На виборчій дільниці №650072, яка знаходиться в школі селища Музиківка Херсонської області, члени комісії здійснювали тиск на спостерігача ОПОРИ та заважали вести відео зйомку.

Як повідомляє спостерігач, вона зайшла на ВД №650072 (183-ій ТВО), побачила, що жінка намагається проголосувати по закордоному паспорту й почала фіксувати можливе порушення на відео.

Помітивши це, члени комісії почали поводитися агресивно, звинуватили спостерігача в провокації та змові з жінкою, яка намагалася проголосувати за закордонним паспортом, перешкоджали зйомці, просили видалити відео.

Поліцейський, присутній на дільниці, ігнорував конфлікт.

Зрештою члени комісії зважили на роз’яснення представника ОПОРИ та припинили перешкоджати процесу спостереження.

Відповідно до частини 9 статті 69 Закону  «Про вибори Президента України» офіційні спостерігачі від партій, кандидатів на пост Президента та громадських організацій мають право бути присутніми на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, бути присутніми при проведенні голосування, здійснювати фото-, аудіо- та відеофіксацію, не порушуючи таємницю голосування.

Відповідно до частини 11 того ж Закону виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права присутності на своєму засіданні кандидата на пост Президента України, його довіреної особи, офіційного спостерігача, представника засобів масової інформації та особи, зазначеної у частині десятій цієї статті, якщо вона неправомірно перешкоджає його проведенню. Таке рішення комісія може ухвалити лише під час свого засідання. Згідно з частиною 1 тієї ж статті проведення голосування не є засіданням дільничної виборчої комісії.

Перешкоджання діяльності офіційного спостерігача підпадає під статтю 157 Кримінального кодексу України.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Максим Єлігулашвілі, координатор довготермінового спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області
тел.: 066 62 44077
Громадянська мережа ОПОРА в Херсонській області
(#вибори; #opora; #опора)