У Луцьку на виборчій дільниці №071057 (округ №22) виборець заповнив бюлетень поза межами кабінки. Імовірно, це та сама особа, яка також проголосувала за межами кабінки під час першого туру 31 березня.

Чоловік отримав виборчий бюлетень та практично одразу попрямував до скриньки. Спостерігачі сказали йому зайти до кабінки та там заповнити бюлетень, на що чоловік відповів, що уже поставив позначку. Відтак, він кинув бюлетень до скриньки та пішов.

Спостерігачам підтвердили, що чоловік тільки-но отримавши бюлетень дуже швидко поставив позначку, що ніхто не встиг відреагувати. 

Спостерігач ОПОРИ зауважив, що чоловік схожий на виборця, який на цій же дільниці 31 березня також проголосував за межами кабінки. Тоді виборець мотивував такі дії тим, що просто не хотів голосувати у кабінці. Зауважимо, 31 березня на ситуацію реагували правоохоронці.

Відповідно до частини 4 статті 76 Закону України «Про вибори Президента України» виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата,
координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області
(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua
Василина Боруцька,
комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області