Opora

 Резюме

Процес формування дільничних виборчих комісій у виборчому окрузі № 205 супроводжувався численними публічними конфліктами та протистоянням між суб’єктами виборчого процесу за участю правоохоронних органів та широкої громадськості. На підставі порушення кримінального провадження за фактом зловживанням службовими особами ОВК своїми повноваженнями, прокуратурою Чернігівської області напередодні процедури жеребкування було вилучено з ОВК подання щодо кандидатур до складу ДВК. Вилучення документів, яке могло поставити під загрозу  можливість чесного і прозорого формування ДВК, відбувалося з порушенням чинних процесуальних норм і за одноосібною згодою голови окружної виборчої комісії № 205 Михайла Пунька. Після громадських мітингів і пікетів та втручання кандидатів і народних депутатів документи було повернуто до ОВК і робота комісії продовжилася в нормальному режимі. 

Окружна виборча комісія № 205 була наділена повноваженнями з утворення 83 дільничних виборчих комісій. Усі зареєстровані кандидати мали можливість подати по одному представнику до складу кожної ДВК округу. За результатами жеребкування 114 кандидатів хоча й отримали представництво  у відповідних комісіях, але через надмірну кількість учасників жеребкування рівень їх представленості в комісіях округу виявився дуже низьким. В середньому кожен з кандидатів представлений лише в 9 (з 83) ДВК округу. 13 кандидатів взагалі не мають свого формального представництва в ДВК. 

Найбільше представництво в складі ДВК отримали партії, фракції яких зареєстровані у Верховній Раді поточного скликання. Закон надав їм можливість делегувати своїх кандидатур до складу ДВК (по 1 до кожної ДВК) в обов’язковому порядку, а не за результатами жеребкування. Цим правом скористалися усі 6 парламентських фракцій, подавши своїх представників до складу абсолютної більшості ДВК округу. А «Опозиційний блок» має представництво у складі всіх 83 ДВК округу.  

Усі суб’єкти разом внесли до ОВК 9 834 подань, з яких комісією було допущено до жеребкування 9 473. ОВК відхилила 361 кандидатуру через виявлення в списках подань «двійників», неповнолітніх осіб та кандидатів у народні депутати. Наявність «двійників» у списках кандидатів свідчить про безвідповідальний та технологічний підхід кандидатів (партій) до формування списків подань і оформлення відповідних документів. Через допущенні порушення у оформленні документів (відсутність на поданнях підпису кандидата) ОВК було відхилено усі подання кандидата від «Блоку Петра Порошенка» Сергія Березенка.

Серед суттєвих процедурних порушень чи свідомих зловживань з боку членів ОВК у ході проведення жеребкування та утворення ДВК спостерігачами ОПОРИ зафіксовано настпне. Всупереч вимогам Закону, головуючим на засіданні ОВК по завершенню жеребкування не було оголошено персонального складу кожної ДВК. Також, розподіл керівних посад у ДВК відбувався в напівзакритому режимі – у форматі робочих груп.

Внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК

Утворення виборчих комісій є одним з визначальних організаційних етапів виборчого процесу, який полягає у формуванні комісіями вищого рівня (ОВК) комісій нижчого рівня (ДВК) на підставі відповідних подань від суб’єктів подання кандидатур до складу виборчих комісій. 10 липня (п’ятниця) минав крайній термін, коли ОВК мала утворити дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць, розташовані в межах одномандатного виборчого округу № 205.

До 8 липня (середа) до ОВК мали бути внесені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Правом подання кандидатур до складу ДВК (по 1 кандидатурі до кожної ДВК) могли скористатися: 1) політичні партії, депутатські фракції яких зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання і 2) кандидати у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 205. Подання від парламентської партії мала право вносити уповноважена на підставі довіреності особа; від кандидата у народні депутати України – особисто кандидат у народні депутати України або його довірена особа. Подання вноситься на паперовому носії та в електронному вигляді у форматі MS Word на оптичному носії інформації (CD-R або DVD-R). До подання додаються: 1) копії першої сторінки паспорта громадянина України кожної запропонованої особи; 2) заяви осіб, запропонованих до складу ДВК, про згоду на участь у роботі ДВК від відповідного суб’єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря ДВК – про згоду виконувати відповідні посадові обов’язки.

Найбільший суспільний резонанс на цьому етапі виборчого процесу та хвилю обурення з боку кандидатів спричинило вилучення прокуратурою Чернігівської області в ОВК окремих подань на призначення членів ДВК. Вилучення документів відбувалося за одноосібною згодою голови ОВК № 205 Михайла Пунька і з недотриманням необхідних процесуальних норм, що викликало публічні акції протесу та звинувачення на адресу органів Прокуратури щодо неправомірного втручання у виборчих процес.

