучення до процесу прийняття рішень. 

«Наразі електронна демократія є дуже важливою при прийняті рішень та участі громадськості у прийнятті цих рішень органами місцевого самоврядування. Адже якщо мешканці беруть участь у прийнятті рішень, то вони є співвідповідальними за процеси», - розповіла Софія Сакалош, керівниця проекту «Лабораторія електронної демократії» ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

За словами експертки, електронна демократія не повинна замінити демократію, це лише додатковий інструмент залучення громадян до прийняття рішень. Також Софія Сакалош наголосила, що чим більше представники влади консультуватимуться із громадянами при прийнятті рішень, тим кращим буде досягнутий результат.

софія сакалош

У свою чергу представниця BritishEmbassy, Kyiv Світлана Яворська також наголосила на важливості реформ та потребі у діалозі. «Підтримка процесу децентралізації є дуже важливою. Де є партисипація і діалог, там є життя і зміни», - зазначила Світлана Яворська.

Про діалог та його цінності, мистецтво, сутність та принципи діалогу, про співробітницький підхід до розв’язання проблем у громадахдізнавалися учасники Школи від Олександра Мітькова, консультанта з розвитку місцевих громад, фасилітатора й медіатора. Свої знання учасники підсилювали практичними заняттями.

«Діалог - це глибинний процес обміну сенсами, що створює якісні зміни», - зазначив експерт. 

Думками про залучення мешканців до міського управління та про те, що необхідно враховувати при виборі методів проведення публічних консультацій ділилася Марія Грищенко, аналітикиня напряму міського розвитку Аналітичного центру CEDOS.

«Залучення жителів до процесу прийняття рішень - це побудова довіри. Більша частина мешканців міст взагалі не знають, що відбувається, не знають, чим займається громадські організації. Там, де немає знання, немає довіри», - наголосила експертка.

Директорка Інститут розвитку міст / Institute of Urban Development Аліна Дяченко зосередилася на тому, як залучаються до процесу прийняття рішень жителі Вінниці, зокрема, як реалізовується проект Інтегрований розвиток міст 2030 та які майданчики для спілкування створено у місті.

Окрім теоретичної частини під час кожного етапу учасники Школи виконували різні практичні заняття, працювали в групах, моделювали різні ситуації, в яких може опинитися кожен, та шукали оптимальні шляхи їх вирішення. Цікавими були практичні заняття, під час яких учасники та учасниці демонстрували діалоги театральними сценками.

Школа відповідальної участі проводилася Громадянською мережею ОПОРА за підтримки Посольства Великої Британії в Україні в рамках проекту «Підтримка реформи децентралізації в Україні».

За коментарями звертайтеся:

Андрій Токарський,

координатор проекту «Підтримка реформи децентралізації в Україні», Громадянська мережа ОПОРА

тел. 063 617 96 93,

a.tokarskyj@opora.org.ua