Opora

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували останні випуски районних газет Тернопільщини та виявили матеріали з ознаками прихованої політичної реклами потенційних кандидатів у президенти.

Найбільше ЗМІ поширили інформаційне повідомлення про падіння рейтингів Анатолія Гриценка «Через Балогу від Гриценка пішов Добродомов – корупційний скандал розгортається…», автором якої є Олександр Малий. Дану публікацію розмістила на своїх сторінках низка видань: «Голос народу» №44, «Вільне Слово» №45, «Зборівська Дзвіниця» №44, «Новини Шумщини» №44, «Воля» №44, «Діалог» №44, «Нова доба» №44, «Вісник Надзбруччя» №14.

Гриценко 1

У останніх випусках газети «Діалог» (Кременецький район) зустрічаються матеріали, присвячені очільнику партії «За життя» Вадиму Рабіновичу. Зокрема є кілька статей із заголовками «Вадим Рабінович: «Влада змушує людей вмирати від голоду або від холоду, але ми націоналізуємо надра і знизимо тарифи втричі», ««За життя» знає, як відродити економіку і повернути на Батьківщину заробітчан», - Вадим Рабінович», «Вадим Рабінович про шоу «Кандидат»: телеглядачі та ми разом обрали дійсно «народного кандидата», і він отримає місце в партії «За життя»!», «Тернопільська обласна організація політична партія «За життя» допомогла покращити умови для навчання діток з особливими потребами». Газета «Діалог» усі ці матеріали маркує літерою латинського алфавіту «R», а на останній сторінці видання подає роз’яснення, що так позначаються публікації поміщені на правах реклами. В той же час, на думку Громадянської мережі ОПОРА, для такого роду повідомлень варто все ж використовувати, згадані у частині 3 статті 9 Закону України «Про рекламу», формулювання («Реклама» чи «На правах реклами»), адже пересічний читач може достеменно не зрозуміти, що ця стаття є опублікована на замовлення певної політичної сили чи потенційного кандидата.

Автором згаданих вище публікацій є Ольга Акішина. Матеріали цієї авторки дублюються у виданнях інших районів: «Народне слово», «Голос народу», «Колос». Наприклад, газета «Голос народу» (Чортківський район) містить публікацію ««За життя» знає, як відродити економіку і повернути на Батьківщину заробітчан», - Вадим Рабінович».

Рабінович 2

Дана інформація може бути спрямована на створення позитивного іміджу народного депутата. У жодному із згаданих вище видань, окрім газети «Колос» Заліщицького району, такого роду матеріали не позначені як ті, що надруковані на правах реклами. «Колос» трактує подібні повідомлення як політичну рекламу.

У друкованих районних газетах зафіксовано публікації про лідерів ВО «Батьківщина» та Радикальної партії Ляшка, які теж можуть мати ознаки прихованої політичної реклами. У виданнях від 9 листопада «Воля» №45 (Теребовлянський район) та «Народне Слово» №45 (Збаразький район) є ідентичні статті «Олег Ляшко: Тарифи на газ та опалення – під мораторій. Лідер РПЛ очолив хрестовий похід проти захмарної комуналки» та «Тимошенко запропонувала якісну стратегію миру та безпеки». Матеріали розміщені у рубриці «Політика», але без позначок про те, що це політична реклама.

Ляшко 2

Тимошенко 2

На сторінках періодики «Колос» №12 (Заліщицький район) та «Новини Шумщини» №44 (Шумський район) опубліковано статтю «Навіщо Тимошенко зустрічалась з каталонським сепаратистом?» про зустріч лідерки ВО «Батьківщина» з організатором референдуму про від’єднання Каталонії від Іспанії Карлосом Пучдемоном. Такі публікації можуть мати ознаки антиреклами.

Тимошенко 3

Варто зазначити, що виборчий процес розпочнеться лише 31 грудня, тому дані матеріали не підпадають під дію Закону України «Про вибори Президента України». Однак у друкованій пресі вони можуть містити ознаки замовних.

Нагадуємо, що поширення прихованої реклами забороняється українським законодавством, де передбачено захист споживачів реклами від прихованої реклами. У Законі «Про рекламу» (стаття 9 пункт 3) це питання регулюється наступним чином: інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами". А в пункті 5 цієї статті зазначено: прихована реклама забороняється.

