Opora

На Хмельниччині спостерігачі ОПОРИ й надалі фіксують значну кількість прихованої реклами у пресі. Публікації агітаційного характеру місцеві часописи, як правило, друкують без відповідних позначень, нехтуючи ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеві вибори», де чітко вказано, що такі матеріали повинні бути відокремлені від інших і означені як такі.

У газеті Хмельницької міської ради «Проскурів», що вийшла друком 1 жовтня, у рубриці «Подробиці» опубліковано інтерв’ю з в. о. міського голови, секретарем міської ради Костянтином Чернилевським, який до того ж з 29 вересня є кандидатом на посаду міського голови Хмельницького. У публікації кандидат, зокрема, зазначає, що «зробив аналіз деяких кандидатур на посаду міського голови, за якими нічого, крім прагнення використання цієї посади в особистих цілях та для власного бізнесу, не побачив. На мій погляд, так безвідповідально ставитися до долі власного міста не можна». Продовжуючи думку, Костянтин Чернилевський  говорить: «А щодо мене, то я втратив би самоповагу, якби погодився дати наше місто на відкуп багатьом з тих, хто рветься у міську раду та на крісло мера. Цю корупційну карусель треба припинити за будь-яку ціну і це вже питання і завдання хмельницьких виборців, усіх хмельничан, яких закликаю взяти найактивнішу участь у місцевих виборах 25 жовтня. Зрештою, маю своє бачення завтрашнього дня нашого міста і ці погляди поділяють багато хмельничан».

Chernilevskiy dzhinsa

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону офіційні повідомлення в період виборчого процесу про дії кандидатів, пов’язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, не є передвиборною агітацією. Однак у інтерв’ю, яке, до речі, висвітлює роботу в. о. міського голови у суто позитивному контексті, прослідковуються ознаки прихованої реклами кандидата та «антиагітації».  Зокрема у наведених вище цитатах, оскільки вони спонукають читачів не голосувати за певних кандидатів (ч. 1 ст. 54).

Варто додати, що ідентичне інтерв’ю можна побачити у обласній щотижневій рекламно-інформаційній газеті «Подільська пропозиція», яку хмельничани безкоштовно отримують у свої поштові скриньки. А наявність однакового матеріалу у кількох ЗМІ може свідчити про його замовний характер.

Chernilevskiy dzhinsa1

У газеті «Проскурів» є також інформація про партійні конференції місцевих організацій ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина» (в рубриці «Життя партійне»), проте немає публікацій про засідання осередків інших політичних сил, які відбулися у ті ж дні. Щоправда, редакція завбачливо зазначає, що інформацію про них «обов’язково надаватиме».

Chernilevskiy dzhinsa1

ОПОРА нагадує журналістам, що відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації усіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та можливостей. А висвітлення виборчого процесу в засобах масової інформації всіх форм власності, у тому числі в інтерв’ю, дискусіях та дебатах, а також інформаційних повідомленнях, програмах новин і поточних подій, має здійснюватися на засадах об’єктивності, неупередженості та збалансованості

Тижневик «Подільські вісті», що вийшов  1 жовтня, підготував огляд «добрих справ», якими партія «За конкретні справи» вітала мешканців обласного центру з річницею міста. У публікації «Команда політичної партії «За конкретні справи» привітала хмельничан з Днем міста» (рубрика «Добрі справи»), на наш погляд,  прослідковується бажання авторів прихилити виборців на бік політичної сили.

Відповідно до ч. 5 ст. 57 Закону повідомлення про проведення видовищних чи інших публічних заходів на підтримку місцевої організації партії, кандидата або про підтримку зазначених заходів місцевими організаціями партій, кандидатами, політичними партіями, місцеві організації яких є суб’єктами відповідного виборчого процесу, належить до політичної реклами, тож має бути відповідно означене.

Za konkretní spravi dzhinsa

Привертає увагу і така цитата з тексту: «Як завше, очільники партії подбали про коштовні, а подекуди й про дуже коштовні подарунки. Так, серед глядачів розіграли безліч призів: починаючи з футбольних м’ячів, завершуючи пральною машиною».

Однак, згідно з ч. 4 ст. 60 Закону забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг.

Нагадаємо, що з гідно з ч. 2 ст. 160 Кримінального кодексу України пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років. А прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права, незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк (ч. 1 ст. 160 ККУ).

Позитивна оцінка авторами діяльності партії теж може розцінюватися як прихована реклама: «У ці скрутні, важкі часи так не вистачає радості і добрих подій, добрих справ. Не кожен піде зараз на такі витрати для людей, як це робить повсякчас команда «За конкретні справи».

Ознаки «джинси» вбачаємо і в публікації «Аграрії роблять крок у майбутнє», яку «Подільські вісті» подають під рубрикою «Здорова земля – здорова нація».

Agrarna partíya dzhinsa

«Аграрна партія України, – йдеться у статті, – пропагує ідею органічного землеробства, а відтак – екологічно чистих продуктів харчування для населення». І ще: «Земля – єдиний ресурс в Україні, який не є товаром. Аграрна партія підтримує ідею продовження мораторію на її продаж. А також усіляко сприятиме збереженню її якості. Задля цього аграрії мусять об’єднуватись і йти на вибори, аби мати своїх представників у владі».