У понеділок, 6 липня 2015 року, слідчим вилучено всі 59 подань на членів дільничних виборчих комісій та заяв осіб, які дають згоду працювати в ДВК (з додатками), та їхні копії на електронних носіях. 7 липня ОВК своїм рішенням (№ 26 від 07.07.2015 року) надала папки з поданнями кандидатів від 21 суб’єкта виборчого процесу. Як вказано в рішенні ОВК, ці документи були надані слідчому у кримінальному провадженні Володимиру Шмаровозу, згідно з листом від прокурора № 17-1531 від 07.07.15. Зокрема, прокуратура вилучила документи таких кандидатів: Барабошко О.О., Останін О.С., Хорошковський В.Д., Кондратюк Ю.О., Бєрєндєєв І.В, Огороднікова В.В., Орєхова В.І., Чириднік Ю.А., Ніколаєнко Л.Ф., Назаров Л.Л., Сапон Л.І., Почкай В.М., Тарасовець Ю.М., об’єднання «Самопоміч», Харченко О.С., Захарченко С.В., Крезуб О.В., Клейкевич П.В., Мікаілов Р.П., Карпов С.О., Романенко В.Г. Станом на 8 липня 12:00 прокуратура Чернігівської області вилучила з ОВК 85 подань від кандидатів на членів ДВК. За інформацією від членів ОВК, всього було внесено 91 подання від суб'єктів виборчого процесу. Більша частина подань вже була внесена в електронну базу системи «Вибори». Ввечері 8 липня заступник голови ОВК Анна Левчук повідомила, що абсолютно всі документи були повернені до ОВК і робота комісії продовжилася в нормальному режимі.  

Підставою для вилучення подань стало порушення кримінального провадження від 04.07.2015 року № 42015270000000197 за фактом зловживанням службовими особами ОВК своїми повноваженнями шляхом прийняття 04 липня 2015 року завідомо підроблених заяв від кандидатів у члени ДВК.

Громадянська мережа ОПОРА неодноразово звертала увагу у своїх попередніх звітах на проблему включення громадян до складу ДВК без їхнього відома чи попередньої згоди, шляхом фальсифікації відповідних документів на етапі подання кандидатур. На парламентських виборах 2012 року і позачергових виборах до Верховної Ради 2014 року до подібних махінацій вдавалися, в різних масштабах, більшість партій та кандидатів-суб’єктів виборчого процесу. Результатом таких зловживань, зокрема, були масові заміни членів ДВК. Традиційно суб’єкти виборчого процесу не несли жодної відповідальності за вчинення подібних правопорушень. З огляду на це, процес внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК безумовно потребує посиленої уваги з боку правоохоронних органів і відповідної реакції у випадку виявлення порушень. Однак органи правопорядку мають дотримуватися усіх передбачених Законом процедур і гарантувати рівне та неупереджене ставлення до всіх учасників виборчого процесу.

У частині дотримання відведених Законом термінів на внесення подань (до 23:59 год. 8 липня) процес внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК був організований належним чином. Випадків, коли одна особа вносила подання від різних кандидатів спостерігачами зафіксовано не було. 

Кандидатури, внесені парламентськими фракціями включалися до складу ДВК обов’язково, за умови відповідності вимогам Закону. За результатами зроблених подань всі 6 парламентських фракцій Верховної Ради 8 скликання отримали своїх представників у більшості ДВК:

Депутатські фракціїКількість кандидатур, внесених до складу ДВК (по 1 до кожної ДВК) без жеребкування
«Опозиційний Блок»83
«Блок Петра Порошенка»80
«Народний Фронт»80
«Всеукраїнське Об'єднання «Батьківщина»78
«Об'єднання «Самопоміч»77
Радикальна Партія Олега Ляшка65

Своїх представників у всіх 83 дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу № 205 має лише «Опозиційний блок».

Проведення жеребкування і утворення ДВК

Засідання ОВК № 205 для проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК розпочалося 9 липня 2015 року о 17:00 й супроводжувалося активними дискусіями та суперечками між членами ОВК щодо необхідності перевірки подань на членів ДВК на відповідність вимогам виборчого законодавства. Через що протягом перших 9 годин роботи комісії було оголошено не менше п’яти перерв.

За наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії включалися в обов’язковому порядку по одній кандидатурі від парламентських фракцій і шляхом жеребкування не більше ніж по одній кандидатурі від кандидатів у депутати. Жеребкування проводиться лише у випадку, якщо кількість внесених кандидатур, запропонованих для включення до складу відповідної ДВК є більшою, ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії.

Дільничні виборчі комісії утворюються у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії, чисельністю:

  • 10-14 осіб – для малих дільниць;
  • 12-16 осіб – для середніх дільниць;
  • 14-18 осіб – для великих дільниць.

На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує 50 осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та 2-4 членів комісії. Відтак, ОВК № 205  було утворено 8 малих, 10 середніх і 65 великих виборчих дільниць. 

Прийняття окружною виборчою комісією рішення про утворення ДВК передувала процедура відхилення кандидатур, запропонованих відповідними суб’єктами для включення до складу цих комісій (з підстав їх невідповідності вимогам Закону). Після першої обробки списків кандидатур до ДВК системою «Вибори» члени окружної комісії запропонували відхилити 366 осіб, оскільки серед них були «двійники», неповнолітні (молодші 18 років) та кандидати в депутати.

Також ОВК прийняла рішення відхилити подання на призначення всіх членів ДВК від кандидата-висуванця «Блоку Петра Порошенка» Сергія Березенка через допущені порушення у оформленні документації. Член ОВК Сергій Жарко заявив, що подання від кандидата Сергія Березенка надані та підписані не самим кандидатом, а його довіреною особою, що є порушенням законодавства (ч. 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).

Ще однією причиною затягування засідання ОВК до початку жеребкування стала уповільнена робота системи «Вибори», що не дозволяло отримати готові для жеребкування списки кандидатур на членів ДВК протягом тривалого часу. В результаті, обробку списків кандидатур на включення до складу ДВК було завершено близько першої години ночі з такими даними: всього оброблено подань – 9 834; відхилено подань – 361; кількість подань, допущених до жеребкування – 9 473; найбільша кількість подань на одну дільницю – 113. Таким чином, жеребкування розпочалося близько другої ночі і тривало майже до п’ятої години ранку.

З метою однакового розуміння та правильного застосування виборчого законодавства всіма окружними виборчими комісіями під час утворення дільничних виборчих комісій, ЦВК своїм рішенням визначила відповідний Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України[1].

Для проведення жеребкування окремо для кожної ДВК було складено у вигляді таблиці список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До такого списку в алфавітному порядку включалися кандидатури із зазначенням порядкового номера кожного з них, їх прізвищ, власних імен, по батькові, суб’єкта їх подання. Список також містив графу для фіксації результатів жеребкування шляхом проставлення навпроти кандидатур, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, відповідної відмітки.

Було виготовлено 113 жеребків (конвертів) і їх кількість дорівнювала найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій. Для жеребкування використовувався барабан з прозорого матеріалу. Ніхто з присутніх окремо не оглядав пристрій для жеребкування і з їх боку не було висловлено ніяких зауваження щодо жеребків чи пристрою для жеребкування.

ОВК для проведення процедури жеребкування визначила зі свого складу члена ОВК – Соломаху Сергія Васильовича (Радикальна партія Олега Ляшка), який фіксував результати жеребкування. Вкидання та діставання жеребків із пристрою здійснював один представник технічного персоналу. Двоє членів ОВК – Гринишак Микола Михайлович (політична партія «Блок лівих сил України» та Жарко Сергій Анатолійович (політична партія «Громадянський рух України») – опрацьовували результати жеребкування.

Перед початком жеребкування головуючий на засіданні виборчої комісії, всупереч вимогам Закону, не оголосив максимальний граничний склад кожної дільничної виборчої комісії, в якому вона буде утворена, кількість кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов’язково, та кількість кандидатур, які за результатами розгляду подань можуть бути включені до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування.

Також, головуючий на засіданні ОВК, порушуючи законну процедуру, не оголосив персонального складу кожної ДВК, зазначаючи прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування і суб’єктів їх подання. Персональний склад кожної ДВК формувався під час оголошеної перерви в кабінеті ОВК.

За результатами жеребкування своїх представників у складі ДВК отримали 114 (з 127) кандидатів у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 205. З огляду на аномально велику кількість зареєстрованих кандидатів, кожен з них внаслідок жеребкування отримав своїх представників в середньому лише в 9 (з 83) дільничних виборчих комісіях округу. Найбільше представництво в ДВК округу (18 і 17 членів відповідно) отримали самовисуванці Лариса Ананьєва і Любов Ніколаєнко. Натомість 13 кандидатів не мають в складі ДВК жодного поданого ними представника. 