За коментарями звертайтесь:

Ольга Галушка, координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами в Тернопільській області

тел.: 0932380812

e-mail: ternopil@opora.org.ua

Марія Домська, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області.

FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Статті/блоги

  • 15 лютого 2019Євген ГурницькийКіровоградщина: як «виборчі» справи про адмінправопорушення розвалюються в судіУ Кіровоградській області за 27 фактами поліція склала та відправила до суду 32 протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язаних з виборчим процесом. За 10 випадками вже винесено постанови суду, за 17 повідомленнями ще триває перевірка. Представники ОПОРИ проаналізували судові рішення щодо порушення виборчого законодавства під час Президентської виборчої...  
  • 15 лютого 2019Дмитро БаштовийХто на Миколаївщині представлятиме інтереси кандидатів у Президенти?Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах, розташованих у Миколаївській області, та проаналізували інформацію у відкритих джерелах.  
  • 14 лютого 2019Ольга Стрелюк109 кандидатів у Президенти України за 29 роківКампанія з виборів Президента України 2019 року ознаменувалася найбільшою кількістю кандидатів за весь період Незалежності – 44. Наші колеги вже проаналізували, хто вони. Ми вирішили дослідити скільки всього було охочих стати Президентом країни, починаючи з 1991 року, та який рівень підтримки вони здобували.  
  • 13 лютого 2019Дмитро БаштовийПрихована агітація як форма маніпуляціїПриховану агітацію під час чергових виборів Президента України вже використовують 4 суб’єкти виборчого процесу. Дана технологія дає змогу ухилитись від вимог виборчого законодавства та створює неконкурентні умови для всіх учасників виборчих перегонів. Але чи потрібно це розглядати з точки зору недотримання морально-етичних норм та слабкої...  
  • 12 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаМісцеві партійці та екс-депутати: Кому на волинських округах довірили представляти свої інтереси кандидати у ПрезидентиВід початку виборчого процесу до 11 лютого зареєстровано 26 довірених осіб кандидатів в округах, які лежать у межах Волинської області.  Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах та відшукали інформацію про цих людей у відкритих джерелах.  
  • 11 лютого 2019Юрій ЧумакУра, запрацювало!Президент Петро Порошенко 7 лютого 2019 року підписав Указ, який визначає перелік тимчасово окупованих населених пунктів у Донецькій та Луганській областях, а також межі окупованих територій.  
  • 08 лютого 2019Ірина Кирилович Депутатська благодійність: як працює фонд Анжеліки Лабунської на ЖитомирщиніДепутат Житомирської обласної ради Анжеліка Лабунська, яка є головою обласної організації партії ВО «Батьківщина» має власний благодійний фонд «ЛАВ», який активно працює у Житомирській області.     
  • 06 лютого 2019Владислав БаранськийКримінальному провадженню Папієва у лютому виповнюється п’ять років26 лютого кримінальному провадженню № 42014260000000031, відомому також як «справа Михайла Папієва», виповниться п’ять років. Протягом цього час його розслідували прокуратури двох областей. Більше року тому справу, яка довгий час провела в прокуратурі Чернівецької області, було передано слідчому відділу прокуратури сусідньої області - Івано-Франківської. Попри це, вона все ще перебуває на стадії досудового розслідування. Колишньому голові...  
  • 04 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаПозитивні медіа-згадки та «джинса»: як волинські ЗМІ у січні «піарили» кандидатів у президентиВпродовж січня 2019 року спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  аналізували матеріали у друкованих та онлайн-ЗМІ і виявили десятки випадків розміщення матеріалів з ознаками «джинси» на користь кандидатів у Президенти України. Усі матеріали не були марковані належним чином. Окрім того, виявили низку публікацій позитивного змісту про...  
  • 04 лютого 2019Марія Цип'ящукДіти і політичні партіїЧас від часу в інформаційному просторі з’являються повідомлення про те, що політичні партії активно залучають до популяризації своєї діяльності дітей. Наприклад, для роздавання друкованих матеріалів, проведення заходів та акцій тощо. Чи законно це? Давайте розбиратись.  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019