Така інформація може спонукати виборців голосувати за партію, тож цілком ймовірно, що стаття має замовний характер. До того ж аналогічна публікація є і в міськрайонній газеті «Шепетівський вісник», але вже позначена як реклама:

Agrarna partíya reklama

Ще одна публікація з ознаками «джинси» – «Олег Ляшко: Арешт Мосійчука – агонія режиму» вийшла у «Подільських вістях» під рубрикою «Точка зору». Оцінка факту арешту у матеріалі подається суто з позиції Радикальної партії Олега Ляшка, без коментарів представників інших політичних сил, що може свідчити про необ’єктивність зроблених висновків.

Як бачимо, з появою офіційних кандидатів ситуація не змінилася: політичну рекламу виборцям і надалі пропонують під найрізноманітнішими рубриками, намагаючись у такий спосіб створити позитивний імідж різним політичним силам і ввести в оману виборця.

За коментарями звертайтеся: Андрій Попик, координатор кампанії спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Хмельницькій області, +380979351390, opora.khm@gmail.com

Моніторинг парламенту | Веб-сайт| Фейсбук | Твіттер

(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.

facebook logos PNG19750 greytwitter PNG29 grey2instagram greyyoutube PNG19 greyOPORA Githubtelegram PNG34 greyAndroid grey

digest gray

Статті/блоги

  • 31 липня 2018Олександр Клюжев, Юрій Лісовський, Роберт Лорян, Василь КосийЯк на Київщині чорт вибори вкрав. Казка 2: Зникнення каретиЯкщо у Київській обласній раді карета перетворилась на гарбуз, то у Васильківському районі карета просто зникла  
  • 27 липня 2018Василина ДуманСон розуму породжує чудовиськ. Ґонзо-спостереження за місцевими виборамиДо найближчих виборів ще більше ніж півроку, а простір навколо вже лускається від агіток. Старі дискредитовані політики лізуть в очі і вуха з білбордів і тв-реклами. Нові дискредитують себе лютим популізмом.  
  • 26 липня 2018Катерина ЖемчужниковаЗовнішня реклама політичних сил на Донеччині за 8 місяців до виборівПоступово реклама представників політичних сил витісняє традиційний контент бордів у Донецькій області. Враховуючи зміну цінностей та електоральних уподобань у мешканців, регіон стає більш цікавим для політичної конкуренції. То хто вже розпочав формувати прихильність у майбутніх виборців завдяки зовнішній рекламі на Донеччині?  
  • 26 липня 2018Альона МельніковаРозплата за фальсифікації: як засудили членів Черкаської виборчої комісіїНавіть через три роки порушники законодавства продовжують отримувати покарання за фальсифікації на місцевих виборах 2015 року.  Не так давно Соснівський районний суд у місті Черкаси виніс вирок голові та секретарю Черкаської обласної комісії, які у 2015 році підробили результати виборів депутатів обласної ради.   
  • 26 липня 2018Олександр Клюжев, Юрій Лісовський, Роберт Лорян, Василь КосийЯк на Київщині чорт вибори вкрав. Казка 1: Перевтілення обранихЯка ймовірність у кандидата стати депутатом, коли навіть за офіційним підрахунком голосів виборці його не обрали?   
  • 23 липня 2018Ольга АйвазовськаДно, або "заживемо потім"!Українська політика — непередбачувана й непослідовна, тому прогнози щодо перспектив отримати нову Центральну виборчу комісію "незабаром" за останні чотири роки перетворилися на чорний гумор.   
  • 18 червня 2018Святослав БабіляЯк отримати дані голосувань депутатів міської ради за 5 хвилинЯкщо Ви хочете знати, як працює міська рада, наскільки активні депутати, хто з депутатів є найбільшим прогульником тощо. Ми підготували коротку інструкцію, як це зробити швидко та без значних часових затрат.  
  • 14 червня 2018Катерина ЖемчужниковаЗбройний напад на виборчу дільницю. Про вибори, медіа, Google і ще дещоЯкі у вас асоціації зі словом «майське»? Неграмотний переклад із російської? Назва населеного пункту, що дісталася йому з радянської спадщини нашої історії? Село ледь не в кожній області в Україні? І щодо всіх пунктів будете праві. Але саме зараз давайте згадаємо село Майське Синельниківського району Дніпропетровської області.  
  • 14 червня 2018Rada4YouХарків. Як працює Харківська міська рада?Команда rada4you дійшла до аналізу депутатів Харківської міської ради.   
  • 13 червня 2018Катерина ЖемчужниковаТри причини, чому в Україні необхідно запровадити невідворотність покарань за виборчі злочиниУже восени цього року офіційно розпочнеться виборча кампанія президентських виборів – 2019, яка плавно переросте у передвиборчу кампанію парламентських виборів – 2019 та місцевих у 2020 році. Але як часто українське суспільство обертається назад та згадує виборчі процеси попередніх років? Чи дійсно у цих питаннях нас можна назвати суспільством із...  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2018