Впродовж 16:00-20:00 спостерігачі ОПОРИ продовжували спостереження за перебігом повторного голосування і оцінювали якість дотримання виборчого законодавства суб’єктами виборчого процесу. Станом на момент закриття виборчих дільниць можна констатувати достатньо високий рівень адміністрування виборів з боку членів ДВК і відсутність критичних зловживань на цьому етапі голосування, які могли б вплинути на результати волевиявлення. Загальна статистика і типологія зафіксованих спостерігачами порушень є співмірною з ситуацією, яка мала місце під час голосування 25 жовтня 2020 року в цей же проміжок часу.

Практика видачі членами комісій виборцям бюлетенів за відсутності в них належних документів є ключовою проблемою на завершальному етапі голосування – на 2,31% ДВК спостерігачі виявляли подібні випадки. Лояльне ставлення учасників виборчого процесу до ситуацій, в яких ідентифікація виборця з метою видачі бюлетеня відбувається на підставі неформальної комунікації і досвіду знайомств між виборцями і членами комісій (а не паспорта громадянина України), стимулює зневагу до закону і безвідповідальну поведінку з боку самих виборців, а також містить ризики цілеспрямованих спроб сфальсифікувати вибори, використовуючи таку практику. Під час голосування 25 жовтня такі ж порушення були зафіксовані на 2,78% ДВК (в період між 16:00-20:00).

Іншою поширеною проблемою на завершальній стадії повторного голосування, як і протягом попередніх годин, були зловживання, що проявлялися в спробах розкриття таємниці голосування шляхом фотографування бюлетеня (зафіксовано на 1,54% ДВК) або голосування виборцями за межами кабінки чи демонстрації ними виборчого бюлетеня (так само зафіксовано на 1,54% ДВК). Статистика випадків фотографування бюлетенів дещо збільшилася порівняно з виборами в першому турі. Тоді такі ж зловживання були зафіксовані на 0,65% ДВК. Небезпека подібних порушень полягає в тому, що вони можуть вказувати на застосування технологій контрольованого голосування, тому потребують особливої уваги і реагування з боку правоохоронних органів.

Ближче до кінця дня з’явилися поодинокі випадки, що вказують на спроби незаконного вкидання бюлетенів в скриньки – на 0,77% ДВК спостерігачі сигналізувати про наявність таких фактів.

В цілому ж голосування в завершальні години пройшло в безконфліктній атмосфері й було організовано в спосіб, що уможливлював виборцям повноцінно реалізувати активне виборче право. Спостерігачі повідомили, що на 98,46% ДВК не були помітні черги на момент закриття виборчих дільниць, що зумовлено насамперед низькою активністю виборців, а також належною організацією процесу голосування. За оцінками спостерігачів ОПОРИ, на дільницях не було суттєвих порушень, які могли вплинути на результати голосування. Разом з тим на 10% дільниць мали місце незначні процедурні порушення.  

Спостерігачі ОПОРИ постійно працюють на 133 виборчих дільницях, рівномірно розподілених по усій країні. Перед початком спостереження ОПОРА провела для них 2 раунди навчань та спеціальних  симуляцій по роботі у день голосування з моделюванням можливих ситуацій та інцидентів. Розподіл спостерігачів відбувався за випадковою стратифікованою вибіркою. Максимальна похибка для цього звіту не перевищує 5,18%. Статистично базоване спостереження ОПОРИ – це незалежна діяльність, що проводиться тільки ОПОРОЮ з наміром надати незалежну інформацію щодо ходу виборів.

Станом на 20:00 від початку підготовчого засідання спостерігачі ОПОРИ повідомили про виявлення більше 80 інцидентів порушення виборчого законодавства. У період між 12:00 та 17:30 було зафіксовано близько 25 правопорушень, а між 17:30 та 20:00 - ще близько 7. 

Перешкоджання спостереженню

Спостерігача на виборчій дільниці №511188 в місті Одеса члени комісії протиправно позбавили права перебування на засіданні, провівши щодо цього незаконне голосування. Конфлікт мав місце у зв’язку з тим, що комісія почала проставляти підписи на листах для пакування виборчої документації, після зауваження спостерігача вони віддали йому на збереження ці листи, розмовляючи з юристом ОПОРИ по телефону, спостерігач вийшов за межі приміщення для голосування. Мотивуючи тим, що начебто спостерігач виніс за межі дільниці виборчу документацію, комісія позбавила його права перебування на засіданні, провівши щодо цього голосування. Нагадуємо, що комісія не вправі з 8:00 до 20:00 під час проведення голосування виборців приймати будь-які рішення,  комісія приймає рішення виключно на засіданні.

