Opora

ОПОРА організувала паралельний підрахунок голосів на останові статистичної вибірки дільниць, з яких спостерігачі отримують репрезентативний результат виборів за списками політичних партій (в єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі). Дослідження здійснювали 1 477 спеціально навчених спостерігачів ОПОРИ. Активісти відслідковували весь процес голосування, процедуру підрахунку та фіксували фактичні дані з протоколів, результатам яких довіряли. ППГ не є опитуванням, а точним методом оцінки результатів з первинних протоколів ДВК, які отримуються з дільниць, обраних за соціологічною вибіркою. 

Дані отримані на основі 1 473 із 1 477 дільниць, які потрапили до вибірки (99.7 %, 791 384 голосів). ОПОРА має 99 % впевненості, що коли ЦВК оголосить остаточні результати, то вони матимуть такий вигляд:
 
PVT OPORA parlament 2
 

Паралельний підрахунок голосів ОПОРИ: питання і відповіді

Що таке ППГ?

Паралельний підрахунок голосів (ППГ) є ефективним методом, який застосовують незалежні громадські спостерігачі для систематичної оцінки голосування в день виборів, включаючи підрахунок результатів на виборчих дільницях. ППГ дає можливість незалежно перевірити офіційні результати, оголошені Центральною виборчою комісією (ЦВК). ППГ здійснюється на основі звітів спеціально підготованих спостерігачів, які оцінюють якість процесу на виборчих дільницях. На відміну від екзит-полів, ППГ не включає опитування громадян щодо здійсненого ними вибору. При ППГ відбувається підрахунок фактичної кількості голосів, відданих виборчій дільниці, яка включена до моніторингу. Цей метод успішно використовується громадськими організаціями для оцінки процесу голосування в день виборів у багатьох країнах світу, включаючи Болгарію, Румунію та Грузію.

Чому потрібно проводити ППГ?

Належне проведення ППГ забезпечує оперативний аналіз виборчого процесу на основі первинних фактичних даних, отриманих зі звітів спостерігачів. ППГ може підтвердити офіційні результати та підвищити довіру до якісно проведених виборів. ППГ також може викрити фальсифікації або показати проблеми виборчого процесу та оцінити можливість їхнього впливу на результати виборів. Отож, ППГ зменшує можливість виникнення політичного конфлікту.

Яку інформацію надає ППГ?

ППГ дозволяє отримати достовірні статистичні дані, на основі яких базується оцінка виборчого процесу. Спостерігачі використовують стандартизовану форму, яка дозволяє їм оцінити перебіг дня виборів та результати голосування. ППГ дозволяє збирати два типи інформації:

1.Інформація про перебіг процесу:

Спостерігачі використовують стандартизовану форму, яка дозволяє оцінити рівень дотримання виборчих процедур, процесу голосування та підрахунку голосів.

Приклад якісних даних ППГ, здійсненого ОПОРОЮ під час виборів Президента України в 2014 р.:

Члени ДВК підписали протоколи за результатами голосування в 99 % виборчих дільниць. Тільки в 1,1 % виборчих дільниць члени ДВК додали окрему думку до протоколу.

ППГ дозволяє визначити, чи процес підрахунку голосів правильно відображає результат волевиявлення громадян та проводити спостереження за голосуванням протягом дня, щоб визначити, чи є суттєві проблеми.

2. Офіційні результати виборів по пропорційній складовій, відповідно до протоколів ДВК:

 • Дані опрацьовуються тільки після того, як інформація про проведення виборів підтверджує, що голосування та підрахунок голосів були проведені належним чином.
 • ППГ може з високою чіткістю (оскільки межа похибки є низькою) відображати явку та результат голосування по пропорційній складовій.

Наскільки точними є результати ППГ?

Під час виборів Президента у травні 2014 р., 861 148 українців проголосувало на 1 500 виборчих дільницях, обраних за допомогою статистичної вибірки для проведення ППГ. Межа похибки за голосами, відданими за Юлію Тимошенко була +/-0,6 %, а відсотковий результат за ППГ був від 12,6 % до 13,8 %. Офіційний результат, оголошений ЦВК, був у межах даних, отриманих завдяки ППГ – 12,8 %. Для порівняння, найбільший екзит-пол, який проводився на минулих виборах, налічував 17 000 опитаних з 400 дільниць, тож, жоден екзит-пол не дасть таких точних результатів як ППГ.

Що відбувається, якщо фальсифікації відбуваються на рівні ОВК?

Якщо даним, отриманим безпосередньо на ДВК, можна довіряти, то загальні результати встановлюються опосередковано, завдяки статистичному аналізу. У випадку, якщо офіційні результати ЦВК виходять за межі результатів ППГ, то це ставить під сумнів офіційні результати. Проводячи спостереження на виборчих дільницях протягом усього дня, представники ОПОРИ слідкують за процесом голосування. Це дозволяє ОПОРІ оцінити, наскільки точно офіційні результати відображають волевиявлення громадян.