Порядок розподілу керівних посад між суб’єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій визначався окружними виборчими комісіями згідно з постановою ЦВК № 80 від 18.04.2013 р. Відповідно до цього порядку, кожен суб’єкт подання кандидатур до складу ДВК мав право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у ДВК (голови, заступника голови, секретаря) окремо малих, середніх, великих дільниць у межах виборчого округу. Така частка визначалася відповідно до кількості кандидатур, включених від цього суб’єкта подання до складу виборчих комісій кожної категорії (окремо малих, середніх та великих) звичайних та спеціальних виборчих дільниць, відносно загальної кількості осіб, включених до складу дільничних виборчих комісій відповідної категорії виборчих дільниць. На цьому етапі не виявлено суттєвих порушень, однак спостерігачі ОПОРИ звернули увагу, що розподіл керівних посад відбувався не публічно, в режимі робочих груп.

Під час голосування за прийняття постанови за результатами засідання щодо жеребкування утримався від голосування один член ОВК – Соломаха Сергій Васильович (Радикальна партія Олега Ляшка), який вважає, що формування відбулося всупереч Закону.

Таблиця «Представництво кандидатів у складі ДВК виборчого округу № 205»:

КандидатВисуванняПредставництво в ДВК (по 1 члену в кожній ДВК)
Ананьєва Лариса МиколаївнаСамовисування18
Ніколаєнко Любов ФедорівнаСамовисування17
Каленюк Сергій ІвановичСамовисування15
Капиця Сергій МиколайовичСамовисування15
Клейкевич Павло ВікторовичСамовисування15
Волошина Олена ВікторівнаСамовисування13
Дем’яненко Олексій ОлексійовичСамовисування13
Закревський Сергій ГригоровичСамовисування13
Паюк Світлана СтаніславівнаСамовисування13
Ткач Юрій ВолодимировичПолітична партія «Республіка»13
Абісов Артур ВолодимировичСамовисування12
Блоцький Юрій СергійовичСамовисування12
Назаров Леонід ЛеонідовичСамовисування12
Романенко Василь ГригоровичСамовисування12
Бондар Олексій ВолодимировичСамовисування11
Васильківський Дмитро ПетровичСамовисування11
Карпов Сергій ОлександровичСамовисування11
Коломієць Олег ГеннадійовичСамовисування11
Кондратюк Юрій ОлександровичСамовисування11
Крезуб Олександр ВолодимировичСамовисування11
Петренко Олександр АнатолійовичСамовисування11
Платонов Павло МихайловичСамовисування11
Полуботько Роман МихайловичСамовисування11
Чириднік Юрій АнатолійовичСамовисування11
Шпеко Микола МиколайовичСамовисування11
Безуглий Сергій ЮрійовичСамовисування10
Йовенко Тамара ІванівнаСамовисування10
Караговнік Антон ЮрійовичСамовисування10
Карбан Генадій ВалерійовичСамовисування10
Корбан Геннадій ОлеговичПолітична Партія «Українське Об’єднання Патріотів – Укроп»10
Корпан Галина ВікторівнаСамовисування10
Кривенко Олександр ІвановичСамовисування10
Куц Ярослав ВалентиновичСамовисування10
Лопаєв Олександр ВолодимировичСамовисування10
Микаілов Руслан Паша оглиСамовисування10
Міненок Іван ПавловичСамовисування10
Міщенко Андрій МиколайовичВсеукраїнське об’єднання «Свобода»10
Огородников Вадим ВолодимировичСамовисування10
Орєхова Валентина ІванівнаСамовисування10
Почкай Володимир МихайловичСамовисування10
Сацький Володимир ІвановичСамовисування10
Сіваков Леонід МиколайовичСамовисування10
Тосич Людмила ІванівнаСамовисування10
Троян Олег ОлеговичСамовисування10
Усенко Антон ВолодимировичСамовисування10
Усик Юрій ВалентиновичСамовисування10
Бойко Костянтин ОлександровичСамовисування9
Давлеткужин Роман РашитовичСамовисування9
Диннік Вадим ОлександровичСамовисування9
Діордієв Геннадій ДмитровичСамовисування9
Звєрєв Микола ВікторовичСамовисування9
Кобзар Лілія ІванівнаСамовисування9
Наумчук Ярослав ВолодимировичСамовисування9
Сапон Леонід ІвановичСамовисування9
