На  сторінках у Facebook, пов’язаних з партійними організаціями, що діють на Хмельниччині, публікують дописи про досягнення органів місцевого самоврядування та державної влади. «Привласнюючи» у такий спосіб проєкти, реалізовані за кошти з місцевого чи державного бюджетів, партії маніпулюють інформацією та створюють собі позитивний імідж напередодні місцевих виборів.

Тенденція до поширення відомостей про здобутки органів місцевого самоврядування та державної виконавчої влади на партійних сторінках у соцмережах стає більш помітною із наближенням виборів. На Хмельниччині такі дописи, зокрема, можна побачити на сторінках «Слуга Народу – Хмельниччина», «Команда_Симчишина», «ЗА Конкретні Справи».

До прикладу, від початку вересня на сторінці «Слуга Народу – Хмельниччина» повідомляли:

Проте в дописі про виділення грошей на ремонт лікарень, подаючи інформацію як довершений факт, не роз’яснюють, що оголошення запитів на засіданні Верховної Ради не означає, що кошти обов’язково виділять. Наразі, як свідчать дані на сайті ВРУ, невідомо ані про стан виконання запитів Сергія Мандзія та Володимира Ватраса, ані про відповіді Кабінету Міністрів України на ці запити.

Утім люди, які читають дописи зі сторінки, часто сприймають повідомлення про проєкти, реалізовані за бюджетні кошти, як безпосереднє досягнення партії. Такий висновок можна зробити з вдячних коментарів. При цьому самі партійці цієї думки не спростовують, дякуючи у відповідь за підтримку.

Схожа ситуація і з постами на сторінці «Команда_Симчишина», яка хоч і зазначає себе в соцмережі як громадську організацію (і така громадська організація з 30.07.2020 року справді існує), проте фактично є також і сторінкою партії з аналогічною назвою – «Команда Симчишина», позаяк тут є інформація про партійний з’їзд та запрошення долучатися до команди. На сторінці, зокрема, транслюють заходи з нагоди відкриття спортивних майданчиків у навчальних закладах міста, повідомляють про будівництво велодоріжок в Хмельницькому. Часто аналогічні відомості подає й сторінка Хмельницької міської ради. Як і в попередньому випадку, під дописами на сторінці «Команда_Симчишина» можемо читати вдячні коментарі.

На «залученні» державних коштів, зокрема з Державного фонду регіонального розвитку, за сприяння народного депутата Олександра Гереги та команди партії «За конкретні справи» наголошують у дописах на сторінці «ЗА Конкретні Справи». Деякі читачі у коментарях при цьому схвально відгукуються про роботу партійців і дякують за допомогу.


У попередні роки ОПОРА, відстежуючи процес виділення державних субвенцій на регіони, неодноразово порушувала тему зловживання бюджетним адміністративним ресурсом, адже розподіл коштів на соціально-економічний розвиток територій здійснювався непрозоро та здебільшого в ручному режимі. Як наслідок, політики використовували розподіл бюджетних грошей для власного піару в регіоні. Тепер правила розподілу коштів змінилися, проте, як бачимо, окремі політики продовжують афішувати своє «сприяння» у залученні фінансів для популяризації себе та насамперед своєї політичної команди в регіоні.

Загалом поширення на сторінках партій у соцмережах дописів про досягнення чинної влади – чи то державної, чи на місцях – можна розцінювати як маніпуляцію задля введення виборців у оману. Таке «привласнення» проєктів, на які фактично були витрачені гроші платників податків, може використовуватися для поліпшення іміджу політичних сил, що вигідно потенційним кандидатам від цих партій на місцевих виборах.

Виникає також питання про дотримання стандартів чесних і вільних виборів та принципу рівних можливостей. Окремі політичні гравці, особливо дотичні до влади (в контексті держави чи на місцях), використовують своє становище та доступ до ресурсів задля власного піару. Водночас проєкти, профінансовані з державного чи місцевого бюджетів і реалізовані державною чи місцевою владою, у жодному разі не можна вважати здобутками конкретних партій.

За коментарями звертайтеся:

Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області

тел.: 097 935 13 90

email: popyk@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)