За повідомленням спостерігачів ОПОРИ, автобус, що віз людей до села Чмирівка, зупинили на трасі між селами Запорізьке та Чмирівка Луганської області працівники поліції, які перед тим отримали інформацію про те, що ним може здійснюватися підвезення виборців.

Коли поліція зупинила автобус, то водій пояснив, що здійснював рейс на замовлення (надав поліції відповідний договір) і показав маршрутний лист, де було вказано, що він рухається за маршрутом Северодонецьк-Чмирівка, і везе людей на загальні збори, котрі мали відбутися в с. Чмирівка за адресою вул. Повітрянофлотська, 52а.

Проте, самі пасажири розповіли, що їхали на виборчі дільниці голосувати й почали залишати автобус й пішли до ДВК пішки (йти залишалося понад кілометр). Виявилося, що з Сєвєродонецька автобус їхав порожнім, а виборців забирав уже в Чмирівці, розвозячи на віддалені вулиці с. Запорізьке.

Крім того, зафіксовано факт підвезення виборців шкільним автобусом (підтвердження на відео №2).

Як стало відомо спостерігачам ОПОРИ, з проханням надати декілька таких автобусів до Старобільської РДА зверталися сільради Вишнівської, Бутівської та Чмирівської сільських рад, й у РДА, за сприяння відділу освіти, це прохання задовільнили, надавши декілька шкільних автобусів, а також автобусів Луганського національного університету ім. Шевченка.

Згідно з представленими водієм документами, автотранспорт наданий для перевезення виборців у зв’язку з складними погодніми умовами та віддаленістю сіл громади .

Перевірка поліції щодо цих фактів наразі триває.

Закон України «Про місцеві вибори» не визначає підвезення виборців безпосередньо як правопорушення, проте така ситуація в масових проявах може відкривати можливості для низки порушень з боку організаторів такого підвезення. Наприклад, можливість проводити агітацію за когось із кандидатів, що заборонено частиною 4 статті 60 Закону України «Про місцеві вибори»«Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг. Забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації».

Підвезення виборців, яке є наданням їм безкоштовної послуги перевезення, у випадку, якщо воно поєднане з агітацією, може вважатися непрямим підкупом виборців.

Відповідно до частини 2 статті 160 Кримінального кодексу України, пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов`язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права чи права на участь у референдумі (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії, місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі), - караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Поліція проводить перевірку за даними фактами.

У разі виявлення порушень виборчого процесу звертайтесь за телефоном гарячої лінії: 044 591 44 44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).

 

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори16; #elect_ua; #opora; #опора)

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 11 та 18 грудня 2016 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.