У Луцьку громадянка повідомила ОПОРІ, що у списку виборців дільниці №071066 (округ №22) за її адресою додатково зазначена невідома особа, яка насправді там не проживає. Попри її заувагу під час першого туру виборів, неточності не виправили.

Жінка повідомила про інцидент у телефонному режимі. За її словами, ще під час голосування у першому турі 31 березня 2019 року вона виявила, що у списку виборців за її адресою, окрім неї самої, внесена ще одна особа. Жінка запевнила, що прописана у помешканні одна, і готова  надати як доказ будинкову книгу.  За її словами, голова дільничної виборчої комісії тоді сказав, що цю інформацію врахують.

Сьогодні жінка знову прийшла проголосувати і виявила, що змін до списку виборців не внесли. Тож за її адресою і далі фігурує ще одна невідома їй особа. Жінка знову вказала на невідповідність голові комісії, однак порозумітися не вдалося. За словами виборчині, вона не знала процедури, а написати заяву їй не пропонували ні 31 березня, ні сьогодні, 21 квітня. Окрім того, жінці не повідомили, що це необхідно зробити для виправлення неточності.

Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України» громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Згідно із частиною 4 цієї ж статті громадянин особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії чи органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо громадянин за станом здоров’я не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за його зверненням зобов’язана забезпечити прийняття заяви у нього в інший спосіб. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.

Крім того, громадянин також може звернутись у будь-який час року для уточнення даних у списку виборців до відділу ведення Державного реєстру виборців із заявою та підтверджуючими документами. Деталі читайте за посиланням.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата,
координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області
(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua
Василина Боруцька,
комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області