Чернов Ігор АндрійовичСамовисування9
Барабошко Олександр ОлександровичСамовисування8
Герасименко Андрій АндрійовичСамовисування8
Єремєєнко Марія ОлегівнаСамовисування8
Кирилюк Андрій МихайловичСамовисування8
Ковтун Владислав МихайловичСамовисування8
Латій Богдан ВікторовичСамовисування8
Левченко Олег АнатолійовичСамовисування8
Мазур Олександр ВолодимировичСамовисування8
Останін Олександр СергійовичСамовисування8
Пухно Дмитро АнатолійовичСамовисування8
Пясецький Олексій ВолодимировичСамовисування8
Рубан Михайло ІвановичСамовисування8
Стасюк Олександр АндрійовичСамовисування8
Таранова Олександра ЛеонтіївнаСамовисування8
Точіліна Аліна МихайлівнаСамовисування8
Чігіна Наталія ВладиславівнаСамовисування8
Берендєєв Іван ВікторовичСамовисування7
Гомон Андрій ВіталійовичСамовисування7
Гребенченко Олексій АлімовичСамовисування7
Дурнєв Олексій СергійовичСамовисування7
Жуков Юрій ЛеонідовичСамовисування7
Коваль Станіслав ОлександровичСамовисування7
Корягін Вадим ПетровичСамовисування7
Мікац Олег МихайловичСамовисування7
Пененко Тарас ВасильовичСамовисування7
Рибалко Альона СергіївнаСамовисування7
Рубахін Артем ІгоровичСамовисування7
Саволюк Дмитро ВолодимировичСамовисування7
Семикоз Віктор ВасильовичСамовисування7
Стельмащук Юрій ІвановичСамовисування7
Терешенко Світлана ОлександрівнаСамовисування7
Тютюнник Артем ВолодимировичСамовисування7
Черненко Валентина АнатоліївнаСамовисування7
Шутов Володимир СергійовичСамовисування7
Барбарич Михайло АндрійовичСамовисування6
Бобро Наталя СергіївнаСамовисування6
Кирій Сергій АнатолійовичСамовисування6
Костанчук Тарас ДмитровичСамовисування6
Ленда Тарас МиколайовичСамовисування6
Непомняща Любов МиколаївнаСамовисування6
Омелечко Сергій МиколайовичСамовисування6
Пасічник Оксана АнатоліївнаСамовисування6
Тарасовець Юрій МиколайовичСамовисування6
Уланович Людмила МихайлівнаСамовисування6
Шамрай Павло КостянтиновичСамовисування6
Дрозд Руслан ВолодимировичСамовисування5
Колеснікова Інна КостянтинівнаСамовисування5
Кучур Володимир МихайловичСамовисування5
Мельник Андрій ВолодимировичСамовисування5
Попов Ярослав ВіталійовичСамовисування5
Тереховська Марина АнатоліївнаСамовисування5
Харченко Олександр СергійовичСамовисування5
Дудко Віктор МиколайовичСамовисування4
Захарченко Сергій ВікторовичСамовисування4
Казаков Віктор ЛаріоновичСамовисування4
Хорошковський Володимир ДмитровичСамовисування4
Гончаров Віктор ЄвгенійовичСамовисування3
Шевцов Олег ОлександровичСамовисування3
Андрійченко Ігор Володимирович«Демократичний альянс»2
Березенко Сергій ІвановичПартія «Блок Петра Порошенка «Солідарність»0
Блауш Дмитро ЯрославовичРадикальна Партія Олега Ляшка0
Блінов Андрій ЮрійовичПолітична партія «Єдина Країна»0
Величко Олександр ВолодимировичСамовисування0
Глаба Андрій ВолодимировичСамовисування0
Зуб Володимир ІвановичСамовисування0
Крутчак Василь ВасильовичСамовисування0
Мельник Олександр ГригоровичПолітична партія «Громадянська позиція»0
Нароха Олег ПетровичСамовисування0
Пилипенко Наталія ІванівнаСамовисування0
Погорєлов Владислав ОлександровичСамовисування0
Скубченко Олександр ВолодимировичСамовисування0
Сорока Андрій ВалентиновичСамовисування0

[1] Постанова ЦВК від 25.04.2013 р. № 88 (із змінами, внесеними згідно з постановою ЦВК від 27.08.2014 р. №  813)  «Про Порядок проведення  жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України»
FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Інші новини з регіонів:

15 лютого 2019
16:50
15:28
14:57
14:49
14:03
14:00
13:37
13:12
13:03
12:10
11:51
11:32
10:49
14 лютого 2019
18:53
18:24
18:04
17:21
16:27
15:23
15:11
14:59
14:26
13:34
01:11
Усі новини

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019