У зв’язку із публічно оголошеними намірами розглянути питання скасування депутатської недоторканності у перший день роботи Верховної Ради України IX скликання Громадянська мережа ОПОРА закликає новообраних народних депутатів України відповідально та шляхом вивчення міжнародних стандартів підходити до розв’язання цього питання. Рішення, прийняті на основі лише популярності передвиборчих обіцянок, потенційно здатні суттєво послабити інституційну спроможність парламенту та незалежність його депутатів. 

Рекомендації авторитетних міжнародних організацій, зокрема і Венеціанської комісії, засвідчують необхідність врахування  стану розвитку верховенства права в країні під час вирішення питання щодо недоторканності депутатів парламенту. 

Повне скасування недоторканності депутатів може бути небезпечним для функціонування та автономії парламенту в країнах із вразливою демократією та масштабними корупційними практиками. На жаль, Україна досі належить до таких країн, а тому Верховна Рада України зобов’язана попередити ризики тиску на депутатів або їх переслідування з політичних мотивів. 

У своєму висновку від 2015 р. Венеціанська комісія зазначила, що стан верховенства права в Україні не дозволяє повністю скасувати депутатську недоторканність. Ця Комісія рекомендувала Україні використати альтернативні механізми, здатні одночасно запобігти втручанню в діяльність парламенту і в той же час сприяти боротьбі з корупцією.

ОПОРА закликає  Верховну Раду України напрацювати варіанти обмеження депутатської недоторканності, а не йти ризикованим шляхом  її повного скасування.

Недоторканність має різні прояви та може бути знята частково, але необхідно гарантувати парламентарю повне право на прийняття рішення без остраху стати об’єктом політично вмотивованого переслідування. Натомість при вчиненні кримінального злочину може бути спрощена процедура проведення слідчих дій та вручення підозри, щоб недоторканність не стала передумовою для безкарності.  

Не менш важливим є забезпечення можливості для новообраних депутатів самостійно вивчити проблематику і свідомо визначитися щодо ризиків повного скасування недоторканності. 

Закликаємо народних депутатів ІХ скликання сконцентруватися на глибинних трансформаціях, передбачених Дорожньою картою щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України. Цю карту реформ підготувала Місія Європейського парламенту з оцінки потреб на початку 2016-го року, і вона є комплексною відповіддю на проблеми в діяльності парламенту.  

Новий парламент вимагає системності, а не поспішних рішень.