На виборчій дільниці №141044 в місті Краматорськ члени комісії перешкоджали спостерігачу робити фото скриньки для голосування виборців з ознаками респіраторного захворювання з дистанції ближче 10 метрів.

Присутність сторонніх осіб

Інцидент мав місце на виборчій дільниці №590935 в м. Сумах в приміщенні для голосування присутній депутат місцевої ради; на виборчій дільниці №70799 в місті Луцьку в приміщенні для голосування був присутній депутат обласної ради Ігор Курилін від партії “За майбутнє”, комісія хотіла зареєструвати його, проте він не показав жодних документів, від реєстрації відмовився, на зауваження спостерігача не регував, після звернення до поліцейських та розмови з ними - покинув разом з поліцейськими приміщення виборчої дільниці.

Також зафіксовано на дільниці № 511247 в Одесі, директор дитсадка в якому знаходиться дільниця регулярно навідується в приміщення для голосування, аргументуючи це турботою за збереження майна.

Ознаки контрольованого голосування

На виборчій дільниці № 511247 в місті Одеса в скриньці зафіксовані 5 бюлетенів з однаковою позначкою “Л”; на виборчій дільниці № 511235 специфічні позначки  “1”, “Ж”.

Може мати ознаки контрольованого голосування інцидент на дільниці 511220 в місті Одеса, де в приміщенні для голосування встановлена камера. Камера поки не працює,  проте голова виборчої комісії повідомила, що камера транслюватиме запис  під час підрахунку голосів для “Опозиційної платформи - За життя”.

Голосування без документів

Зафіксована видача виборчого бюлетеня без паспорта №511315 Одеса (виборцю видали бюлетень за закордонним паспортом).

Фотографування

Фотографування виборчих бюлетенів виявлено на виборчих дільницях №511325, №511247 в місті Одеса, №681330 в Кам’янці-Подільську; №650740 в місті Херсон, на виборчій дільниці №320772 в місті Українка виборець сфотографував виборчий бюлетень та порвав його.

Інше:

  • На виборчих дільницях №511169, №511354, №511169, №511354  у місті Одеса виборці проголосували не в кабіні для таємного голосування. 
  • На виборчій дільниці №320772 в місті Українка спостерігач від суб’єкта виборчого процесу давав консультації виборцю щодо голосування.
  • Демонстрацію родичам виборчого бюлетеня зафіксовано в місті Кам’янець-Подільському  на виборчій дільниці № 681353; по двоє осіб заходили в кабіну на виборчій дільниці № 511354 в місті Одеса.
  • Видача бюлетенів одним членом комісії на виборчій дільниці № 680547, № 511370 мала місце в місті Одеса, на дільниці № 681336 в Кам’янці-Подільську; на дільницях № 590951, 590958 в місті Суми.
  • Опломбування скриньки вже під час голосування на виборчій дільниці № 511186 відбулося  в місті Одеса.
  • На виборчій дільниці №511398 в Одесі виборець вкинув бюлетень в переносну скриньку, в якій вже були бюлетені для голосування за місцем перебування, фактично зараз кількість бюлетенів у скриньці перевищує кількість виборців, включених до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування, що має мати, відповідно до Виборчого кодексу, наслідком визнання бюлетенів у переносній скриньці такими, що не підлягають врахуванню. Разом з тим, голова комісії вважає, що цей бюлетень слід рахувати  окремо, разом з бюлетенями в стаціонарних скриньках, та визнавати бюлетені в скриньці такими, що підлягають врахуванню.
  • У поліцію надійшло звернення, що в одного з членів Кам'янець-Подільської ТВК виявлено COVID-19, і комісія відмовляється далі працювати, з'ясували, що жодних доказів COVID-19 в членів  ТВК не виявлено, проте частина членів відмовилася від участі в подальшому засіданні, хоча необхідний для продовження засідання кворум зберігся.