27 із 30 вищих начальних закладів, правила прийому яких було проаналізовано спостерігачами ОПОРИ, не регламентують процедуру попередньої електронної реєстрації заяв вступників на участь у конкурсі абітурієнтів, як того вимагають Умови прийому (пункт 4.3). Таким чином функціонування експериментальної системи «Електронний вступ 2011» не відображене в документі, який безпосередньо визначає порядок організації та проведення кампанії у окремо взятому ВНЗ.

Тож не дивним є той факт, що досить невелика кількість абітурієнтів користується системою «Електронний вступ 2011». Загалом, за даними прес-служби Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, станом на 12 липня, тобто, на час екватора вступної кампанії, через мережу Інтернет подано лише 23018 заяв. Тож середня активність абітурієнтів у межах одного вищого навчального закладу III – IV рівня акредитації не більша за 60 звернень. Ситуацію також погіршує досить неякісна технічна робота системи. Втім, абітурієнтам не варто хвилюватися, адже, Умови прийому (п.6.1) наголошують на тому, що вступник особисто подає заяву до ВНЗ. Крім того, ознайомлення абітурієнта з правилами прийому, наявною ліцензією і сертифікатом про акредитацію відповідного напряму підготовки (спеціальності), а також надання ним згоди на оприлюднення результатів зовнішнього незалежного оцінювання, вступних іспитів фіксується і підтверджується його особистим підписом. Таку дію неможливо вчинити без візиту абітурієнта до приймальної комісії, адже в Україні громадяни не використовують електронний аналог підпису. До того ж, поширення інформації, наприклад, про бали зовнішнього незалежного оцінювання без письмової згоди вступника є порушенням.

Спостерігачі ОПОРИ вважають, що запровадження системи «Електронний вступ 2011» є прогресивною ініціативою, яка, на жаль, втілюється без належної технічної підготовки, апробації та достатнього правового підґрунтя. Тож абітурієнтам варто керуватися документом, який має вищу юридичну силу, тобто, Умовами прийому, та подавати власноруч підписані заяви до приймальних комісій.

Громадянська мережа ОПОРА проводить кампанію спостереження за вступною кампанією 2011 року у 16 регіонах України та надає безкоштовні юридичні консультації абітурієнтам за номером гарячої лінії 2253281

Додаткова інформація:
+38 063 61 79 750
+38 044 28 62 670