Яким є досвід ОПОРИ в проведенні ППГ?

Громадянська мережа ОПОРА – це неурядова, незаангажована, та фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів, заснована в 2006 році. ОПОРА використовувала метод ППГ під час обох турів виборів Президента в 2010 році, виборів до Верховної Ради України в 2012, повторних виборів до парламенту в 2013 та позачергових виборів Президента цього року.

26 жовтня ОПОРА розгорнула мережу із 1 600 спостерігачів, обраних за допомогою репрезентативної вибірки, для збору інформації та здійснення ППГ. Для моніторингу виборчого процесу під час парламентських виборів у 2014 р. ОПОРА залучила 198 довготермінових спостерігачів в усіх округах, де відбувається голосування.

FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Статті/блоги

 • 15 лютого 2019Євген ГурницькийКіровоградщина: як «виборчі» справи про адмінправопорушення розвалюються в судіУ Кіровоградській області за 27 фактами поліція склала та відправила до суду 32 протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язаних з виборчим процесом. За 10 випадками вже винесено постанови суду, за 17 повідомленнями ще триває перевірка. Представники ОПОРИ проаналізували судові рішення щодо порушення виборчого законодавства під час Президентської виборчої...  
 • 15 лютого 2019Дмитро БаштовийХто на Миколаївщині представлятиме інтереси кандидатів у Президенти?Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах, розташованих у Миколаївській області, та проаналізували інформацію у відкритих джерелах.  
 • 14 лютого 2019Ольга Стрелюк109 кандидатів у Президенти України за 29 роківКампанія з виборів Президента України 2019 року ознаменувалася найбільшою кількістю кандидатів за весь період Незалежності – 44. Наші колеги вже проаналізували, хто вони. Ми вирішили дослідити скільки всього було охочих стати Президентом країни, починаючи з 1991 року, та який рівень підтримки вони здобували.  
 • 13 лютого 2019Дмитро БаштовийПрихована агітація як форма маніпуляціїПриховану агітацію під час чергових виборів Президента України вже використовують 4 суб’єкти виборчого процесу. Дана технологія дає змогу ухилитись від вимог виборчого законодавства та створює неконкурентні умови для всіх учасників виборчих перегонів. Але чи потрібно це розглядати з точки зору недотримання морально-етичних норм та слабкої...  
 • 12 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаМісцеві партійці та екс-депутати: Кому на волинських округах довірили представляти свої інтереси кандидати у ПрезидентиВід початку виборчого процесу до 11 лютого зареєстровано 26 довірених осіб кандидатів в округах, які лежать у межах Волинської області.  Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах та відшукали інформацію про цих людей у відкритих джерелах.  
 • 11 лютого 2019Юрій ЧумакУра, запрацювало!Президент Петро Порошенко 7 лютого 2019 року підписав Указ, який визначає перелік тимчасово окупованих населених пунктів у Донецькій та Луганській областях, а також межі окупованих територій.  
 • 08 лютого 2019Ірина Кирилович Депутатська благодійність: як працює фонд Анжеліки Лабунської на ЖитомирщиніДепутат Житомирської обласної ради Анжеліка Лабунська, яка є головою обласної організації партії ВО «Батьківщина» має власний благодійний фонд «ЛАВ», який активно працює у Житомирській області.     
 • 06 лютого 2019Владислав БаранськийКримінальному провадженню Папієва у лютому виповнюється п’ять років26 лютого кримінальному провадженню № 42014260000000031, відомому також як «справа Михайла Папієва», виповниться п’ять років. Протягом цього час його розслідували прокуратури двох областей. Більше року тому справу, яка довгий час провела в прокуратурі Чернівецької області, було передано слідчому відділу прокуратури сусідньої області - Івано-Франківської. Попри це, вона все ще перебуває на стадії досудового розслідування. Колишньому голові...  
 • 04 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаПозитивні медіа-згадки та «джинса»: як волинські ЗМІ у січні «піарили» кандидатів у президентиВпродовж січня 2019 року спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  аналізували матеріали у друкованих та онлайн-ЗМІ і виявили десятки випадків розміщення матеріалів з ознаками «джинси» на користь кандидатів у Президенти України. Усі матеріали не були марковані належним чином. Окрім того, виявили низку публікацій позитивного змісту про...  
 • 04 лютого 2019Марія Цип'ящукДіти і політичні партіїЧас від часу в інформаційному просторі з’являються повідомлення про те, що політичні партії активно залучають до популяризації своєї діяльності дітей. Наприклад, для роздавання друкованих матеріалів, проведення заходів та акцій тощо. Чи законно це? Давайте розбиратись.  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019