Станом на червень 2023 року за кордоном перебуває 8 млн 177 тис. громадян України, тобто близько 20% населення нашої держави до 24 лютого 2022 року. Це дані українського МЗС, які Громадянська мережа ОПОРА отримала у відповідь на запит. Утім, точної інформації про кількість українських переселенців за кордоном немає, адже різні інституції використовують різні методології підрахунку. ОПОРА проаналізувала та зіставила всі наявні дані, щоб отримати якомога точніші показники.

Важливим джерелом інформації про актуальну кількість мешканців України можуть бути дані мобільних операторів. За даними Національної комісії з питань регулювання зв'язку (НКЕК), станом на червень 2023 року в Україні було 48,3 млн активних карток мережі мобільного зв’язку. Оскільки у звіті цієї комісії вказано, що в середньому на 100 жителів України припадає 143 SIM-картки, можна припустити, що нині на території нашої держави мешкає не більше як 33,8 млн громадян. Використовуючи такий самий спосіб розрахунку, можемо припустити, що кількість мешканців України станом на 6 червня 2023 року порівняно з 31 грудня 2021 року зменшилася на понад 7 млн осіб.

Згідно з даними української Державної прикордонної служби, різниця між виїздами  за межі країни та в’їздами з 24 лютого 2022 року до 1 травня 2023 року є від’ємною та становить 2 млн 686 тис. осіб. За квітень 2023 року від’ємне міграційне сальдо зросло на 31 тис. перетинів. Також помітна велика хвиля виїзду за кордон впродовж грудня 2022 — березня 2023 року, коли від’ємне сальдо зросло на понад 1,8 млн осіб. Її причиною можуть бути блекаут і масовані російські обстріли в той період.

Кількість громадян України, які вимушено покинули територію держави через російське повномасштабне вторгнення, можна порівняти з депопуляцією за всі роки незалежності. З 1991 року до 24 лютого 2022 року населення України скоротилося на понад 8 млн осіб. Річне скорочення населення, за даними Держстату, сягало понад 420 тис. осіб.

Натомість міжнародні організації підраховують кількість українців за кордоном на основі опублікованої або отриманої від органів влади понад 40 країн інформації. Зокрема, враховують і дані про 1,3 млн громадян України в Росії та Білорусі, що викликає сумніви. Нині Україні не відомо, скільки її громадян перебуває на території країн-агресорів і, тим паче, скільки з них виїхали туди добровільно, а скількох окупаційні війська депортували примусово.

З інформації, опублікованої Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), можна припустити, що з 24 лютого минулого року з України виїхало та не повернулося близько 6,29 млн осіб. Із середини жовтня 2022 року ця цифра продовжує зростати. Також, не беручи до уваги російські та білоруські дані, відзначимо, що з 24 лютого 2022 року до 26 червня 2023 року зафіксовано 20,64 млн виїздів з України та 14,34 млн в’їздів.

За даними опитування ООН (грудень 2022 — січень 2023), 65% респондентів планують повернутися до України «одного дня», але лише 12% планували зробити це протягом 3 наступних місяців. Тож, імовірно, повернення додому українців вимагатиме значних зусиль України і держав-партнерів для створення сприятливих безпекових, гуманітарних та економічних умов.

Повний текст дослідження за посиланням: https://www.oporaua.org/report/viyna/24791-kilkist-ukrayintsiv-ta-yikh-migratsiia-za-kordon-cherez-viinu-doslidzhennia-gromadianskoyi-merezhi-opora

Нагадаємо, що ОПОРА системно вивчає суспільно-політичні настрої українців за кордоном та міграційні процеси українського населення після російського повномасштабного вторгнення. Так, соціологічне опитування серед українців у Польщі 2022 року показало, що вони зберігають більший зв’язок з Україною та українським суспільно-політичним життям, ніж інтегруються в польське суспільство. 85% українців у Польщі планують повернутися в Україну, адже тут залишилися робота, житло, родина та друзі. Головним бар’єром для повернення залишається небезпека для життя. Так, лише 10% опитаних планують повернутися найближчим часом, 39% повернуться, коли в їхньому регіоні буде безпечно, а 27% — коли безпечно буде в усій країні.

Цю публікацію підготовлено в межах проєкту «Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС», який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є винятковою відповідальністю Громадянської мережі ОПОРА і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.